DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Anneler Günü için 7 pazarlama ipucu

Anneler Günü için 7 pazarlama ipucu

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanan Anneler Günü’ne az bir süre kaldı. Firmalar yavaş yavaş bu özel gün için reklam ve pazarlama çalışmalarına başladılar. Henüz bu özel gün için çalışmalara başlamayan firmalar için hazırladığımız bu rehberde, Anneler Günü’nde yararlanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Pazarlama ipuçlarına geçmeden önce tüketicilerin Anneler Günü’ndeki aktivitelerini ve satın alma alışkanlıklarını ele alalım. Anneler Günü’nde tüketiciler sadece annelerine hediye almıyorlar. Bu özel günde;

 • Annelerine,
 • Kızlarına,
 • Kız kardeşlerine,
 • Büyükannelerine,
 • Diğer akrabalarına,
 • Ve arkadaşlarına hediye alabiliyorlar.

Bu nedenle de pazarlama stratejinizde bu detaylara dikkat ederek, reklam hedeflemelerinize bu kişileri de katmaya özen göstermek, farklı bir yaklaşım izlemenize yardımcı olacaktır.

Anneler Günü’nde en çok alınan hediyeler ise;

 • Tebrik kartı
 • Çiçek
 • Dışarıda yemek ya da benzeri aktiviler
 • Kıyafet
 • Takı veya mücevher
 • Elektrikli ev aletleri
 • Kitap ya da dijital medya ürünleri
 • Hediye kartları

Bu özel gün için çoğunlukla alınan ürünler bu şekilde yer alıyor. Pazarlama stratejilerinizde bu ürünler üzerinden bir yaklaşım sunmak, hedef kitlenizin taleplerini daha iyi karşılamanıza yardımcı olur. Şimdi de yararlanabileceğiniz pazarlama ipuçlarını ele alalım.

Hediye ürünlerin yer aldığı bir landing page

E-ticaret siteniz üzerinde Anneler Günü’ne özel bir landing page hazırlayabilirsiniz. Bu sayfa üzerinde bu özel gün için alınabilecek hediyeleri listeleyebilir ve kategoriler halinde tüketicilere sunabilirsiniz. Böylelikle hediye konusunda kararsız olan kişiler, bu landing page üzerinde farklı hediyeleri görebilirler.

Hediye ürünler için bir rehber hazırlayın

Tüketiciler Anneler Günü’nde nasıl bir hediye alacakları konusunda çoğu zaman kararsız kalırlar. Bir blog içeriği ya da video olarak bir hediyelik ürünler rehberi hazırlayabilirsiniz. Bu içerikte hediye alınabilecek ürünleri tanıtabilir ve neden bu tür hediyeler alabileceklerini anlatabilirsiniz. Sosyal medya reklamları aracılığı ile bu içeriklerinizi öne çıkartabilir ve geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Bu rehber içeriğinde kendi ürün sayfalarınıza yönlendirme linkleri koyarak, tüketicileri doğrudan ürün sayfaları üzerinden satın almaya da yönlendirebilirsiniz.

E-posta kampanyaları

Hazırladığınız rehber içeriğini ve site üzerindeki Anneler Günü landing page’i e-posta kampanyaları ile tüketicilere ulaştırabilirsiniz. Eğer elinizde kullanıcılarla ilgili detaylı bilgiler varsa, farklı hedef kitlelere farklı e-posta kampanyaları göndererek, farklı geri dönüşler almayı da deneyebilirsiniz. Doğru hedefleme yapmak ve doğru ürünleri doğru kişilere göstermek, alacağınız geri dönüşümleri de artıracaktır.

Hashtag (#) ile sosyal medya yarışmaları düzenleyin

Anneler Günü’ne özel bir hashtag kullanarak, sosyal mecralar üzerinde yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Bu bir anı olabilir ya da bir fotoğraf olabilir. Kullanıcıların bu içerikleri paylaşmalarını isteyebilir ve kazananlara ödüller vererek, yarışmanızı duyurabilirsiniz. Bu yarışmalar hem marka ile olan etkileşimi artırır hem de diğer tüketicilerin de e-ticaret sitenizi ziyaret etme olasılığını artırır.

Anneler Günü’ne özel hızlı gönderim çalışmaları yapın

Tüketicilerin büyük çoğunluğu alışverişi son dakikaya bırakacaktır. Bu sebeple de hızlı gönderiler bir hayli önemli olacak. Bu özel güne özel hızlı gönderim çalışmaları yapmak ve bunu duyurmak, son dakika alışveriş yapan kişilerin ilgisini çekecektir.

Özel paketleme ve not seçenekleri sunun

Anneler Günü’ne özel bir paketleme hizmeti sunun. Tüketiciler bu ürünleri hediye olarak alacaklardır ve paketleme işlemini sizin yapmanız onları işini bir hayli kolaylaştıracaktır. Güzel ve kişilere kendilerini özel hissettirecek bir paketleme sunmanız, müşteri memnuniyetini artıracağı gibi sunduğunuz hizmetin kalitesini de arıtır.

Paketlemenin yanı sıra tüketiciler hediyeyi aldıkları kişiye özel bir not da iletmek isteyebilirler. Paketlerinize bu notları da eklemek ve hediyeyi kişiselleştirmek kaliteli bir hizmet sunmanıza yardımcı olacaktır.

Anneler Günü’ne özel indirimler sunun

Özel günlerde satın alma işlemlerini artırmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de özel fırsat ve kampanyalar sunmak olacaktır. Belli ürün gruplarında ya da birden fazla ürün alma durumlarında belli bir oranda indirim sunmanız tüketicileri kendinize çekmenize yardımcı olacaktır. Yazının başında bahsettiğimiz gibi tüketiciler birden fazla kişiye bu hediyeleri alabilirler. Bu sebeple de birden fazla ürün alınması durumunda böyle bir indirim sunuyor olmak, kişi başına sepet ortalamasını artırmanıza yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!