Başarılı bir pazarlama kampanyası hazırlamak için bilmeniz gerekenler

Başarılı bir pazarlama kampanyası hazırlamak için bilmeniz gerekenler

E-ticaret sitenizi tanıtmak, yeni hedef kitlelere ulaşmak, ürününüzün tanıtımını yapmak ve geri dönüşümlerinizi artırmak için farklı pazarlama kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Doğru adımları attığınızda düzenlediğiniz pazarlama kampanyalarından en yüksek geri dönüşümü alarak, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Tabii ki doğru bir pazarlama kampanyası hazırlayabilmek için de bazı konuları bilmeniz ve bunları reklam ve pazarlama çalışmalarınıza dahil etmeniz gerekir.

Pazarlama çalışmaları hedef kitleye ve ürünlere göre farklılık gösterebildiği için, buradaki stratejilerde de bazı değişikliklerin yapılması gerekebilir. Bir firma için başarı gösteren çalışmalar, başka sektördeki başka bir firma için aynı sonuçları vermeyebilir. Ancak yine de pazarlama kampanyalarını ele aldığımızda bazı ortak noktalar bulunuyor ve bu ortak noktalar üzerinden kendi ihtiyacınıza yönelik pazarlama çalışmalarınızı yapabilir ve A/B testleriyle bu stratejileri geliştirerek bu kampanyalardan en yüksek verimi alabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

Pazarlama kampanyanızı hazırlamadan önce hangi amaçla bu kampanyayı düzenleyeceğinizi belirlemeniz gerekir. Sizin için doğru amacı belirledikten sonra, pazarlama kampanyanızın içeriğini doğru bir şekilde belirleyerek, doğru platformlarda bu kampanyayı gösterebilirsiniz.

Marka bilinirliği artırmak, yeni veya mevcut bir ürünün tanıtımı, herhangi bir eylem için geri dönüşüm artırma (e-posta aboneliği, mobil uygulama yükleme vb.), sitenize trafik sağlama, yeni hedef kitlelere ulaşma gibi birçok farklı amacınız olabilir ve reklam kampanyanızı da bu amaç doğrultusunda şekillendirmeniz gerekir.

Hedef kitlenizi belirleyin

Amaçlarınızı belirledikten sonra bu kampanyayı hangi hedef kitleye yönelik hazırlayacağınızı da belirlemeniz gerekir. Herbir kampanyanın amacı farklı olduğu gibi ulaşacağı hedef kitle de farklılık gösterebilir.

Örneğin, mobil uygulamanızı tanıtmak ve kullanıcıların bu uygulamayı indirmelerini istiyorsanız, mobil reklamlara ve mobil platformalara yönelmeniz gerekecektir. Eğer sadece Android tabanlı bir uygulamanız varsa bu noktada da reklam hedeflemelerinizde iOS (iPhone) kullanan kullanıcıları hedeflemelerden kaldırmanız gerekecektir. Böylelikle reklam bütçenizi daha iyi optimize etmiş olursunuz.

Amaçlarınızı belirledikten sonra bu amaçlara uygun olacak hedef kitleyi ve müşteri profilini de bu sebeple belirlemeniz oldukça önemli bir detaydır.

Platformlarınızı belirleyin

Amaçalarınızı belirledikten sonra, bu pazarlama kampanyasından en yüksek verimi alacağınız platformları seçmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin aktif bir şekilde yer aldığı ya da takip ettiği platformları belirlemeniz, bu kampanyalarınızdan alacağınız verimi artıracaktır. Hedeflediğiniz kitlenin yer almadığı platformlarda bu kampanyaları göstermeniz, elinizdeki pazarlama bütçesini boşa harcamanıza neden olacağı için, kampanyanın görüntüleneceği platformları doğru bir şekilde seçmeniz gerekir.

