Başarılı bir pazarlama kampanyası hazırlamak için bilmeniz gerekenler

pazarlama kamp1

E-ticaret sitenizi tanıtmak, yeni hedef kitlelere ulaşmak, ürününüzün tanıtımını yapmak ve geri dönüşümlerinizi artırmak için farklı pazarlama kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Doğru adımları attığınızda düzenlediğiniz pazarlama kampanyalarından en yüksek geri dönüşümü alarak, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Tabii ki doğru bir pazarlama kampanyası hazırlayabilmek için de bazı konuları bilmeniz ve bunları reklam ve pazarlama çalışmalarınıza dahil etmeniz gerekir.

Pazarlama çalışmaları hedef kitleye ve ürünlere göre farklılık gösterebildiği için, buradaki stratejilerde de bazı değişikliklerin yapılması gerekebilir. Bir firma için başarı gösteren çalışmalar, başka sektördeki başka bir firma için aynı sonuçları vermeyebilir. Ancak yine de pazarlama kampanyalarını ele aldığımızda bazı ortak noktalar bulunuyor ve bu ortak noktalar üzerinden kendi ihtiyacınıza yönelik pazarlama çalışmalarınızı yapabilir ve A/B testleriyle bu stratejileri geliştirerek bu kampanyalardan en yüksek verimi alabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

Pazarlama kampanyanızı hazırlamadan önce hangi amaçla bu kampanyayı düzenleyeceğinizi belirlemeniz gerekir. Sizin için doğru amacı belirledikten sonra, pazarlama kampanyanızın içeriğini doğru bir şekilde belirleyerek, doğru platformlarda bu kampanyayı gösterebilirsiniz.

Marka bilinirliği artırmak, yeni veya mevcut bir ürünün tanıtımı, herhangi bir eylem için geri dönüşüm artırma (e-posta aboneliği, mobil uygulama yükleme vb.), sitenize trafik sağlama, yeni hedef kitlelere ulaşma gibi birçok farklı amacınız olabilir ve reklam kampanyanızı da bu amaç doğrultusunda şekillendirmeniz gerekir.

Hedef kitlenizi belirleyin

Amaçlarınızı belirledikten sonra bu kampanyayı hangi hedef kitleye yönelik hazırlayacağınızı da belirlemeniz gerekir. Herbir kampanyanın amacı farklı olduğu gibi ulaşacağı hedef kitle de farklılık gösterebilir.

Örneğin, mobil uygulamanızı tanıtmak ve kullanıcıların bu uygulamayı indirmelerini istiyorsanız, mobil reklamlara ve mobil platformalara yönelmeniz gerekecektir. Eğer sadece Android tabanlı bir uygulamanız varsa bu noktada da reklam hedeflemelerinizde iOS (iPhone) kullanan kullanıcıları hedeflemelerden kaldırmanız gerekecektir. Böylelikle reklam bütçenizi daha iyi optimize etmiş olursunuz.

Amaçlarınızı belirledikten sonra bu amaçlara uygun olacak hedef kitleyi ve müşteri profilini de bu sebeple belirlemeniz oldukça önemli bir detaydır.

Platformlarınızı belirleyin

Amaçalarınızı belirledikten sonra, bu pazarlama kampanyasından en yüksek verimi alacağınız platformları seçmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin aktif bir şekilde yer aldığı ya da takip ettiği platformları belirlemeniz, bu kampanyalarınızdan alacağınız verimi artıracaktır. Hedeflediğiniz kitlenin yer almadığı platformlarda bu kampanyaları göstermeniz, elinizdeki pazarlama bütçesini boşa harcamanıza neden olacağı için, kampanyanın görüntüleneceği platformları doğru bir şekilde seçmeniz gerekir.

