DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Abonelik üzerinden sürdürülen en cazip e-ticaret iş modelleri

Abonelik üzerinden sürdürülen en cazip e-ticaret iş modelleri

E-ticaret dünyasında, hedef kitleyi yakalayabilmek ve rakipleri geride bırakabilmek için pek çok farklı yöntem geliştiriliyor. Pazarlama alanındaki alternatifler, sipariş ve kargo aşamasında sunulan cazip hizmetler ve daha pek çok teşvik sayesinde, markalar müşteri memnuniyeti ve sadakat oluşturmaya çalışıyor. Ancak, yine de aynı sektörde ve online platformlarda bulunan pek çok marka ve ürün seçeneğinin bulunması, hedef kitlenin farklı markaları tercih etmesine, beklenen rakamlara ulaşmanın zorlaşmasına da neden olabiliyor. Bu noktada, yeni iş modelleri geliştirmek önem kazanıyor.

Artık yeni girişimler, online satışlarında yeni ve daha ilgi çekici modeller denemeyi, böylece kullanıcıların dikkatini çekmeyi tercih ediyor. Sitelerde yalnızca marka ve ürünlerin sergilenmesinden çok daha farklı, merak ve deneme ihtiyacı uyandıran iş modellerine yöneliyor. Bunlardan biri de abonelik yöntemi. Abonelik aracılığıyla aynı e-ticaret sitesi üzerinden kendilerine sürekli ürün gönderilmesi, bazı kullanıcılar için çok daha pratik ve keyifli hale gelebiliyor. Bu nedenle aboneliğin, e-ticaretin yeni parlayan yıldızlarından biri olduğu da söylenebilir.

Eğer siz de e-ticaretin kazandıran dünyasına dahil olmak ve pastadan kendinize büyükçe bir dilim almak istiyorsanız, gelin birlikte e-ticaret işinizde en çok tercih edilen markalardan biri olmanızı sağlayabilecek bazı abonelik türü iş modellerine göz atalım…

Sürpriz kutular

Son yıllarda bazı e-ticaret markalarının farklı versiyonlarda ortaya çıkardıkları sürpriz kutu aboneliği, internet kullanıcılarından büyük ilgi gördü. Buna göre, müşteriler markadan aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık gibi abonelikler alabiliyor, buna göre ödeme yapabiliyorlar. Ancak, kendilerine gelen kutularda, o ay için hangi ürünlere sahip olabileceklerini önceden bilemiyor ve kendilerine, sevdiklerine böylece çok daha fazla merak uyandıran sürprizler yapabiliyorlar.

Bu kutu aboneliklerinin, sektöre göre değişiklik gösterdiğini söylemekte de fayda var. Bazı markalar, yetişkinlere yönelik kutular hazırlarken, bazıları çocuklar için zeka geliştirici oyunlar ve oyuncaklardan oluşan sürpriz kutular hazırlıyorlar. Aynı şekilde, evcil hayvan sahipleri için de kedi/köpek gibi seçenekleri bulunan sürpriz kutular da var. Bu kutularda da kullanıcıların küçük dostları için keyifli oyuncaklar, bakım setleri, kıyafet ve aksesuar gibi ürünler bulunuyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Evcil hayvanlar için düzenli ihtiyaçlar

E-ticarette abonelik iş modelinde, elbette yalnızca sürpriz kutular bulunmuyor. Yine evcil hayvan sahiplerini memnun eden bir başka alternatif de evcil hayvan ürünleri üzerine kurulan bazı e-ticaret siteleri üzerinden sağlanan aboneliklerin, evcil hayvanlara yönelik sürekli ihtiyaçları haftalık ya da aylık olarak göndermesi şeklinde gerçekleştirilebiliyor olması. Yani kullanıcılar, evcil hayvanlarının mama, temizlik ürünleri, bakım setleri gibi aylık ya da haftalık olarak tükenen ürünleri için ödemesini abonelik sırasında ya da aboneliğini yenilerken yapabiliyor; daha sonra bu ürünler düzenli olarak kendisine iletiliyor. Bu sayede, özellikle mama, kum gibi çok acil ihtiyaçlar zor durumda kalmadan evcil hayvan sahiplerine iletilmiş oluyor.

Kişisel bakım ve sağlık ürünleri

Sağlığına ve kişisel bakımına önem veren herkes için bu tür ürünlere düzenli olarak ulaşmak son derece önemli. Bu nedenle pek çok kullanıcı, düzenli olarak kullandıkları medikal ürünlere, kremlere ve benzeri özel ürünlere ulaşmak için abonelik yöntemini tercih ediyor. Eğer siz de kozmetik ya da medikal alanda hizmet veren bir e-ticaret sitesi kurmayı düşünüyorsanız, abonelik üzerinden kullanıcılarınızın hem sadakatini kazanabilir, hem de sağlık gibi önemli bir alanda düzenli gönderiler sağlayarak müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Tiryakilere özel hizmetler

Bazı yiyecek ve içecekler, kullanıcıları için birer tutkuya dönüşebiliyor. Özellikle en yaygın olarak bilinen ve pek çok tiryakisi bulunan kahve de bunlardan biri. Kahve tiryakileri, iyi bir kahve için dünyanın dört bir yanındaki markaları araştırıyor; düzenli olarak ev ve ofislerinde kahve bulundurmaya özen gösteriyorlar. Bu nedenle, bazı markalar kahve çeşitleri için abonelikler oluşturuyor. Bu da kahve tiryakilerinin tüketmekten keyif aldıkları kahve çeşidinden yoksun kalmalarına engel oluyor.

Sadık müşteriler için küçük sürprizler

Yalnızca ürünler değil, abonelik sistemiyle düzenli olarak ürün satın alan müşteriler için düzenlenen indirim kuponları, küçük hediye ve hediye çekleri de yine kullanıcılar için aboneliği cazip kılan nedenlerden. Sektörünüz ne olursa olsun, e-ticaret sitenizde yer alan kampanyalar dışında abonelerinizin ne kadar süredir sizden alışveriş yaptığına ve aboneliklerini ne kadar süredir devam ettirdiklerine göre kişiye özel indirimler uygulayabilir ve hediyeler gönderebilirsiniz. Böylece daha uzun yıllar e-ticaret siteniz üzerinden alışverişlerini sürdürmelerini ve aboneliklerini uzatmalarını sağlayabilirsiniz.

E-ticarette son trendler ve yepyeni farklı iş modelleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için IdeaSoft’un sunduğu bilgilerden yararlanabilir, dilerseniz girişminiz için doğrudan iletişime geçerek en gelişmiş teknik çözümlere ulaşabilirsiniz. Üstelik, ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturarak, e-ticaret dünyasını deneyimleme fırsatı bulmanız da mümkün. Ayrıca, akıllı e-ticret paketlerini de inceleyebilir, ihtiyacınız olan e-ticaret sitesi özellikleri için başvurunuzu bir an önce yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!