DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kullanıcı deneyimini artıracak ana sayfa tasarım ipuçları – 2. Bölüm

Kullanıcı deneyimini artıracak ana sayfa tasarım ipuçları – 2. Bölüm

Ana sayfaların tasarımlarının iyi bir şekilde hazırlanmış olması, ziyaretçileri sitede daha uzun tutmanızı sağlar. Bunun yanı sıra markanız ve ürünlerinizle ilgili detaylı bilgiler sunarken, kendinizi de iyi bir şekilde tanıtmış olursunuz. Ana sayfanız e-ticaret firmanızın vitrinidir ve ne kadar iyi bir vitrin sunarsanız ziyaretçileri o kadar etkileyebilirsiniz.

Bir önceki rehberimiz de kullanıcı deneyimini artıracak ana sayfa ipuçlarına giriş yapmıştık. Bugünkü rehberimizde de kullanabileceğiniz diğer ipuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Kullanıcı deneyimini artıracak ana sayfa tasarım ipuçları – 1. Bölüm

Önemli bilgileri sayfanın başında verin

Sayfanın “header” ya da “top header” alanında siteyle, hizmetlerinizle veya kampanyalarınızla ilgili önemli bilgileri paylaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra ücretsiz kargo seçeneklerini ve iletişim bilgilerinizi de bu alanda gösterebilirsiniz. Sitenin başında bu bilgileri vermek, ilk anda kullanıcılara önemli detayları sunmanızı sağlar.

Basında çıkan haberlerinizi paylaşın

Sitenizle ilgili basında çıkan haberleri paylaşmanız, kullanıcıların şirketinizin bilinirliğini görmesini sağlar. Sosyal kanıt olarak değerlendirildiğinde, markanızın basında çıkması kullanıcılarda olumlu bir etki bırakacaktır. Ana sayfanızın alt bölümünde basın haberlerinizi paylaşmak, kullanıcıların markanıza olan yaklaşımını daha iyi bir şekilde etkiler.

İlgi çekici fotoğraflar kullanın

Ana sayfanız işinizin vitrini olduğu için ziyaretçilerin ilgisini çekecek fotoğraflar kullanmanız gerekir. Ürün fotoğraflarının yanı sıra konsept fotoğraflarınızı da ana sayfa üzerinde göstermeniz ürünlerin albenisini artıracacağı gibi, ziyaretçilerin de ilgisini daha fazla çeker.

Videolarını gösterin

Video içerikler artık diğer içerik türlerinden daha fazla ilgi çekmekte. Ana sayfa üzerinde markanız ya da ürünlerinizle ilgili, dikkat çekici videolarınızı göstermek, sayfada geçirilen süreyi artırırken markanızı da daha iyi tanıtmanıza yardımcı olur.

Resimli menüler kullanın

Son yıllarda menü tasarımlarında öne çıkan resimli menüler (mega menu), navigasyon konusunda kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Kategorileri ve içeriklerini anlatacak görsellerin yer aldığı menüler, kullanıcıların aradıkları ürün gruplarına daha rahat ulaşmalarını sağlıyor.

Sade ve anlaşılır tasarım

Kullanıcı deneyimini en çok artıran özelliklerden biri de ana sayfada sade ve anlaşılır bir tasarım kullanmak. Son yılların trendi olmasının yanı sıra büyük görseller, sade bir arayüz ve kalabalıklığın ortadan kaldırılması sayfa üzerinde daha rahat bir şekilde vakit geçirilmesini sağlar.

Gereksiz öğelerin kaldırılması, sayfayı kalabalık tutmamak site üzerinde geçirilen süreyi artıracağı gibi kullanıcıların aradıklarını daha rahat bulmalarını sağlar. Karmaşık navigasyon, sağ ya da sol sütunda ekstra öğelere yer vermek, kullanıcıların kafasını karıştırmaktadır. Bu nedenle de sayfa tasarımında bu tür dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmak gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!