DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bayram tatili öncesi e-ticaret siteleri için kontrol listesi

Bayram tatili öncesi e-ticaret siteleri için kontrol listesi

Önümüzde oldukça uzun bir bayram tatili dönemi bulunuyor. Tabii ki her tatil dönemi öncesinde de e-ticaret firmalarının bazı ön çalışmalar yaparak, bu tatil sürecine ve öncesine hazırlanmaları oldukça önemli. Tatil süresince hizmet vermeyecek olabilirsiniz; ancak tatil öncesinde sipariş verecek olan kullanıcılara en iyi hizmeti sunmanız oldukça önemli.

Tatil ve bayram dönemlerinde tüketiciler sevdikleri için hediyelik ürünler almak isteyebilirler ve genellikle bu hediye seçimleri son anlara bırakılır. Bu nedenle de son anda sipariş verecek tüketicilere karşı hazırlıklı olmanız ve kontrol listenizi hazırlamanız gerekir. Bu rehberimizde de özellikle üzerinde durmanız gereken konu başlıklarının üzerinde duracağız.

Ürün stok durumu

Kontrol listenizin başında bulunması gereken maddelerden biri, ürünlerinizin stok durumlardırı. Kullanıcıların son anda sipariş verebilecekleri ihtimalini göz önünde bulundurursak, ürünlerinizin yeterli stoğunun olması gerekiyor.

Herbir ürün için bu stok kontrollerini yapmanız gerektiği gibi, en çok satan ürünleriniz için bu kontrolleri daha detaylı bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Stok durumunun kontrolünün yanı sıra bu dönemde aldığınız siparişler sonrası elinizde stoğu tükenen ürünleri de siteniz üzerinde güncellemeniz oldukça önemli. Böylelikle kullanıcıları mağdur etmemiş olursunuz. Tüketiciler çoğunlukla hediye amaçlı bu alışverişleri yapacakları için, stoğun olmaması ve bu ürünü tatilden sonra göndermenizin kullanıcılar için bir anlamı olmayacaktır.

Depo yönetimi ve lojistik

Tatil öncesi dönemlerde yoğun bir talep oluşabilir ve bu dönemde ürün paketleme ve gönderimleri sıkışmaya başlayabilir. Bu sebeple de tatil dönemlerinde normalden fazla bir yoğunluğun oluşmasını bekliyorsanız, depo yönetiminizi de etkili bir hale getirerek, lojistik çözümlerinizi hazırlamanız gerekir.

Siparişlerin doğru alıcılara zamanında ulaşabilmesi için de lojistik çözümlerinizin hazır olması gerekir. Tatil dönemlerinde hızlı gönderi seçenekleri sunmanın yanı sıra çalıştığınız kargo firmalarıyla da iyi bir iletişim içinde kalarak, siparişlerinizi zamanında müşterilerinize teslim edebilecek önlemleri almanız gerekir.

Hediye ve ambalaj çözümleri

Yazının başında da belirttiğimiz gibi tüketiciler tatil dönemlerinde sevdikleri için hediyeler almak isterler ve aldıkları ürünlerin hediye paketi yapılmasını talep edebilirler. Bunun yanı sıra siz de ürün ya da ödeme sayfalarında ek olarak hediye paketi alternatifi sunarak, müşterilerinize ek bir hizmet sunabilirsiniz.

Bu hizmetleri sağlayabilmek için de hediye ve ambalaj çözümleriniz için kontrollerinizi yaparak, gerekli malzemelerin tedariklerini yapmalısınız.

Reklam ve pazarlama çalışmaları

Tatil dönemi öncesinde tüketicileri sitenize çekmek ve hediye önerilerinde bulunmak için reklam ve pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız gerekir. Bunun için de tatil döneminde hangi ürünleri öne çıkartacağınıza dair bir plan yapmanız, hangi kanallar üzerinden ne kadarlık bütçelerle reklam kampanyaları hazırlayacağınızı da planlamanız gerekir.

Müşteri destek çözümleri

Bayram tatili öncesinde siteniz üzerinden alışveriş yapmak isteyen ya da alışveriş yaptıktan sonra destek ihtiyacı duyan müşterilerinize de özel ve kaliteli bir müşteri destek hizmeti sunmanız oldukça önemlidir./p>

Tatil öncesi bu dönemde ekstra oluşabilecek yoğunlukları karşılayabilmek için müşteri destek çözümlerinize ekstra bütçe ayırarak, müşterilerinizin iyi bir hizmet almasını sağlayabilirsiniz.

Hediyelik ürünleri site üzerinde öne çıkartmak

Ana sayfanız üzerinde tatil öncesinde müşterilerinizin ilgi gösterebileceği hediyelik ürünler için bir alan yaratmak veya bu ürünlerin yer aldığı bir varış sayfası hazırlamanız da geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacak eylemlerden biridir.

Tüketiciler çoğunlukla hediye konusunda ne alacakların konusunda kararsız kalabilirler. Bu nedenle de hediyelik ürünlere yönelik bir varış sayfası ya da yönlendirme linki hazırlamanız, tüketicilerin daha hızlı bir şekilde satın alma kararı vermesini sağlayabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!