DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ziyaretçilerin alışveriş sepetini terk etmemeleri için neler yapmalısınız?

Ziyaretçilerin alışveriş sepetini terk etmemeleri için neler yapmalısınız?

E-ticaret sitenizde dönüşüm oranlarınızı artırabilmek için sepeti terk etme oranlarınızı minimuma indirmeniz gerekiyor. Tüketiciler site üzerinde gezinirken farklı ürünleri sepetlerine ekleyebilirler; ancak çeşitli faktörlerden dolayı sepetlerindeki ürünleri bırakıp, alışverişi tamamlamadan siteyi terk edebilirler.

Bu durumun çok sık yaşanması e-ticaret şirketinizin geri dönüşüm oranının düşmesine neden olabilir. Bu da tabii ki şirket için kırmızı alarm anlamına gelecektir.

Ancak sitenizi ziyaret edenlerin sepeti terk etme oranlarını düşürmek için alabileceğiniz önlemler de bulunuyor. Bu önlemleri almak, sepeti terk edenlerin oranını sıfıra indirmese de bu oranın oldukça düşmesini sağlayabilir.

Alışveriş yapmak için üye girişi koşulu koymayın

Siteniz üzerinde alışveriş yapanları siteye üye olmaya zorlamayın. Ziyaretçiler, tek seferlik siteniz üzerinden alışveriş yapıyor olabilirler. Devamlı bir siteye üye olma zorunluluğu kullanıcıların canını sıkabilecek bir durum ve alışverişin tamamlanması için siteye üye olma koşulu getirmeniz durumunda ziyaretçiler sepetlerindeki ürünleri bırakarak siteyi terk edebilirler. Bunun yerine üye girişinin yanı sıra ödeme sayfalarında ziyaretçi girişi seçeneği de sunabilirsiniz.

Kargo ücretlerini saklamayın

Kargo ücretlerini saklamak da ziyaretçileri siteden kaçıran unsurlardan biridir. Kargo ücretlerinin saklanması, tüketicinin teslimatta beklenmedik bir ücretle karşılaşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra tüketici de yaptığı alışveriş için ne kadar kargo ücreti ödeyeceğini bilmek isteyecektir. Bu nedenle sepet sayfasında tüketicilerin yaptıkları alışverişler karşısında ne kadar kargo ücreti ödeyeceklerini göstermelisiniz. Eğer kargo ücretini siz karşılayacaksınız bunu da tüketiciye belirtmelisiniz.>

Mümkün olduğu sürece ücretsiz kargo seçeneği sunun

Sitenizde belli bir bedel üstünde ücretsiz kargo hizmeti sunabilirsiniz. Birçok e-ticaret şirketi bu hizmeti sunuyor. Ücretsiz kargo hizmeti sunmak tüketicileri satın almaya daha da yakınlaştırır. Birçok tüketici kargo için para ödemek istemiyor. Bu nedenle de ödeme sayfasında kargo ücreti gördüğünde sepeti terk edebiliyor.z/p>

Eğer 100 TL üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sunuyorsanız ve tüketici 85 TL’lik bir alışveriş yaptıysa ona çapraz satış yaparak 15 TL’lik alışveriş daha yaparsa kargo ücreti ödemeyeceğini gösteren bir pop-up mesaj çıkartabilirsiniz. Böylelikle tüketici kargo bedeli ödemek yerine 15 TL’lik daha alışveriş yapmak isteyebilir. Böylelikle tüketici sepeti terk etmemiş olur ve siz de geri dönüşüm oranınızı yüksek tutmuş olursunuz.

Sepetteki ürünleri her zaman görünür kılın

Sepetteki ürünleri sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sepet ikonundan devamlı olarak görünür kılmanız da önemli. Sepet ikonunuz sayfanın farklı bir yerinde de bulunabilir; ancak önemli olan tüketicinin herhangi bir zamanda bu sayfaya ulaşabilmesi. Tüketici sepetine eklediği ürünleri görebilmeli ve dilediği zaman bu ürünleri sepetten çıkartabilmeli. Tüketici bir süre sonra hangi ürünleri sepete eklediğini unutabilir. Bu nedenle de bu ürünleri istediği zaman kontrol edebilmeli.

Sepetteki ürünleri kaydedin

Üye girişi ile siteniz üzerinden ürünleri inceleyen ve sepetine ürünleri eklese de alışverişini tamamlamayan kullanıcın sepetlerini kaydedin. Kullanıcı bu ürünleri daha sonra gelerek satın almak isteyebilir. Bu nedenle de bu ürünleri sepetinde görmek onun için kolaylık olacaktır ve tekrar bu ürünleri aramak zorunda kalmayacaktır.

Bunun yanı sıra tüketici sayfayı terk ettiğinde, ona hatırlatma e-postası göndererek sepette ürünleri bıraktığını söyleyebilirsiniz. Hatırlatma e-postalarının geri dönüşüm oranları oldukça yüksektir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “sepeti terk edenleri hatırlatma e-postası göndermenin önemi” isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Farklı ödeme alternatifleri sunun

Tüketicilere farklı ödeme alternatifleri de sunmanız oldukça önemli. Bazı tüketiciler kredi kartlarını internet üzerinde kullanmak istemeyebilirler bu nedenle de onlara havale ile ödeme seçeneği de sunmalısınız. Bunun yanı sıra ön ödemeli kart kullanan tüketiciler de olabilir. Ödeme sayfalarında ön ödemeli kart seçeneği sunmanız bu tüketicilerin de alışveriş yapmasını sağlayacaktır.

Tek bir ödeme yöntemi sunuyor olmanız, bazı kullanıcıların alışveriş yapamamasına neden olur. Bu da dönüşüm oranlarınızı düşürecektir. Bu nedenle farklı ödeme yöntemlerine yer vermelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıödeme sistemleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!