DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Backlink oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Backlink oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

E-ticaret siteleri ve bloglar internet sitesinin arama motorlarının gözündeki sayfa gücünün artması için backlinklerden yararlanıyor. Farklı sitelerle link alışverişinin yapılması ve sizin internet sitenizin linkinin başka sayfalarda yer alması, sayfanızın otoritesini artırır.

Ancak Google’ın yaptığı son güncellemelerden sonra backlink kullanırken bazı konularda dikkatli olmanız gerekiyor. Bu konulara dikkat etmediğiniz takdirde sitenizin otoritesini artırmaya çalışırken düşürebilirsiniz.

Backlink nedir?

Backlink, en basit haliyle bir sitenin linkinin başka bir sitede yer alması olarak özetlenebilir. Başka siteye verilen bu linkler, diğer sitelerin ana sayfalarında, kategori sayfalarında, bloglarında ya da banner içindeki linkler de yer alabilir.

Arama motorları gözünde backlinkler şu şekilde değerlendirilir: Bir site başka bir sitenin linkine kendi sayfasında yer veriyorsa, arama motorları link verilen bu sitenin değerli bir site olduğunu düşünür ve bu yüzden de Pagerank’ini artırır.

Bu nedenle de backlink’ler SEO için de oldukça yararlıdır ve arama motorlarında sayfanızın üst sıralarda listelenmesine de bir o kadar yardımcı olur.

Backlink kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Backlink kullanmak sitenizin değerin artırma konusunda size yardımcı olduğu gibi yanlış backlink kullanımı sitenizin değerinin düşmesine ve arama motorlarının sitenizi cezalandırmasına da neden olabilir. Bu sebeple bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Markanız ya da ürünlerinizle ilgili sayfalara link verin

Başka sitelere link verirken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de sizinle ilgili siteleri bulmanız. Markanız, sitenizdeki içerikler ve ürünlerinizle ilgili olan sitelere backlink verdiğiniz zaman arama motorlar bu iki site arasında bir bağlantı kurar ve ilgili siteler olduğu için sizin sayfanızın değerini de artırır.

Aynı zamanda arama motorları konu başlığı olarak da siteleri ele aldığı için, bu konu ile ilgili içeriklerin yer almasından dolayı da bu backlink verilen site ile ilgili konuyu da bağdaştırır.

Link satın almayın

Bazı firmalar backlink çalışmaları için bu hizmeti sunuyor; ancak bu firmaların sağlayacağı backlink’ler sayfanıza zarar da verebilir. Bu firmaların nasıl bir hizmet sunduğunu ve backlink çalışmalarını nasıl yaptığını detaylı bir şekilde bilmeden link satın almak sitenize yarar sağlamaktan çok zarar verir.

Backlink’lerinizi düzenli bir şekilde verin

Başka sitelere link verirken belli bir düzeni korumaya çalışın. Örnek olarak bir gün toplam backlink sayınız 50 iken, bir sonraki güne 1000’e çıkarsa arama motorları bu davranışı cezalandırabilir.

Bir üstteki maddede de belirttiğimiz gibi link satın almak bu konuda size zarar verebilir. Bir anda backlink’lerinizin sayısı 50’den 1000’e ulaşıldığında bu hareketlilik dikkat çekecektir. Bu sebeple de link satın almayı planlıyorsanız bile bunun belli aralıklarla belli bir düzen içinde yapılacak olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Niceliğe değil niteliğe önem verin

Başka sitelere backlink verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, link vereceğiniz sitenin pagerank değeri. Bu sitelerin de pagerank’inin yüksek olması oldukça önemli. Mümkünse sizin pagerenk’inizden yüksek olması daha da değerli olur.

Backlink verirken yüksek değere sahip sayfalara link vermeniz size daha çok geri dönüş sağlar. Örnek vermek gerekirse pagerank’i 0 olan bir siteden 50 link almaktansa, 4 olan bir siteden 1-2 tane link almanız daha iyidir. Bu nedenle backlink çalışmalarında kaliteye önem vermeniz sayfa değerinizi artırma konusunda sizin için daha iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!