DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Çin’den ürün ithal etmek için ipuçları – 2

Çin’den ürün ithal etmek için ipuçları – 2

​Çin’den Ürün İthal Etmek İçin İpuçları”nı paylaşmış ve konuyla ilgili bu ilk yazıda birbirinden önemli dört konuya değinmiştik. Hatırlayacağınız gibi bunlar tedarikçi seçimi, maliyet hesapları, ödeme detayları ve ürün kalitesi ile ilgiliydi.

 

Fakat e-ticaret sitenizde satışa sunmak üzere Çin’den ürün getirmeyi düşünüyorsanız dikkate almanız gereken konular bunlarla sınırlı değil. IdeaSoft olarak bu konuda değerlendirmeniz gereken birkaç farklı noktaya daha değinmek istiyoruz.

 

Sipariş adedini ayarlayın

 

Özellikle ilk satın almalarda tedarikçi firmanın minimum sipariş adedi üzerinden yola çıkmanız daha sağlıklı bir yöntem olabilir. Böylelikle hem ürünü daha iyi tanıma, hem de pazardaki ilgiyi görme sürenizde riski en aza indirmiş olursunuz. İlk teslimatınızı aldıktan sonra devam siparişlerinde toplam üretim ve nakliye süresini de hesaba katarak, sizin için doğru sipariş miktarını belirleyebilirsiniz. Siparişlerinizi az adetlerde ve sık sık vermeniz her ne kadar maliyeti arttırıyor olsa da, olası bir ürün hatasında ya da nakliye sorunu nedeniyle karşılaşabileceğiniz problemleri de en aza indirecektir.

 

Birden fazla tedarikçi ile çalışın

 

Çin’den getirdiğiniz ürün ile ilgili ortada bir sorun görünmese bile hiç beklemediğiniz anda hesaba katmadığınız aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Tedarikçi firmanın el değiştirmesi ve çalışma şartlarını değiştirmesi ya da üreticisi ile sorunlar yaşaması ön görülmesi kolay olmayan problemlerden bazıları olabilir. Bu nedenle tüm ürünlerinizi tek bir tedarikçiden almak yerine, birden fazla tedarikçi ile çalışmak daha faydalı olabilir. Tedarikçileriniz çeşitli olduğu zaman hem olası değişiklikleri (fiyat veya üretim zamanları gibi) daha iyi analiz edebilirsiniz, hem de olası bir aksilikten çok daha az etkilenirsiniz.

 

Gümrük mevzuatını siparişten önce öğrenin

 

İthal etmeyi düşündüğünüz ürünün gümrük mevzuatlarını mutlaka önceden gümrük müşaviriniz ile görüşün. Bazı ürünlerin dahil oldukları ürün kategorisine göre bazı testlere tabi tutulmaları gerekiyor olabilir. Veya ürünün satışa sunulabilmesi için özel bazı işlemlerin (ambalaj, paketlenme gibi) gerçekleştirilmesi gerekebilir. Bu tür araştırmaları sipariş vermeden önce yaparsanız sonradan tatsız sürprizlerle karşılaşma şansınızı da en aza indirmiş olursunuz.

 

İade şartlarını netleştirin

 

İthal etmeyi düşündüğünüz ürünün tamir veya teknik servis işlemleri için bu hizmeti sunan firmalar ile anlaşma yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir nedenden dolayı tamir servisi veremiyorsanız mutlaka bir iade politikanız olmalı. Bu durumda size iade edilen ürünler için, tedarikçiniz ile nasıl bir uygulamaya gideceğiniz konusunda önceden anlaşmış olmanızda fayda vardır. Ayrıca nakliye sırasında meydana gelebilecek olan hasarlar için de önceden bir sözleşme yapabilirsiniz.

 

Sözleşmeler için avukatınızdan destek isteyin

 

Her ne olursa olsun, ortada bir ürün ve para döngüsü varsa mutlaka sözleşme ile çalışmanız gerekir. Bugün işlerin yolunda gidiyor olması, sizi yarın karşılaşabileceğiniz olası sorunlarından kurtarmaz. Özellikle uluslar arası bir ticaret yapıldığı zaman satın alma sözleşmelerinizi avukatınızın desteği ile hazırlamanız sizi pek çok sıkıntıdan peşinen kurtaracaktır. Aynı zamanda anlaşma şartlarının yazılı olması iletişim problemlerini ve yanlış anlaşılmaları en aza indirecektir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında artık yurtdışından, özellikle de Çin’den e-ticaret sitenizde satmak üzere ürün getirmeye hazır sayılırsınız. Fakat tüm bunların genel ipuçları olduğunu ve bunların dışında farklı durumlarla da karşılaşabileceğinizi unutmayın. İthat, özellikle de Çin’den ithalat büyük oranda zaman ve kendi tecrübeleriniz ile öğreneceğiniz bir süreçtir.

 

Ürünlerinizi getirdikten sonra ise geriye bir tek onları satışa sunmak kalıyor. Bu konuda da IdeaSoft ihtiyacınıza göre sizlere farklı seçenekler sunuyor. Dilerseniz vakit kaybetmeden IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini inceleyin ve hangisinin sizin için daha uygun olacağına bir an önce karar verin…


İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiTedarik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!