DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

YouTube videoları ile site trafiğinizi nasıl artırabilirsiniz?

YouTube videoları ile site trafiğinizi nasıl artırabilirsiniz?

İnternet üzerinden video izleme eğilimlerinin artmasıyla birlikte, pek çok firma sosyal medya stratejisine video içerik üretimini de eklemeye başladı. Özellikle e-ticaret işletmelerinde dijital pazarlama stretejilerinin önemi çok yüksek. Diğer yazılarımızdan da hatırlayabileceğiniz gibi satış oranları, toplam ziyaretçi sayısı ile direkt doğru orantılı. Bu nedenle bir e-ticaret firmasının sitesine çekeceği ziyaretçi sayısı, o sanal mağazanın karlılığını doğrudan etkiliyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında sizin de sitenize çok sayıda ziyaretçi çekebilecek video içerik üretmeyi düşünmeye başlamanızda fayda var.

Söz konusu video içerik olduğunda, aylık özgün ziyaretçi sayısı, 2013 sonu itibariyle 1 milyarın üzerinde olan YouTube, dağıtım kanalı olarak mutlaka değerlendirilmesi gereken platformların başında geliyor. Hazırlamış olduğunuz videoları kendi sitenizde tutmak ilk bakışta daha cazipmiş gibi gelse de, özünde sadece sitenize giren kişilerce izlenebileceği için, erişim anlamında çok verimli olamayabilir. Oysa aynı videoları YouTube üzerinden paylaştığınızda, burada yepyeni bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de YouTube kanalıyla video içerik paylaşmak istiyorsanız bazı küçük detaylara dikkat etmek, videonuzun izlenme oranı açısından çok fayda sağlayabilir. Bu videolar aracılığıyla sitenizin trafiğini arttırabilir ve müşteri kitlenizi zenginleştirebilirsiniz. IdeaSoft olarak bazı önemli noktaları sizler için derledik.

Kısa videolar daha çok izleniyor

YouTube üzerinden en fazla izlenen videoların ortlama süreleri yaklaşık 4 dakika ile sınırlı. Daha çok izlenme oranı için, vermek istediğiniz mesaja odaklı olarak net, kısa ve anlaşılabilir videolar hazırlamanız çok daha etkili olabilir.

Sayfaya yerleştirme kodu (embed code) paylaşmak

YouTube’a eklediğiniz videonuzla beraber, sayfaya yerleştirme kodu (embed code) paylaşırsanız videonuzu beğenen kişiler, videonuzu kendi web sitelerinde de paylaşmayı tercih edebilirler. Böylelikle hiç hesaba katmadığını yeni dağıtım kanallarına da ulaşmış olursunuz.

İlgi çekici bir başlık

Videonuzun başlığı çok önem taşıyor. Her şeyden kullanıcıların büyük kısmının videolara ulaşma yöntemi YouTube üzerinden arama yapmak. Videonuzun arama yapan hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilmesi için başlığınızın videonuzun içeriği ile bağlantılı olmasında büyük fayda var. Eğer başlığınız ilgi çekici ise arama sonucunda görüntülenen videolar arasından, sizin videonuzun seçilme olasılığı da artacaktır. Benzer şekilde pek çok arama motoru da başlığınızın içerdiği kelimelere göre videonuza arama sonuçlarında yer verecek. Başlığınızı özenle seçerseniz ve bu sırada ilgili anahtar kelimeleri de kullanmayı unutmazsanız siz de bu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Videonuza açıklama yazmak

Videonuzun ne vaad ettiğini açıklamanız SEO açısından ve bir kişiyi videonuzu izlemeye ikna etmek açısından çok faydalı olacaktır. Açıklamanızın uzunluğunu arzu ettiğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Ancak açıklamanızın ilk 2 cümlesine özellikle önem vermenizi tavsiye ederiz. Bunun nedeni öncelikle YouTube aramalarında sadece bu cümlelerin gösteriliyor olması. Ayrıca bu cümlelerde kullanacağınız anahtar kelimeler videonuzun bulunmasına büyük önem taşır.

Bunun dışında açıklamalarınızın sonunda videonuzla ilgilenen izleyicilerin size ulaşmasını sağlayabilmeniz için web sitenizin, bloğunuzun veya sosyal medya sayfalarınızın bağlantılarına yer vermeniz çok fayda sağlayabilir.

Videonuzu etiketleyin.

YouTube videolarınıza dilediğiniz kadar sayıda ve uzunlukla etiket kullanmanıza izin veriyor. Videolarınızın etiketlerinde; içeriğini doğru açıklayan, ilgi çeken, konuyla ilgili sık aranılan kelimelere yer verirseniz çok daha çok kişiye daha kolay ulaşabilirsiniz.

YouTube videoları, e-ticaret sitenize daha fazla sayıda ziyaretçi çekebilmeniz için kullanabileceğiniz etkili pazarlama araçlarından biri. IdeaSoft’un E-ticaret Bilgi Bankası’nda bu konuda işinize yarayabilecek çok sayıda faydalı makale yer alıyor. Bu bilgilerden de faydalanarak e-ticaret adım atmak veya e-ticaret işinizi büyütmek istiyorsanız gelin siz de ücretsiz demo hesabı için başvurun ve binlerce mutlu IdeaSoft kullanıcısı aasında yerinizi alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!