DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Youtube video reklamlar nasıl verilir?

Youtube video reklamlar nasıl verilir?

Video içeriklerin son dönemlerde oldukça ilgi çekici olduğundan önceki yazılarımızda sıkça bahsettik. Tabii ki videoların bu kadar ilgi çekici olmasının ardından Youtube da e-ticaret firmaları için önemli mecralardan biri olmaya başladı.

Youtube üzerinde takipçi kazanmak, bu takipçilerle etkileşim içinde olmak ve Youtube videoları üzerinden siteye trafik çekerek geri dönüşümleri artırmak mümkün olduğu için, bu platform e-ticaret firmaları için yeni bir pazarlama kanalına dönüşüyor.

Doğrudan ürün sayfalarına yönlendirme yapılabiliyor olması, Youtube üzerinden ürün tanıtımı yapmayı da bir hayli kolay hale getiriyor.

Markanızla ilgili videoları Youtube üzerinden yeni kitlelere duyurmak için de Youtube’un video reklamlarından yararlanabilirsiniz. Bu video reklamlar, videoların başında, ortasında ya da sonunda kullanıcılara sunulabiliyor.

Buradaki önemli kriterlerden biri de videonuzun tamamı ya da 30 saniyelik bölümü izlenmediği sürece bu video reklamlarına ücret ödemiyor olmanız. Yani başka bir deyişle, videolarınızda yaratıcı dokunuşlar yaparak, 30 saniyenin altında videolar oluşturarak, reklam maliyetlerinizi oldukça düşük tutabilirsiniz.

Geçtiğimiz dönemlerde 5 saniyelik reklamlar hazırlayan firmalar, herhangi bir ücret ödemeden bu reklamlarını büyük kitlelere ulaştırdılar. Bunun sebebi ise Youtube, kullanıcılara reklamın 5 saniyelik bölümünü zorunlu olarak gösteriyor ve kullanıcılar izlemek istemezlerse 5 saniye sonuda reklamı geçebiliyorlar. Bu özellikten yararlanan pazarlamacılar, reklamlarını bu şekilde kurgulayarak reklam bütçelerini düşürmeyi başarıyor.

Şimdi de Youtube üzerinden videolarınıza nasıl reklam verebileceğinizi ele alalım. Youtube reklamı verebilmek için, bir Adwords hesabınızın olması gerektiğini de belirtelim.

1. Adım

Youtube hesabınıza giriş yaptıktan sonra http://youtube.com/yt/advertise/tr/ adresine giriş yapın. Burada açılan sayfada “Başlayın” butonuna tıklayarak, Youtube reklam sayfasına ulaşın.

2. Adım

Açılan sayfada ilk olarak reklam vermek istediğiniz videonun URL’sini yazmanız gerekiyor. Ayrı bir sekme açarak kanalınıza gidebilir ve buradan reklam vermek istediğiniz videonuzun URL’sini alarak, reklam sayfasındaki alana kopyalayabilirsiniz.

youtube-reklam-2-adim

İkinci bir yöntem ise, ilgili alana videonuzun başlığını da yazabilirsiniz. Başlığınızı yazdıktan sonra Youtube ilgili videoları gösterecektir ve bu videolar arasından kendi videonuzu bulabilirsiniz. Eğer bulamıyorsanız, URL’yi yapıştırmak daha etkili olacaktır.

Eğer videonuzu yüklemediyseniz, bu işlemlerden önce videonuzu Youtube’a yüklemeniz gerekiyor.

3. Adım

Videonuzu seçtikten sonra, reklam metninizi, reklam açıklama metinlerinizi ve reklamınızın ön izleme resmini seçmeniz gerekiyor.

youtube-reklam-3-adim

Bu seçimleri yaptıktan sonra “Devam et” butonuna tıklayın ve reklamınıza tıklayan kişilerin “Youtube kanalınıza” mı yok sa “Web sitenize” mi gitmelerini istediğini seçin. “Web siteme” seçeneğini seçerseniz, ilgili adresini aşağıdaki alana girin.

4. Adım

Bu aşamada, reklam bütçenizi girmeniz gerekiyor. Elinizdeki reklam bütçesini günlük olacak şekilde ayarlamalı ve buraya girmelisiniz.

youtube-reklam-4-adim

5. Adım

Bu adımda artık istediğiniz hedefleme ayarlarını yapabilirsiniz. Kendi hedef kitlenizi en iyi yansıtacak ayarları yaptıktan sonra, altta bulunan “Kaydet ve devam et” butonuna tıklayın.

youtube-reklam-5-adim

6. Adım

Bu işlemlerden sonra eğer reklam için bir Adwords hesabınız varsa onu seçmeli ve faturalandırma işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Tüm bu faturalandırma ve hesap bilgilerinizi tamamladıktan sonra reklamınız incelenecektir ve sonrasında da Youtube’un reklam şartlarına uygun bulunursa yayınlanacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak, Youtube üzerinden videolarınıza reklam vermek aslında oldukça kolay. Tabii ki burada hedef kitle seçimi ve reklamın yönetilmesi, buradan alacağınız geri dönüşümleri etkileyecektir. Aynı zamanda videonuzun kalitesi ve içeriği de geri dönüşümlere doğrudan bir etki yapacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıinternet reklamlarısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!