DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

3 adımda satışlarınızı artıracak ürün videoları oluşturun

3 adımda satışlarınızı artıracak ürün videoları oluşturun

E-ticarette ürün videoları; potansiyel müşterilerinize ürününüzü göstererek anlatmanın, güven sağlamanın ve henüz etkileşim kurmadığınız potansiyel ve varolan müşterilerin dönüşümlerini artırmanın en etkili yollardan biri. Ayrıca, ürün videoları ve dünyanın en popüler ikinci arama motoru YouTube sayesinde; online satış yaparak e-ticaret sitenize yeni müşteriler de kazandırabilirsiniz.

Fakat ürün videolarınızın mümkün olduğunca kısa olması önemli. Çünkü yapılan son araştırmalar; potansiyel müşterilerin yaklaşık üçte ikisinin, 30 saniyeden kısa videoları tercih ettiklerini gösteriyor. Peki, ürün videosu oluştururken başka hangi konulara özen göstermelisiniz ve öncesinde hangi hazırlıkları yapmalısınız?

İşte etkili ürün videoları oluşturmanız için yararlanacağınız üç adım…

1. Planlama

Ürün videolarınızı oluşturmaya başlamadan önce bir planlama yapmanız yararlı olabilir. Bunun için, ürününüzle ilgili eklemek istediğiniz bilgileri düşünmenizi ve videonuzda aşağıdaki sorulara yanıt vermenizi öneririz.

– Ürününüzün temel özellikleri hangileri?

– Ürününüz, müşterilerin hangi sorunlarına çözüm sunuyor?

– Ürününüz, müşterilerin hayatını daha iyi bir hale nasıl dönüştürebilir?

– Müşteriler ürününüzle ilgili en çok hangi soruları soruyor?

– Ürününüzün farklı seçenekleri var mı? Varsa, her seçenek için farklı bir video mu; yoksa, yalnızca birini seçip bir video mu oluşturacaksınız? Müşteriler için hangisi daha uygun ve kullanışlı olabilir?

Bu soruların cevapları, nasıl bir video oluşturacağınızı ve videonuzda paylaşmak istediklerinizin hikayesini netleştirmenizi sağlayabilir. Ürününüzün, paylaşmak istediğiniz temel özelliklerini belirlemenizin ardından da; onu sunma biçiminizle ilgili bir plan yapabilirsiniz.

Özellikle ayakkabı gibi ürünlerin videolarında, görsel öğelerle ilgili amacınızın; müşterilerinize ürününüzün daha detaylı bir görünümünü sunarak, ürününüzü her açıdan keşfetmelerini sağlamak olması önemli. Bu nedenle, önce ürününüzü kısaca tanıtmanızda; ardından da onun, müşterilerin yararlı bulacakları temel özelliklerini öne çıkarmanızda yarar var.

Videonuzun senaryosunu yazarken; çekim açıları, süreleri, açıklayıcı başlıklar ve seslendirme ve fon müziği gibi, kurgu öğeleri üzerinde de önemle durmanızı öneririz.

2. Gereken malzemeleri hazırlama

Senaryonuz hazırsa; önce elinizdekilerden başlayarak, videonuzu çekmek için gereken malzemeleri hazırlayabilirsiniz.

Çekime başlamadan, gerektiğinde ürününüzün sunumu için kullanabileceğiniz bir fotoğrafı veya videoyu da önceden hazırlamanızda yarar var. Bu görseller, kendi oluşturduğunuz veya müşterilerinizin sizinle paylaştıkları görseller olabilir. Ayrıca yüksek çözünürlüklü bir logo görselinizi de hazırlamanızı öneririz.

Mobil cihazınız veya kameranızla kolayca ve profesyonel görünümlü daha fazla video oluşturmanız için;

– Etkili görüntüler için; iyi aydınlatılmış bir alanda çekim yapmanız son derece önemli, eğer iç mekanda çekim yapıyorsanız, bunun için, güneşliklerinizi ve ışıklarınızı açabilirsiniz. Görüntü hâlâ yeterince net değilse, fazladan aydınlatma kullanmanızda fayda var. Eğer çok sayıda ürün videosu çekecekseniz; gün ışığının değişen açıları videonun renklerini ve genel ambiyansını büyük oranda etkileyeceği için, tüm fotoğraf ve videoların bütünlük sağlaması açısından, profesyonel bir aydınlatma kitine yatırım yapmanızda yarar var.

– Videolarınızda ‘titreyen’ görüntülerin çok amatör ve rahatsız edici olacağını göz önüne alarak, kameranızı sabitlemeyi ihmal etmemeniz önemli. Bunun için, bir “tripod” yardımıyla telefonunuzu veya kameranızı titretmeden kullanabilir; ya da bir sandalyeden veya kitaplardan kendi ‘tripodunuzu’ oluşturabilirsiniz.

– Eğer sesli video kaydediyorsanız ve ses kalitesi düşük bir telefonunuz varsa, ayrı bir mikrofon kullanabilirsiniz. Ayrı bir mikrofon bulamadıysanız, bir fon müziği ekleyerek videonuzun ses kalitesini artırabilirsiniz.

– Farklı açılardan fotoğraf ve video alternatifleri oluşturup, onların aralarından ‘en iyilerini’ seçebilirsiniz.

– Ürün videolarınızı çekerken ürününüzü, izleyicileri rahatsız etmeyen, siyah veya beyaz bir arka plan üzerine yerleştirebilir; böylece izleyicilerin ürüne daha kolay odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

– Tasarım ürünlerini, boyutları konusunda bir fikir verecek biçimde görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, ürününüz takı ise, onu bir insanın üzerinde görselleştirmeniz; ürünün boyutuyla ilgili bir fikir verebilir.

3. Video montajı

Videonuzu için yeterince görüntü aldıktan sonra, artık onları bir araya getirebilirsiniz. Daha önce hiç montaj yapmadıysanız; profesyonel video montaj araçlarını kullanmayı bilen birinin yardımıyla, montajınızı yapabilirsiniz. Bunun yanında online olarak da destek alabileceğiniz birçok basit montaj programı da işinizi görebilir.

Örneğin; Animoto ile kolaylıkla fotoğraf, video, metin ve arkaplan müziği montajından oluşan bir video hazırlayabilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de ürününüz için etkili videolar oluşturabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüeticarette video
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!