DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir e-ticaret sitesinin 5 vazgeçilmez özelliği

Başarılı bir e-ticaret sitesinin 5 vazgeçilmez özelliği

E-ticarete yeni başlayan işletmelerin hedeflerine uygun, etkili bir pazarlama stratejisi belirleyebilmeleri, başarılı olabilmeleri açısından büyük önem taşıyor. Bu işletmelerin ayrıca; tercih edebilecekleri birçok pazarlama tekniği içerisinden, bütçe ve işletmelerine en uygun olanına karar verme konusunda da özenli olmaları gerekiyor.

 

E-ticarete başlayan işletmelere, dijital pazarlama konusunda verilen tavsiyeler her zaman doğru olmayabiliyor. Örneğin, öncelikli hedefi “satış” olan bir e-ticaret sitesine; satış hedefi taşımayan ve sadece marka bilinirliğine ilişkin stratejiler izlemesini önermek faydalı olmayabilir.

 

Peki e-ticarete başlayan işletmeler; sitelerinin pazarlama hedeflerine ulaşmasını sağlamak için neler yapabilirler?

 

1. Güvenilirlik

Fiziksel bir mağazaya sahip olan bir işletmenin; müşterileriyle yüz yüze gelme ve ürünlerini doğrudan müşterinin beğenisine sunma gibi bir avantajı olduğu için, güvenilirlik konusunda müşterilerini ikna etmesi gerekmeyebilir. Fakat e-ticarete yeni başlayan bir firmanın, “güvenilirlik” konusunda potansiyel müşterilerini ikna edebilmesi için çaba ve vakit harcaması gerekir.

 

Müşterilerinizde güven algısı oluşturabilmeniz için özellikle ürün bilgilerini detaylandırmak, kaliteli görsellerle bu bilgileri desteklemek işe yarayabilir. Ayrıca doğru konuda videolar veya ücretsiz “e-yayınlar” sunmanızın bu konuda yardımı olabilir. Örneğin; mobilya ürünleri satan bir e-ticaret sitesinin “dayanıklı mobilya seçmenin püf noktaları”na ilişkin bilgiler yer alan ücretsiz bir e-broşür sunması, potansiyel müşterilerin gözünde o işletmenin kaliteli mobil ya satan bir e-ticaret sitesi olarak konumlanmasını sağlayabilir.

 

2. İletişim bilgilerine yer vermek

E-ticaret sitenizin uygun bölümlerinde iletişim numaralarınıza ve adresinize görünür bir biçimde yer vermeniz, müşteri hizmetleri konusunda işe yarayabileceği gibi her hangi bir sorun yaşaması durumunda bu bilgilerden size ulaşabileceğini bilen müşteri satın alma kararını daha kolay verebilir. Ayrıca tüm online yazışmalarınızda ve yer aldığınız tüm dijital platformlarda, web ve e-posta adreslerinizin bulunması güvenilirliğinizi artırabilir. Oluşan bu güven, kısa sürede müşteri artışı ve satış olarak geri dönebilir.

 

3. Video paylaşmak

E-ticarete yeni başlayan bir işletme olarak, sahip olduğunuz en önemli ayırt edici özelliğiniz; aslında kendi kişiliğiniz. Bu nedenle e-ticaret sitenizde, marka kişiliğinizi vurgulayan videolar paylaşmanız, onların satın alma kararını etkileyebilir. Ayrıca “eğitici” videolar oluşturmanız veya ürününüzden/hizmetinizden çok memnun olan müşterilerinizin yer aldığı ‘tavsiye videoları’ paylaşmanız da faydalı olabilir. Üstelik bu videoları oluşturmak için pahalı kameralara ya da karmaşık bilgisayar programlarına da ihtiyacınız yok.

 

4. “Call to action” kullanmak

E-ticaret sitenizde ürünlerinizi inceleyen internet kullanıcılarını satışa yönlendirmeniz için call to action (CTA) kullanmanız son derece önemli. “Ürünü hemen satın almak için tıklayın” ya da “Bu ürüne ilişkin indirimden hemen yararlanın” gibi CTA’lar kullanmanız ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürmenizi kolaylaştırabilir. Bu bağlamda sizlerle daha önce paylaştığımız Call to action yazısını da bir kez daha anımsamak isteyebilirsiniz.

 

5. Kaliteli içerik

Doğru hedef kitleyle etkileşim kurarak e-ticaret sitenize trafik sağlamak için sosyal medya ve diğer dijital kanallarda aktif olmanız önemli. Ancak çok sık paylaşımda bulunmak için kaliteden ödün vermemek gerekiyor. Kaliteli içerik paylaşmanız dijital kanallardan e-ticaret sitenize trafik sağlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri.

 

Başarılı e-ticaret sitelerinin bahsettiğimiz ipuçlarının birçoğuna uygun özellikte olduklarını görebilirsiniz. E-ticarete yeni başlayan bir şirket olarak, IdeaSoft gibi; ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı olabilecek bir çözüm ortağına ihtiyacınız olabilir. Gelin ücretsiz deneme hesabınızı şimdi oluşturun satışlarınızı artırmaya ve işinizi e-ticaretle büyütmeye bugünden başlayın…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!