DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2015’te uygulanabilecek en etkili içerik pazarlaması yöntemleri

2015’te uygulanabilecek en etkili içerik pazarlaması yöntemleri

Dijital pazarlama alanında son yıllardaki en popüler konular arasında içerik pazarlaması yer alıyor. E-ticaret sitelerinin de yoğun olarak faaliyet gösterdiği bu alanda, farklı içerik türleri yoluyla potansiyel müşterileriyle bağ kurmak isteyen firmalar, içerik pazarlaması stratejileriyle uzun soluklu bir süreci yönetme imkanı buluyor.

Eğer siz de satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi artırmayı ya da müşterilerinizi sadık müşterilerinize dönüştürmeyi hedefliyorsanız, içerik pazarlaması yoluyla bu hedeflere ulaşmanız kolaylaşabilir.

Etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak için, farklı içerik pazarlama yöntemlerini bir arada ustalıkla kullanmak gerekiyor. IdeaSoft olarak, Content Marketing Institute (CMI) ve MarketingProfs tarafından gerçekleştirilen analiz sonuçlarından yola çıkarak, 2015 yılında uygulayabileceğiniz içerik pazarlama yöntemlerini sizler için bir araya getirdik…

Video kullanımına ilgi artıyor

Video içerikleri, e-ticaret sitenizde ya da sitenize ait olan blog’unuzda ilgi çekici ve farklı paylaşımlarda bulunmanın en etkili yollarından biri. Akıllı telefonunuz veya bilgisayarınız yardımıyla oluşturduğunuz videolarla sitenize kolayca trafik sağlayabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki e-ticaret sitelerinin yüzde 76’sı ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi vermek ya da daha fazla kullanıcıyı e-ticaret sitesine çekebilmek için video içeriklerinden yararlanıyor.

E-ticaret sitenizin blog’unuzla entegre olması

Araştırmaya göre, e-ticaret sitelerinin yüzde 80’inin kendilerine ait blog’ları bulunuyor. Blog’lar, e-ticaret sitelerindeki bilgileri içeriklerle desteklemek ve müşterilerle daha yakın bağ kurabilmek açısından önem taşıyor. Eğer sitenizin görünür bir yerinde blog bağlantınıza yer verirseniz, ziyaretçilerinizin kolayca blog’unuza ulaşabilmesini ve bu platformdaki içeriklerden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriklerinizin arama motoru optimizasyonu

Araştırma sonuçları, e-ticaret sitelerinin yüzde 81’inde makalelere ve çeşitli bilgilendirici yazılara yer verildiğini gösteriyor. Bu anlamda, e-ticaret sitenizdeki içeriklerin, arama motoru optimizasyonunu gerçekleştirmeniz, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak ve site trafiğini artırmak açısından son derece önemli.

Ayrıca, sitenizdeki içeriklerin kolay okunması, fazla uzun olmaması, içeriklerde anahtar kelimelere yer verilmesi ve sitenizin güçlü bir navigasyona sahip olması gibi özelliklere de dikkat etmenizde yarar var.

E-postalarınızın mobile uyumlu olması

Araştırmaya göre, e-ticaret şirketlerinin yüzde 83’ü e-posta pazarlamasından faydalanıyor. Bu nedenle müşterilerinizin e-posta adreslerine düzenli olarak kampanya ve ürün bilgilerini içeren e-postalar göndermeniz onları satışa yönlendirmek için etkili olabilir. Bu anlamda, çoğu kullanıcının e-postalarını mobil cihazlarından okuduğunu düşünürsek e-postaların mobil cihazların ekran boyutlarına ve dokunmatik özelliklerine uyumlu olması da önem taşıyor.

Her sosyal ağ için ayrı içerik oluşturmak

Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki, e-ticaret sitelerinin yüzde 92’si; sosyal medya platformları için içerik üretiyor. E-ticaret sitelerinin içerik pazarlaması yoluyla daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi için, sosyal ağlar önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, hedef kitlenize ulaşmak için içeriklerinizi, onların yer aldığı platformlarda paylaşmanızda büyük yarar var.

Ayrıca dijital pazarlama uzmanlarına göre; e-ticaret siteniz için her gün yaklaşık 60 dakikanızı sosyal medya hesaplarınıza ayırmanız gerekiyor. İçerik pazarlamanızın etkililiğini sağlamak açısından da, her sosyal ağa uygun farklı içerik oluşturmanız önem taşıyor.

Sonuç olarak; 2015 yılında uygulayacağınız içerik pazarlama yöntemlerinizi şimdiden belirlemeniz ve birden fazla yöntemi bir arada kullanmanız, içerik pazarlama stratejinizin gücünü artırabilir.

IdeaSoft; satışlarınızı artıracak, ihtiyacınız olan her konuda size özel çözümler sunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!