DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarısız kampanyaları başarıya dönüştürmek sizin elinizde!

Başarısız kampanyaları başarıya dönüştürmek sizin elinizde!

E-ticaret firmaları zaman zaman kar oranlarını artırmak, ürünleri elden çıkarmak gibi çeşitli nedenlerle kampanyalara başvurabiliyor. İndirim kuponları ve promosyonlar gibi araçlar yoluyla ellerindeki ürünlerin fiyatlarını düşürerek müşterilerinin beğenisine sunuyor. Çoğu zaman ürün tutarlarında indirime gitmek kullanıcıları cezbetse de bazı durumlarda uzun vadede zarar etmeye yol açabiliyor. İndirim yaparak satışları artırmak hedeflendiği durumlarda yanlış stratejiler kampanyanızı baltalayabiliyor ve e-ticaret firmanızın başarısız olmasına neden olabiliyor.

Hemen her profilden kullanıcı beğendiği ürünü daha düşük fiyata satın almaktan hoşlanabilir. Ancak e-ticaret markalarının sadık müşteriler kazanmak yerine kısa vadede satışları artırma planları kampanyaların umulduğu gibi gitmesinin önünü kapatabiliyor ve hatta müşteri kaybına bile yol açabiliyor. Dönüşüm oranları kadar müşteri sadakatine de önem veren e-ticaret firmaları ise kampanya belirlerken bazı noktaların üzerinde daha fazla duruyor ve nihayetinde başarılı kampanyalara imza atabiliyor.

Peki ya sizce sizin kampanyalarınız neden başarısız oluyor? Başarılı olabilmek için nelere dikkat etmelisiniz? İşte kampanyalarınızın başarısının önüne geçen temel nedenler ve bu sorunları aşmanız için gereken çözümler…

Değer algısı

E-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünlerin fiyatları, onların değerini ve müşteri zihnindeki konumunu da belirliyor. Kampanya tasarlarken aniden ürünün piyasada sunulduğu ortalama fiyatın yüzde 50 altında bir fiyat belirlediğinizde müşterileriniz de ürünün değerinin de düştüğü hissine kapılabiliyor. Dolayısıyla ürünün ve markanızın imajına dair önyargılara da varabiliyorlar. Bu durum müşterilerinizin güvenini sarsabiliyor ve uzun vadede onları kaybetmenize bile yol açabiliyor.

Bu durumunun önüne geçebilmek için ise daha fazla satış elde edebilme amacı uğruna büyük oranlarda indirim yapmak yerine ürünün değer algısını sarsmayacak nitelikte kampanyalar düzenlemekte fayda var.

Satış sonrası hizmet

Müşterilerinizin her alışverişinde sizi tekrar tercih etmesi için onlarla aranızda sadakat bağı kurmanız büyük önem taşıyor. Ancak kampanya dönemlerinde ilginin büyük bir kısmının dönüşümlere ayrılıp yardıma ihtiyaç duyan kullanıcılara yeterince destek sunulmaması sadakat bağının kökünden koparılması riskini de taşıyor. Bu noktada müşteri hizmetlerinin ve satış sonrası desteğin her zaman kullanıcı deneyimini daha üst seviyelere taşımak için hazır durumda beklemesinde fayda var. Kampanya döneminde olunsun ya da olunmasın, müşterilerin daima desteğe ihtiyaç duyabileceklerinin göz ardı edilmemesi, sadık müşteriler kazanmada büyük bir rol oynuyor.

Güven

Kampanyalı ürünlerin kampanya döneminden sonra yüksek fiyatlı satışa dönmesi, kullanıcıların güven sorunu yaşamasına neden olabiliyor. Bir düşünün, önceki gün yarı fiyatına satışa sunulan ürün bugün daha pahalı fiyata satıldığında siz ne hissederdiniz? Yüksek fiyatlı ürünü satın almayı tercih eder miydiniz, yoksa bir daha bu siteden alışveriş yapmaz mıydınız?

Ürünü daha önceden yüksek fiyattan satın alan müşterilerinizin kendilerini kötü hissetmemeleri için kampanyanın gerekçesini ve geçerli olduğu süreyi önceden onlarla paylaşabilirsiniz. Zekice tasarlanmış bir kampanya uzun süreli müşteri ilişkileri yürütmede size oldukça yardımcı olabilir. Bu nedenle bir kampanya yapmaya karar vermeden önce uzun uzun düşünmeli ve incelikli bir şekilde planlamalısınız. Ayrıca kullanıcılarınızı etkileyecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmanız da kampanyaların başarısını önemli ölçüde etkileyebilir. Siz de müşterilerinizi etkisi altına alacak bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriürün yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!