DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B işinizi tanıtırken size zarar verebilecek hatalar

B2B işinizi tanıtırken size zarar verebilecek hatalar

B2B modelinde bir iş yaparken ya da yapmayı planlarken bazı konulara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Tasarım ve uygulama sürecinde yapılan bazı hatalar, B2B işletmenizi duyururken olumsuz bazı durumlar yaşamanıza neden olabilir.

B2C’ye kıyasla daha farklı bir işleyişi olsa da tasarım ve kullanılabilirlik konusunda B2B sitelerinde de benzer uygulamaların yapılması gerekir. Bu rehberimizde de site tasarımı ve kullanıcı deneyimi konusunda yapılan hataları ele alacağız.

Kullanıcı deneyimini ve tasarımı göz ardı etmek

B2B firmalarında da tasarım ve kullanıcı deneyimi bir hayli önemlidir. B2C’nin aksine B2B firmaları üzerinde daha yüksek hacimli işler yapılmaktadır. B2B firmaları, başka firmalarla çalıştıkları için bu firmaların rahat bir şekilde site üzerinde ürünleri inceleyebilmeleri ve işlemlerini tamamlayabilmeleri gerekir.

Hem masaüstünde, hem tablet hem de akıllı telefon üzerinde e-ticaret sitenizin düzgün işliyor olması bir hayli önemlidir. Kolay bir navigasyon olması, sipariş verme sürecinin rahatlıkla yapılıyor olması, farklı ödeme seçeneklerinin mevcut olması ve bu süreçlerin kolay bir şekilde tamamlanıyor olması gerekir.

Kullanıcı deneyimini iyi sağlayamadığınız takdirde müşterileriniz B2B sitenizde vakit geçirmekte ve satın alma işlemlerinde zorlanacaklardır.

Karmaşık tasarım

Site tasarımının karmaşık olması da olumsuz bir durumdur. Sayfa tasarımlarınızın temiz, sade ve anlaşılır olması gerekir. Karmaşık tasarımlar kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

Site üzerindeki navigasyonun, kategori sisteminin ve önceki sayfalara yönlendirme işlemlerinin düzgün bir şekilde tasarlanmış olması gerekir. Kullanıcılar site girdiklerinde aradıkları ürünlere rahatlıkla ulaşabilmeliler ve diledikleri zaman farklı ürün filtreleme özelliklerinden yararlanabilmeliler.

Yetersiz ürün bilgileri

Ürün bilgileri de B2B firmalarında bir hayli önemli unsurlardan biridir. Firmalar toptan ürün alırken, bu ürün bilgilerini göz önünde bulundurarak ürünleri seçerler. Bu bilgilerin yetersiz ya da eksik olması olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Ürün sayfalarınızda ürünlerle ilgili önemli bilgileri mutlaka paylaşmanız gerekir. Bu bilgileri şöyle sıralayabiliriz.

  • Stok kodu
  • Ürünün adı
  • Ürünün açıklamaları ve teknik özellikleri
  • Ürünle ilgili görseller
  • Görsel dosya adı
  • Ürünün fiyatı
  • Ürünün ağırlığı
  • Ürünün yer aldığı kategori

Sitenizdeki ürünlerde bilinmesi gereken başka önemli bilgiler de bulunabilir. Bu bilgileri de ürün sayfalarınızda göstermeniz müşterilerinizin ürünle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmalarını sağlar.

İlgili kişilerin iletişim bilgilerinin eksik olması

B2B’de firmalarla iş yaptığınız ve yüksek hacimli işlemler yaptığınız için, iletişim kanallarınıza ilgili kişilerin iletişim bilgilerini de eklemeniz önemlidir. Firmalar satın alma işlemleri öncesinde ilgili kişilerle iletişime geçmek isteyebilirler ve bu sebele de onlara bu iletişim kanallarını açmanız gerekiyor.

Şirket içinde ilgili olan yönetici ve personelleri e-ticaret sitenizin iletişim bölümünde ayrıca belirtmeli ve onların şirket e-posta adreslerini ve telefonlarını paylaşmalısınız. Böylelikle daha iyi bir iletişim alternatifi sunabilirsiniz.

Yetersiz altyapı

E-ticaret sitenizi kurduğunuz altyapı da bir hayli önemlidir. Sitenin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi, talebi ve site üzerindeki işlemleri karşılayabilmesi için yeterli bir altyapınız olması gerekiyor. Altyapınızın yetersiz olması, sitenin doğru çalışmamasına veya sitenin çökmesine neden olabilir. Bu tür durumlar da marka algısını olumsuz etkileyecektir.

B2B firmanız için bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız varsa İdeasoft E-ticaret Paketleri’ni inceleyebilir ve işinize uygun bir altyapı planı seçebilirsiniz. Dilerseniz 15 günlük demo talebinde bulunarak, hizmetlerimizi denemeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!