DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Backlink nedir ve e-ticaret siteleri için neden çok önemlidir?

Backlink nedir ve e-ticaret siteleri için neden çok önemlidir?

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa sitenizin potansiyel müşteriler tarafından kolaylıkla bulunabilir olmasını istersiniz. İnsanların size ulaşabilme ihtimali ne kadar yüksekse sitenizi ziyaret ederek satın alma gerçekleştirme ihtimalleri de o kadar artacaktır.

 

Potansiyel müşterilerin sitenize ulaştıktan sonrası ise dönüşüm oranı konusuna girer (daha önce bu konuda sizlere çok faydalandığınıza inandığımız bir makale paylaşmıştık). Fakat bugün kullanıcıların sitenize ulaşabilmesini sağlayan yöntemlerden biri olan backlink’ten bahsedeceğiz.

 

Peki özellikle arama motoru optimizasyonu konusunda sıkça gündeme gelen ve sadece e-ticaret siteleri için değil, tüm web siteleri için büyük önem taşıyan backlink nedir ve neden bu kadar önemlidir?

 

İşte bu soruların yanıtları…

 

Backlink nedir?

En temel tanımı ile backlink; diğer sitelerden sizin sitenize verilmiş bağlantılar (link’ler) anlamına gelir. Backlink’ler farklı sitelerin sizin sitenizi bahsetmeye değer gördüklerinin bir ispatı olmanın yanı sıra kullanıcıların bu bağlantılara tıklayarak trafiğinizi artırmasını da sağlar. Bununla beraber backlink Google ve diğer arama motorları açısından da sizin arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyen faktörlerden biri olan PageRank’inizi belirleyen en önemli etmenlerden biridir.

 

Google neden backlink’leri önemsiyor?

Google ve diğer arama motorları yalnızca kullanıcılarına aramaları ile ilgili sitelerin bir listesini sunmakla yetinmez, o konudaki en iyi siteleri en üstte göstermek isterler. Bu sayede kullanıcı araması sonucunda onu tatmin edecek bir sonuca kolaylıkla ulaşabilir.

 

Yani Google için bir sitenin sadece ilgili anahtar kelime ile ilgili olması yeterli değildir. Anahtar kelimeyle ilgili siteler arasında en kaliteli ve zengin içeriğe sahip olanını bulmayı hedeflerler. Buna karar vermek için kullandığı yöntemlerden biri de diğer siteler tarafından referans olarak gösterilip gösterilmediği, yani backlink verilip verilmediğidir.

 

Her siteden gelen bağlantının değeri aynı değil

Google için sitenize gelen tüm backlink’lerin değeri de aynı değildir. Google bir sayfanın değerini ölçtüğü PageRank algoritması ile tüm siteleri değerlendirir ve 0 ile 10 arasında bir puan verir. Size backlink veren sitenin PageRank’i ne kadar yüksekse gelen backlink’in arama sonuçlarındaki konumunuza etkisi de o kadar yüksek olur.

 

E-ticaret ve backlink

En başta da belirttiğimiz gibi e-ticaret siteleri için trafik son derece önemlidir. Reklamlar çok etkili bir trafik kaynağı olsa da maliyetleri çok yüksektir. Bu da arama motorlarından gelen organik trafiğin değerini daha da artırır. Arama sonuç sayfalarındaki komunuzu etkileyen en önemli parametlerden biri olan backlink de bu nedenle tüm e-ticaret siteleri için büyük önem taşır.

 

Diğer sitelerin e-ticaret sitenize bağlantı vermesi için kaliteli bir içeriğe ve kusursuz bir e-ticaret at yapısına ihtiyacınız var. İçeriğinizi geliştirmeniz için E-ticaret Bilgi Bankası’ndaki makaleleri takip edebilirsiniz. Kusursuz bir e-ticaret alt yapısına kavuşmak içinse ücretsiz olarak IdeaSoft akıllı e-ticaret paketi demo hesabınızı oluşturmanız yeterli…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuDijital pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!