DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’da e-ticaret site tasarımlarda neler trend olacak?

2016’da e-ticaret site tasarımlarda neler trend olacak?

İnternet sitesinin tasarımını bir fiziki mağazanın vitrini olarak düşünebilirsiniz. Vitrin ilgi çekici olduğunda tüketicilerin dikkatini çekmeye başlar ve insanlar da içerideki ürünlere göz atmak için mağazaya girer. İnternet sitenizin tasarımı da aslında bunu sağlar.

Sitenizin tasarımının dikkat çekici ve ilgi çekici olması, tüketicilerin merakının artmasını ve ürünlerinize göz atmalarını sağlar. Her yıl internet sitesi tasarımlarında birçok değişiklik oluyor. Tasarımcıların farklı çözümler aramaları ve kullanıcı deneyimini artıracak çalışmaların yapılması nedeniyle bu yenilikler ortaya çıkıyor.

Kullanıcıların ilgisini çekerek, geri dönüşümlerinizi artırmak için site tasarımlarınızda bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. 2016 yılında öne çıkacak bazı trendleri burada sizlerle paylaşacağız.

Flat design

Bu yıl da flat design ağırlıklı sitelere ilgi olacak. Kullanım olarak, kullanıcılara rahatlık sunması, navigasyon kolaylığı ve görsellerin sade olması nedeniyle bu tasarım modası, bu yıl da öne çıkacak.

Kart ve kartlara benzer görünümler

Flat design’ın bir öğesi olan kart ve kart benzeri görünümleri de bu yıl oldukça sık görmeye devam edeceğiz. Bu modelin kullanılmasının sebebi ise basit ve sade oluşu.

Bu modelde, kart üzerinde istenilen mesaj ve görsel rahatlıkla kullanılabiliyor ve göz tarafından rahat algılandığı için verilmek istenen mesaj karşı tarafa daha iyi bir şekilde ulaştırılabiliyor.

Kart görünümler sayesinde, site üzerindeki elementler birbirlerinden daha net bir şekilde ayrıştırılabiliyor ve bu da kullanıcı deneyimini ve navigasyonu kolaylaştırıyor./p>

Pop-up reklamlar

İlk olarak 1990’larda kullanılmaya başlanan bu reklam modelleri bir süredir hoş karşılanılmıyordu; fakat son dönemlerde internet sitelerinde bu tür pop-up reklamlar sıkça kullanılmaya başlandı.

Bu pop-up reklamlarda markalar farklı kampanyaları öne çıkartabildikleri gibi, sosyal medya hesaplarının tanımını yapabiliyor ya da e-posta listelerine ziyaretçileri davet edebiliyorlar.

Bu pop-up reklamları tasarlarken, kullanıcıların diledikleri zaman kapatabilecekleri bir şekilde yapmak da yararlı olacaktır; çünkü her sayfada açılan pop-up’lar bir süre sonra ziyaretçileri rahatsız edebilir.

Büyük fotoğraflar ve video kullanımları

Artık internet sitelerinde de görsellerin öncü olduğu bir devirdeyiz ve tasarımcılar bunu bir adım daha ileri götürerek, site üzerinde kullanılan görselleri daha da büyütmeye karar verdiler.

Tüm ekranı kaplayan görseller ve onların üzerine yerleştirilmiş call to action butonları 2016’da devamlı olarak karşımıza çıkacak. Bu görseller bazen slider’larda da yer alacak ve bu slider’lar da ekranın tümünü kaplayacak büyüklükte olacak. Burada markaların bu trendi yakalaması için yüksek çözünürlüklü fotolara yönelmesi gerekecek.

Bunun yanı sıra site üzerinde video kullanımını da sıkça görmeye başlayacağız. Siteye yüklenmiş videolar sitenin belirli bölümlerinde otomatik olarak oynayacak. Ürün tanıtımı yapmak isteyen markalar için bu tür trendler oldukça faydalı olabilir; çünkü site açıldığında bu videolar doğrudan tüketicilerin dikkatini çekmeye başlayacak.

Ancak burada belirtmeniz gereken bir durum bulunuyor. Site üzerine video yüklemesi yapıldığında, sayfaların açılma hızları düşebilir. Çünkü videoların boyutları, fotoğraflara göre daha yüksek olacağı için sayfanın yüklenme süresi artaracaktır. Bu videoları seçerken bu faktöre dikkat etmek de yarar var.

Dinamik görünüm

Dinamik görünüm 2016’da öne çıkmaya başlayacak olan trendlerden biri. Bu özelliği biraz detaylı anlatmamız gerekirse; site üzerinde bir ürün araması yapıldığında, yeni bir sayfa yüklenmesi beklemeden, doğrudan ürünlerin o sayfa üzerinde görünmesini sağlamak olarak tanımlayabiliriz.

Ürün araması yapıldığında tarayıcı, internet sitesinin sunucusuna bir talep gönderir ve gelen cevaba göre yeni bir sayfada aranan kriterlere göre ürünler gösterilir. Fakat dinamik görünüm bu süreci ortadan kaldırarak, tepki süresini azaltarak, aynı sayfada aranan kelimeler yönelik sonuçlar çıkmaya başlar.

Bu özellikl JavaScript ve Ajax üzerinden yapılabiliyor. Dinamik görünüm hakkında örneklere göz atmak isterseniz bu siteyi ziyaret edebilir ve arama çubuğuna herhangi bir kelime yazarak ürün araması yapabilirsiniz. Ürün araması yaptığınızda dinamik görünümün nasıl bir tepki verdiğini kendiniz de görebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!