DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

4 adımda e-ticaret sitenizi markalaştırın

4 adımda e-ticaret sitenizi markalaştırın

Küçük ölçekli e-ticaret işletmesi sahipleri için “marka” kavramı, genellikle; anlaşılması, tanımlanması, ölçülmesi güç ve soyut bir kavram olabilir. Diğer taraftan; e-ticaret sitelerini markaya dönüştürmek, e-ticaret ile ilgili alınan kararlar konusunda yol gösterici de olabilir, müşterilerde güven oluşturabilir, satışları ve kârlılığı artırabilir.

Markanız kısaca insanların sizi algılama biçimidir. Yani; e-ticaret sitenizin müşterilerine, kim olduğunuz ve kim olmak istediğiniz konusundaki markanız ile bir vaatte bulunursunuz. Bu anlamda, markanız müşterilerinize; ürün veya hizmetlerinizden, rakiplerinizden farklı olarak ne bekleyebileceklerini söyler ve teklifinizi onlarınkinden farklılaştırır. Markanız ayrıca, etkili bir marka stratejisi ile rekabetin arttığı pazarlarda önemli bir avantaj da sağlar.

Peki bir e-ticaret markası ortaya çıkarmanın adımları nelerdir?

1. Adım: E-ticaret işinizi ve kendinizi tanıma

Marka ve sahibinin kişiliği arasında yakın bir ilişki olduğundan, küçük ölçekli bir e-ticaret işletmesinden ‘bir e-ticaret markası’ ortaya çıkarmanız için; işinizi ve kendinizi iyi tanımlamanız son derece önemli.

Bu bağlamda; bu işe giriş sebebinizi, işinizin en çok hangi bölümlerini sevdiğinizi, müşterilerinize ne tür faydalar sunduğunuzu, rakiplerinizden farkınızı değerlendirerek bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu soruların yanıtlarından yola çıkarak, işinize başlama nedeniniz hakkında; bir ya da iki cümle ile bir hikaye anlatmaya çalışabilirsiniz.

2. Adım: E-ticaret markanızın kimlere hitap edeceğini kavrama

E-ticarette nispeten daha küçük e-ticaret işletmeleri ve toptancılar; genellikle dikey e-ticareti tercih ediyor. Bu anlamda, dikey e-ticarette herkes potansiyel müşteri olmadığından; benzer ihtiyaçları, ortak ilgi ve özellikleri olan müşterilere hitap etmekte büyük yarar var.

Ayrıca, e-ticaret markanızın müşterilerinizi cezbetmesi de son derece önemli. Bu nedenle, hedefli potansiyel müşterileriniz hakkında birçok şey bilmeniz; onları iyi tanımanız ve anlamanız gerekiyor. Bunun için ise, e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin belirgin ve önemli özelliklerini yansıtan bir listesini çıkarabilirsiniz.

3. Adım: E-ticaret markanızın nasıl algılanmasını istediğinizi netleştirme

E-ticaret işiniz ile ilgili kafa yorarken, hedefli potansiyel müşterilerinizde oluşturmak istediğiniz izlenimi de dikkatle düşünmenizde büyük yarar var.

Bu anlamda, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterileriniz tarafından nasıl algılanmasını istediğinizi ve e-ticaret siteniz ile ilgili düşünürken, potansiyel müşterilerinizin akıllarına ilk hangi kelimelerin gelmesini tercih edeceğinizi de değerlendirebilirsiniz.

Bu iki soruya yanıt verdikten sonra; önceki adımlarda olduğu gibi bu adımda da, potansiyel müşterilerinizin ilk ve kalıcı izlenimlerinin ne olması gerektiğini yazılı hale getirmeniz de son derece önemli.

4. Adım: E-ticaret markanızı ortaya çıkarma

E-ticaret markanızı ortaya çıkarma sürecinin son adımı ise; önceki adımlarda net bir biçimde belirlediğiniz e-ticaret işinizin hikayesini, müşterilerinizin özelliklerini ve pazarda nasıl anılmayı istediğiniz konusundaki bilgileri bir araya getirmek. Çünkü ancak bu sayede, e-ticaret markanız için bir “marka kişiliği” oluşturarak onu var edebilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak siz de e-ticaret sitenizi, pazarınızda güvenilir ve saygın bir e-ticaret markası haline getirebilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğie-ticaret sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!