DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B e-ticaret siteleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

B2B e-ticaret siteleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

​Doğrudan son tüketiciye ürün sunan e-ticaret siteleri yaygınlaşmaya ve giderek daha da büyüyen bir sektör oluşturmaya devam ediyorlar. Fakat B2C olarak adlandırılan bu son tüketiciye hizmet veren siteler kadar ilgi çekici diğer bir alan daha var: B2B e-ticaret.

 

Diğer firmalara internet üzerinden ürün sunan B2B e-ticaret siteleri de online alışveriş dünyasında çok hızlı büyüyorlar. Toplam işlem hacmi açısından bakıldığında B2B’nin B2C’den çok daha büyük bir potansiyeli olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

 

IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda sizlere daha önce B2B e-ticaret ile ilgili bilmeniz gerekenleri aktarmıştık. Şimdi ise son derece yüksek bir potansiyele sahip olan B2B e-ticaret siteleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz…

 

SEO sadece B2C içindir

Yanlış. Arama motoru optimizasyonu (SEO) B2C e-ticaret için olduğu kadar B2B e-ticaret için de büyük önem taşır. Kurumsal satın alma yapanlar da aynı son kullanıcılar gibi bulmak istediklerine öncelikli olarak arama motorları yardımı ile ulaşmak isterler. Bu yüzden sattığınız hediyelik bir bardak da olsa, sanayi tipi bir soğutma cihazı da olsa arama motoru optimizasyonuna büyük önem vermeniz gerekir. Bu nedenle IdeaSoft olarak daha önce değindiğimiz e-ticarette temel SEO bilgilerine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

B2B sosyal medya pazarlamasından faydalanamaz

Bu da yanlış. İster B2C, ister B2B olsun tüm sanal mağazalar için müşterileri ile doğrudan iletişim kurabilecekleri tüm mecralar değerlidir. Sosyal medya müşterileriniz ile bağ kurmanızın yanı sıra, satın alma kararı veren sektör profesyonelleri ve daha genel anlamda hedef kitleniz ile ilgili çok değerli olabilecek bilgileri toplamak için de son derece önemli bir kaynaktır. Burada diğer önemli bir nokta hangi sosyal ağ sitesini kullanacağınızdır. Facebook ve Twitter son kullanıcıya ulaşmak için etkili ağlar olmakla beraber, diğer işletmelere erişmek istediğinizde LinkedIn gibi profesyonel ağlar daha çok işinize yarayabilir.

 

B2B e-ticaret sitelerinde görsellik önemli değildir

Yanlış. Her şeyden önce alıcı kim olursa veya ne alıyor olursa olsun, satın alacağı ürünün fotoğrafını görmek isteyecektir. B2B e-ticaret sitelerinde de, aynı B2C’de olduğu gibi fotoğraflar satışın gerçekleşmesi için son derece önemli birer araçtır. Bu konuda daha önce paylaştığımız ürün fotoğrafları makalesini de okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bununla beraber B2B’de ürün görselleri sadece ürünün fotoğrafları ile sınırlı da olmak zorunda değil. Uygun ürünlerde ürünlerin teknik broşürleri, CAD çizimleri ve hatta uygun durumlarda videoları da etkili olabilir.

 

Ayrıca e-ticaret sitesinin tasarımının da profesyonel görünmesi ve ziyaretçi açısından kolay bir kullanım sunabiliyor olması sizin adınıza büyük bir artı puan olacaktır.

 

Bugün B2B iş yapan her dört firmadan biri internetten satış yapıyor. Bu yüzden internetten satışa başlamayanların rakiplerinin gerisinde kalması işten bile değil. IdeaSoft akıllı ticaret paketleri B2C için olduğu kadar B2B için de zengin özelliklere sahiptir. Siz de e-ticaret sitenizi bugünden oluşturmak için ücretsiz demo hesabına başvurabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: B2B e-ticaretE-ticaret Sektörüiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!