DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B firmaları için e-posta pazarlama ipuçları

B2B firmaları için e-posta pazarlama ipuçları

B2B firmalarının marka bilinirliklerini artırmak, yeni müşterilere ulaşmak ve mevcut müşterileriyle olan iletişimlerini artırmak için kullanabileceği pazarlama yöntemlerinden biri de e-posta pazarlamadır. E-posta pazarlama hem B2C’de hem de B2B’de diğer pazarlama kanallarına kıyasla oldukça yüksek geri dönüşüm sağlamaktadır.

Tabii ki e-posta çalışmalarından yüksek geri dönüşümler alabilmek için de bu çalışmaların doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bu rehberimizde de B2B firmaları için e-posta pazarlama ipuçlarını ele alacağız. Bu ipuçlarından yararlanarak kendi çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz.

E-posta başlığınızı dikkat çekici bir şekilde hazılayın

E-postalarınızın, aboneleriniz e-posta kutularında öne çıkması için ilgi ve dikkat çekici bir başlığının olması gerekiyor. Kullanıcıları gönderilerinizi açmaya teşvik etmeniz gerekiyor. E-posta kutularında içerikten önce bu başlıklar göründüğü için, başlıklarınızı özenle hazırlamanız gerekiyor. Bu noktada e-postanın içeriğinden bahsedebilir ve kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Bu başlıkları çok uzun tutmamanız da oldukça önemlidir.

Kişiselleştirme çalışmaları yapın

Abonelerinizin ismini kullanmanız, onların daha önceden satın almış oldukları ürünleri takip ederek, bu ürünler veya benzer kategorideki ürün grupları için öneriler yapıyor olmak, e-postalarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşümlerin de artmasına yardımcı olacaktır. Kişiselleştirme yapmamanız e-posta içeriklerinizin yeterince ilgi görmemesine neden olabilir.

Abone listelerinizi kategorilere ayırın

Kişiselleştirme çalışmaları yapabilmek ve abonelerinize daha ilgili içerikler sunabilmek için abone listelerinizi farklı kategorilere ayırmanız da bir hayli önemlidir. Demografik yapıya, şirketlere ve sektörlere göre, yönetici pozisyonlarına göre ayrımlar yapmanız farklı kategorideki kişilere farklı e-posta gönderimleri yapmanıza da yardımcı olur.

Bu kategorizasyon sonrasında abonelerinizle daha çok ilgili olabilecek kampanya ve içerik önerisi yapma imkanınız olacağı için geri dönüşümlerinizin de daha yükselmesi söz konusu olacaktır.

Linklemelerinizi doğru yapın

E-posta içeriğinde belli ürün ya da sayfalara yönlendirmeler yapıyorsanız bu linklemelerin doğru bir şekilde yapıldığından da emin olmanız gerekiyor. Kullanıcıları doğru sayfalara yönlendirememeniz olası geri dönüşümleri kaçırmanıza neden olacaktır.

Zamanlama çok önemli

E-postalarınızın gönderim zamanları da bir hayli önemlidir. Doğru gün ve saat aralıklarında bu gönderileri yapmanız e-postalarınızın açılma ve tıklama oranlarını artırmanızı sağlayacaktır. Bu doğru zaman aralığını bulmak için farklı günlerde ve saat dilimlerinde gönderiler yaparak bir takım testler yapabilirsiniz. Her sektörde bu zaman dilimleri değişiklik gösterebildiği için şirketiniz için en ideal zaman dilimini bulmak için bu testleri yapmanız gerekir.

İçeriklerinizi çok uzun tutmayın

Hazırladığınız içerikleri çok uzun tutmamanız da önemlidir. Metin uzunluğu arttığında e-postaların okunma oranları da düşmeye başlayacaktır. Bu sebeple de herbir e-postada tek bir konu üzerinde durmanız ve bu konuyla ilgili kısa bir bilgi sunmanız oldukça önemlidir.

Görsellerden yararlanın

E-posta içeriklerinde görseller kullanmanız, metinlerle veremeyeceğiniz bilgileri de sunmanıza olanak tanıdığı için oldukça önemlidir. Bir ürünle ilgili bir kampanya oluşturduğunuzda görseller kullanarak bir takım bilgileri bu görseller aracılığı ile verebilirsiniz. Bunun yanı sıra görsellerin algılanması bir metnin okunmasından daha kolay olduğu için de geri dönüşümleriniz için önemlidir.

Mobile uyumlu tasarımlar hazırlayın

E-posta şablonlarınızı hazırlarken mobil cihazları da göz önünde bulundurun. Abonelerinizi bu gönderileri akıllı telefonları üzerinden açabileceklerini hesaba katmanız gerekir. Bu sebeple de e-posta şablonlarınızın genişliğini 550 ile 600 piksel aralığında tutmanız daha faydalı olacaktır. Böylelikle tüm mobil cihazlarda bu şablonlar rahat bir şekilde görülebileceği için, e-posta içeriklerinizin okunması da daha kolay olacaktır.

Hedef kitlenizin dilinden konuşun

E-posta içeriklerinizde kullandığınız dilin de hedef kitlenizi yansıtması bir hayli önemlidir. Onların algılayabileceği ve onlara hitap edecek bir dil kullanmanız, e-postalarınızın daha iyi bir şekilde anlaşılmasını da sağlayacaktır.

Çok fazla teknik bir dil ve jargonlar kullanmak e-posta içeriklerinin anlaşılmasını zorlaştırabileceği için aynı zamanda basit ve yalın bir dil kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Çalışma sonuçlarınızı analiz edin

E-posta kampanyalarınızın verimliliğini ölçümlemeniz de bir hayli önemlidir. Yaptığınız çalışmalardan aldığınız geri dönüşümleri, açılma ve tıklanma oranlarını, yeni aboneleri, abonelikten çıkmaları, hangi zaman dilimlerinde e-postaların daha fazla açıldığını analiz ederek, düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu verileri analiz ederek e-posta çalışmalarınızın verimliliğini görebilir ve ne gibi geliştirmeler yapmanız gerektiğini ya da hangi konuları iyi yaptığınızı görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!