Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
19 Eylül 2022

İnternette ödeme sistemlerinin gitgide güvenli hale gelmesi ve kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi, e-ticaret sektörünün de genişlemesine neden oluyor. Bu büyüme aynı zamanda, artan rekabeti de beraberinde getiriyor. Sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracak; müşteri beklentilerini tam olarak karşılayan bir e-ticaret sitesinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini biliyor musunuz? E-ticaret, pek çok farklı aşaması bulunan bir kullanıcı…(Continue Reading)

seyhun
29 Aralık 2016

​İnternetten satış yapmak istediğinizde, e-ticarete yaklaşımınızı şekillendiren en önemli kriterlerden biri de ne satacağınız. Bu yüzden IdeaSoft’un e-ticaret bilgi bankasında sizlere zaman zaman faklı ürünlere göre yapacağınız satışlarla ilgili ipuçlarını da paylaşmaya çalışıyoruz. Örneğin internetten sizler için daha önce internetten takı ve mücevher satmak, hediyelik eşya satmak ve internetten oyuncak satmak konusunda benzer sektörel makaleler…(Continue Reading)

seyhun
20 Aralık 2016

​Günümüzde e-ticaret pazarı hemen her ürün kategorisine yayılmış durumda. Bu kategorilerden bir tanesi de mobilya sektörünü ilgilendiriyor. Özellikle 2010 yılından beri internet üzerinden mobilya satışı çok artmaya ve giderek daha karlı bir alan oluşturmaya başladı. Mobilya hem yüksek maliyetli, hem de üretimi daha zahmetli bir iş. Bu nedenle internet üzerinden satılan pek çok ürüne göre…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Aralık 2016

Gıda sektörünün hangi alanında olursanız olun bir web sitesine sahip olmanız artık bir zorunluluk haline geldi. Dünyada ve ülkemizde gıda sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket web siteleri üzerinden sadece tanıtımlarını yapmakla kalmıyor, oldukça başarılı bir şekilde e-ticaret faaliyetleri de yürütüyorlar. Organik gıda ürünleri, kuru gıda ürünleri vb. birçok gıda ürünü satışı yapmak mümkün. Ürünlerinizi tanıtmak…(Continue Reading)

seyhun
19 Eylül 2016

Elektronik ticaret ülkemizde henüz gelişme aşamasındayken ilerlemenin temelini müşterilerde güven yaratabilme olgusu oluşturuyor. Sektörün dünya standartlarına gelebilmesinde KOBİ’lerin, büyük şirketler kadar güven kavramına önem vermesini gerekli kılıyor. Bu noktada yasalarca koruma altına alınan tüketici haklarının e-ticaret sitelerinde belirtilmesi işleri büyük ölçüde kolaylaştırıyor. E-ticaret sitelerinde yer alan hukuki metinler, hem satıcının hem de alıcının yasal haklarını…(Continue Reading)

seyhun
20 Ağustos 2016

Facebook online alışveriş siteleri için bir pazarlama kanalı olmanın yanı sıra Facebook Store özelliği ile aynı zamanda önemi her geçen gün artan bir satış aracı haline geldi. Sanal mağazalarını Facebook üzerine taşıyarak gelirlerini artıran e-ticaret sitesi sahiplerinin sayısı artarken, sosyal ticaret de büyümeyi sürdürüyor. Facebook’un Instagramı satın alması sonrası instagram üzerinden satış yapmak da önemli…(Continue Reading)

seyhun
14 Temmuz 2016

E-ticaret dünyasında pek çok farklı iş modelinden söz etmek mümkün. Perakende ve toptan satışlarda, B2B ve B2C satışların çeşitli şekillerde müşterilere ulaştırılması, el yapımı, özel tasarım ya da seri üretim gibi ürün ve satış modellerinin gözlemlenmesi, size de belki yeni başlayacağınız e-ticaret hayatınızda örnek olabilir. Ancak, son yıllarda sosyal medyanın ticari anlamda büyük bir güç…(Continue Reading)

seyhun
20 Haziran 2016

E-ticaret sitelerinin performanslarını ölçmek ve değerlendirmek için kullanılan analiz teknikleri, markaların satış stratejilerini belirlemelerine yardımcı olan araçlar olarak yıllardır kullanılıyor. Herhangi bir e-ticaret sitesine ait; kullanıcı sayıları, yaş grubu, cinsiyet, coğrafi konum, gelir grubu gibi değişkenleriyle ilgili istatistiksel analizler, kuşkusuz ki pazarlamayla ilgili verilecek kararları da doğrudan ilgilendiriyor. Online pazarlamada kullanılan ve “web analytics” (web…(Continue Reading)

seyhun
6 Haziran 2016

Abonelik tabanlı iş modeli, prensip olarak basit bir model olması sebebiyle uzun süredir çevrimiçi siteler tarafından kullanılıyor. Kullanıcıların aylık, haftalık gibi belirli periyotlarla düzenli ödeme yaptıkları bu sistemi kullanan internet siteleri pek çok farklı avantaj sunması nedeniyle kullanıyorlar. Peki, abonelik tabanlı iş modeli tam olarak nedir? Kullanıcılar her ay neden bir ya da daha fazla…(Continue Reading)

seyhun
2 Haziran 2016

E-ticaret dünyasında, hedef kitleyi yakalayabilmek ve rakipleri geride bırakabilmek için pek çok farklı yöntem geliştiriliyor. Pazarlama alanındaki alternatifler, sipariş ve kargo aşamasında sunulan cazip hizmetler ve daha pek çok teşvik sayesinde, markalar müşteri memnuniyeti ve sadakat oluşturmaya çalışıyor. Ancak, yine de aynı sektörde ve online platformlarda bulunan pek çok marka ve ürün seçeneğinin bulunması, hedef…(Continue Reading)