B2B e-ticaret siteleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

​Doğrudan son tüketiciye ürün sunan e-ticaret siteleri yaygınlaşmaya ve giderek daha da büyüyen bir sektör oluşturmaya devam ediyorlar. Fakat B2C olarak adlandırılan bu son tüketiciye hizmet veren siteler kadar ilgi çekici diğer bir alan daha var: B2B e-ticaret.

 

Diğer firmalara internet üzerinden ürün sunan B2B e-ticaret siteleri de online alışveriş dünyasında çok hızlı büyüyorlar. Toplam işlem hacmi açısından bakıldığında B2B’nin B2C’den çok daha büyük bir potansiyeli olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

 

IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda sizlere daha önce B2B e-ticaret ile ilgili bilmeniz gerekenleri aktarmıştık. Şimdi ise son derece yüksek bir potansiyele sahip olan B2B e-ticaret siteleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz…

 

SEO sadece B2C içindir

Yanlış. Arama motoru optimizasyonu (SEO) B2C e-ticaret için olduğu kadar B2B e-ticaret için de büyük önem taşır. Kurumsal satın alma yapanlar da aynı son kullanıcılar gibi bulmak istediklerine öncelikli olarak arama motorları yardımı ile ulaşmak isterler. Bu yüzden sattığınız hediyelik bir bardak da olsa, sanayi tipi bir soğutma cihazı da olsa arama motoru optimizasyonuna büyük önem vermeniz gerekir. Bu nedenle IdeaSoft olarak daha önce değindiğimiz e-ticarette temel SEO bilgilerine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

B2B sosyal medya pazarlamasından faydalanamaz

Bu da yanlış. İster B2C, ister B2B olsun tüm sanal mağazalar için müşterileri ile doğrudan iletişim kurabilecekleri tüm mecralar değerlidir. Sosyal medya müşterileriniz ile bağ kurmanızın yanı sıra, satın alma kararı veren sektör profesyonelleri ve daha genel anlamda hedef kitleniz ile ilgili çok değerli olabilecek bilgileri toplamak için de son derece önemli bir kaynaktır. Burada diğer önemli bir nokta hangi sosyal ağ sitesini kullanacağınızdır. Facebook ve Twitter son kullanıcıya ulaşmak için etkili ağlar olmakla beraber, diğer işletmelere erişmek istediğinizde LinkedIn gibi profesyonel ağlar daha çok işinize yarayabilir.

 

B2B e-ticaret sitelerinde görsellik önemli değildir

Yanlış. Her şeyden önce alıcı kim olursa veya ne alıyor olursa olsun, satın alacağı ürünün fotoğrafını görmek isteyecektir. B2B e-ticaret sitelerinde de, aynı B2C’de olduğu gibi fotoğraflar satışın gerçekleşmesi için son derece önemli birer araçtır. Bu konuda daha önce paylaştığımız ürün fotoğrafları makalesini de okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bununla beraber B2B’de ürün görselleri sadece ürünün fotoğrafları ile sınırlı da olmak zorunda değil. Uygun ürünlerde ürünlerin teknik broşürleri, CAD çizimleri ve hatta uygun durumlarda videoları da etkili olabilir.

 

Ayrıca e-ticaret sitesinin tasarımının da profesyonel görünmesi ve ziyaretçi açısından kolay bir kullanım sunabiliyor olması sizin adınıza büyük bir artı puan olacaktır.

 

Bugün B2B iş yapan her dört firmadan biri internetten satış yapıyor. Bu yüzden internetten satışa başlamayanların rakiplerinin gerisinde kalması işten bile değil. IdeaSoft akıllı ticaret paketleri B2C için olduğu kadar B2B için de zengin özelliklere sahiptir. Siz de e-ticaret sitenizi bugünden oluşturmak için ücretsiz demo hesabına başvurabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)