DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2014 rakamlarıyla dünyada e-ticaretin inanılmaz yükselişi

2014 rakamlarıyla dünyada e-ticaretin inanılmaz yükselişi

E-ticaret, internetin gelişimine bağlı olarak tüm dünyada büyümeye devam ediyor. Teknolojik alt yapının gün geçtikçe gelişmesi ve sistemlerin daha güvenilir hale gelmesi ile sektörün önümüzdeki yıllarda da büyüme eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

eMarketer tarafından gerçekleştirilen araştırma, işletmeden tüketiciye (B2C) iş modeliyle gerçekleşen e-ticaret satışlarının, tüm dünyada 2014 yılında 1,471 trilyon dolara ulaştığını gösteriyor. Ayrıca araştırma 2013 yılına göre e-ticaret sektöründe yüzde 20 büyüme gerçekleştiğini de ortaya koyuyor. İnternet kullanımındaki artışa bağlı olarak e-ticaret sektöründeki büyüme bu hızla devam ederse 2018 yılında e-ticaret hacminin 2,356 trilyon dolara ulaşması çok mümkün.

İşte 2014 yılı rakamlarıyla e-ticaretin dünyadaki yükselişi….

E-ticaretin lideri Kuzey Amerika

Araştırma sonuçlarına göre küresel e-ticaret hacminin en önemli bölümünü Kuzey Amerika’da gerçekleşen satışlar oluşturuyor. Kuzey Amerika’nın hemen arkasında Asya-Pasifik ülkeleri ve Batı Avrupa var. Ayrıca Çin’in e-ticaretteki büyümesine paralel olarak Asya-Pasifik ülkelerinin e-ticaret hacmini artırarak, 2015 yılında birinci sıraya oturması bekleniyor. Bu ülkelerde internet altyapılarının ve bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte e-ticaret sektörünün de büyümesi çok muhtemel bir sonuç.

Ülkeler bazında e-ticaret harcamaları

Araştırma sonuçlarına göre ABD e-ticaret harcamalarında dünyanın lider ülkesi konumunda. ABD’de nüfusun yüzde 54′ü online alışveriş yapıyor ve ülkedeki toplam tüketici harcamalarının yüzde 10′u online yapılıyor.

Asya-Pasifik bölgesinin lideri olan Çin’in e-ticaret hacminin 2015 yılı sonunda 540 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Çin’de günümüzde yaklaşık 600 milyon internet kullanıcısı var. Özellikle mobil ticarette büyüme hedeflenen Çin’deki bu kullanıcılarının 500 milyonu mobil cihazlar yoluyla internete bağlanıyor.

Bunların dışında 409 milyonluk nüfusuyla Avrupa e-ticaret hacminin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Avrupa ülkelerinde e-ticaret ile ürün satın alan internet kullanıcılarının sayısı 240 milyon. İngiltere ve Almanya e-ticaretin en yoğun gerçekleştiği iki Avrupa ülkesi. Sadece bu iki ülkedeki e-ticaret müşterilerinin 2014 yılı itibariyle 100 milyona ulaştığı belirtiliyor.

Türkiye’de e-ticaret

E-ticarette en hızlı gelişen ülkelerden biri olan Türkiye’de 2014 yılı sonunda e-ticaret hacminin 50 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Bunun bir nedeni de 2014 yılında yaklaşık 12 milyon internet kullanıcısının online alışveriş yapacağın öngörülmesi. 2013 yılında 35 milyar TL’lik e-ticaret hacmine ulaşan Türkiye sektörde ABD ve Avrupa’ya kıyasla çok daha hızlı büyüyen ülkelerden biri.

Araştırmalar da gösteriyor ki e-ticaret tüm dünyada yakaladığı büyüme ivmesini önümüzdeki yıllarda da sürdürecek. Eğer siz de potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve hızla büyüyen e-ticaret pazarında yerinizi almak istiyorsanız IdeaSoft yanınızda. Gelin hemen ücretsiz demo hesabı için başvurunuzu yapın ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin avantajlarından yararlanın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!