Sosyal SEO’yu göz ardı etmeyin

Pazarlama çalışmalarınızı sosyal platformlar üzerinden yapacağınız durumlarda, sosyal SEO’yu da unutmamanız gerekiyor. Sosyal mecraların kendi içlerinde bir arama özelliği olduğu gibi Facebook ve Twitter gibi platformlardaki paylaşımlar Google üzerinde de indeksleniyor. Böylelikle reklam haricinde bu kampanyanız organik olarak da belli hedef kitlelere ulaşabilir. Bu nedenle de kampanyayla ilgili anahtar kelimelerinizi açıklama metinlerinizde ve başlıklarınızda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Farklı kanallarla kampanyalarınızı destekleyin

Tek veya iki platformda bu kampanyalarınızı göstermeniz yeterli olmayabilir. Daha fazla kişiye ulaşmak ve bu kampanyayı daha fazla duyurmak için, kampanyalarınızı yine hedef kitlenize ulaşabileceğinizi düşündüğünüz kanallarla desteklemeye de özen göstermelisiniz.

Örneğin, sosyal ağlarda çıktığınız bir kampanyayı web siteniz üzerinde bir banner ile destekleyebilir ya da e-posta abonelerinize de bu kampanyayla ilgili mesajlar göndererek, farklı kanallarla bu kampanyayı destekleyebilirsiniz.

Eyleme çağrı ifadelerinizi ve diğer metinlerinizi ilgi çekici bir şekilde hazırlayın

Sıradan mesajlar vermek, kampanyanızın gözden kaçmasına neden olabilecek tutumlardan biri. Gün içinde tüketicilerin birçok firmadan birçok farklı reklam ve kampanya ile karşılaştıklarını düşünecek olursak, sizin bu reklamlar arasından sıyrılarak kendinizi göstermeniz gerekir.

Bunun için eyleme çağrı ifadelerinizde, mesaj başlıklarında ve açıklama metinlerinizde kullanıcıların dikkatini çekecek ve ürünün özelliklerini gösterecek metinler hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

Pazarlama bütçenizi belirleyin

Herbir kampanya için farklı bir pazarlama bütçesine ihtiyacınız olabilir. Bazı kampanyalarda daha fazla erişim sağlamak ve tanıtım süresini uzun tutmak için daha yüksek bütçeler ayırabilirsiniz.

Kampanya planınızı yaparken, bu kampanyanın ne kadar süre yayında kalacağını ve tam olarak bu kampanya için ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı planlamanız gerekir. Reklam kampanyaları oluştururken, çalıştığınız platformlar ayırdığınız bütçe ile yaklaşık olarak kaç kişiye ulaşacağınız size göstermekte. Ne kadarlık bir bütçe ayırmanız gerekmediği durumlarda reklam kampanyasına onay vermeden önce bu bütçe bölümünden erişim rakamlarını görebilir ve pazarlama bütçenizi bu doğrultuda belirleyebilirsiniz.

Ne zaman duracağınızı bilin

Kampanyanızın başlangıç ve bitiş tarihlerini de planlama şamasında belirlemelisiniz. Zaman olarak ucu açık bir kampanya yaratmanız, elinizdeki bütçeyi kontrol etmenizi zorlaştıracaktır ve belki de gerektiğinden fazla para harcamanıza neden olacaktır. Bu nedenle de kampanyalarınız için reklam oluştururken, başlangıç ve bitiş tarihlerini de net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Buna ek olarak kimi zaman pazarlama kampanyalarınız beklediğiniz sonuçları vermeyebilir. Yaptığınız hedeflemeler, mesajlarınız yanlış olabilir ya da doğrudan kampanyanız tüketicilerin ilgisini çekmeyebilir. Bu durumda da kampanyanın bitiş tarihini beklemeden kampanyayı durdurma yoluna gidebilirsiniz.

Beklediğiniz sonuçları alamıyorsanız, bu kampanyaya başka bir şekilde yaklaşmanız gerekebilir. Bu durumda elinizdeki bütçeyi korumak ve boşa harcamamak için kampanyayı durdurarak, farklı parametreler deneyerek, yeni bir kampanya oluşturmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için PPC reklam kampanyalarından geri dönüş alamadığınızda neler yapmalısınız? isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)