Sosyal SEO’yu göz ardı etmeyin

Pazarlama çalışmalarınızı sosyal platformlar üzerinden yapacağınız durumlarda, sosyal SEO’yu da unutmamanız gerekiyor. Sosyal mecraların kendi içlerinde bir arama özelliği olduğu gibi Facebook ve Twitter gibi platformlardaki paylaşımlar Google üzerinde de indeksleniyor. Böylelikle reklam haricinde bu kampanyanız organik olarak da belli hedef kitlelere ulaşabilir. Bu nedenle de kampanyayla ilgili anahtar kelimelerinizi açıklama metinlerinizde ve başlıklarınızda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Farklı kanallarla kampanyalarınızı destekleyin

Tek veya iki platformda bu kampanyalarınızı göstermeniz yeterli olmayabilir. Daha fazla kişiye ulaşmak ve bu kampanyayı daha fazla duyurmak için, kampanyalarınızı yine hedef kitlenize ulaşabileceğinizi düşündüğünüz kanallarla desteklemeye de özen göstermelisiniz.

Örneğin, sosyal ağlarda çıktığınız bir kampanyayı web siteniz üzerinde bir banner ile destekleyebilir ya da e-posta abonelerinize de bu kampanyayla ilgili mesajlar göndererek, farklı kanallarla bu kampanyayı destekleyebilirsiniz.

Eyleme çağrı ifadelerinizi ve diğer metinlerinizi ilgi çekici bir şekilde hazırlayın

Sıradan mesajlar vermek, kampanyanızın gözden kaçmasına neden olabilecek tutumlardan biri. Gün içinde tüketicilerin birçok firmadan birçok farklı reklam ve kampanya ile karşılaştıklarını düşünecek olursak, sizin bu reklamlar arasından sıyrılarak kendinizi göstermeniz gerekir.

Bunun için eyleme çağrı ifadelerinizde, mesaj başlıklarında ve açıklama metinlerinizde kullanıcıların dikkatini çekecek ve ürünün özelliklerini gösterecek metinler hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

Pazarlama bütçenizi belirleyin

Herbir kampanya için farklı bir pazarlama bütçesine ihtiyacınız olabilir. Bazı kampanyalarda daha fazla erişim sağlamak ve tanıtım süresini uzun tutmak için daha yüksek bütçeler ayırabilirsiniz.

Kampanya planınızı yaparken, bu kampanyanın ne kadar süre yayında kalacağını ve tam olarak bu kampanya için ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı planlamanız gerekir. Reklam kampanyaları oluştururken, çalıştığınız platformlar ayırdığınız bütçe ile yaklaşık olarak kaç kişiye ulaşacağınız size göstermekte. Ne kadarlık bir bütçe ayırmanız gerekmediği durumlarda reklam kampanyasına onay vermeden önce bu bütçe bölümünden erişim rakamlarını görebilir ve pazarlama bütçenizi bu doğrultuda belirleyebilirsiniz.

Ne zaman duracağınızı bilin

Kampanyanızın başlangıç ve bitiş tarihlerini de planlama şamasında belirlemelisiniz. Zaman olarak ucu açık bir kampanya yaratmanız, elinizdeki bütçeyi kontrol etmenizi zorlaştıracaktır ve belki de gerektiğinden fazla para harcamanıza neden olacaktır. Bu nedenle de kampanyalarınız için reklam oluştururken, başlangıç ve bitiş tarihlerini de net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Buna ek olarak kimi zaman pazarlama kampanyalarınız beklediğiniz sonuçları vermeyebilir. Yaptığınız hedeflemeler, mesajlarınız yanlış olabilir ya da doğrudan kampanyanız tüketicilerin ilgisini çekmeyebilir. Bu durumda da kampanyanın bitiş tarihini beklemeden kampanyayı durdurma yoluna gidebilirsiniz.

Beklediğiniz sonuçları alamıyorsanız, bu kampanyaya başka bir şekilde yaklaşmanız gerekebilir. Bu durumda elinizdeki bütçeyi korumak ve boşa harcamamak için kampanyayı durdurarak, farklı parametreler deneyerek, yeni bir kampanya oluşturmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için PPC reklam kampanyalarından geri dönüş alamadığınızda neler yapmalısınız? isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)