DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İleri derece Youtube kanalı optimizasyon ipuçları – 2. Bölüm

İleri derece Youtube kanalı optimizasyon ipuçları – 2. Bölüm

Video çalışmalarına önem veren firmaların Youtube üzerinde aktif olmaları ve bu platformu doğru bir şekilde kullanmaları gerekir. Youtube hesabının doğru bir şekilde optimize edilmesi hem kanal görünürlüğünü hem de videoların izlenme sayılarını önemli bir şekilde artırır.

Bir önceki yazımızda Youtube kanalı optimizasyonu konusunda bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmıştık. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıdan bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu rehberimizde de video yükleme sırasında yapmanız gereken optimizasyon çalışmalarını ele alıyor olacağız.

İleri derece Youtube kanalı optimizasyon ipuçları – 1. Bölüm

Video optimizasyonu

Videoları yüklerken ve yükledikten sonra da bir takım çalışmalar yapmanız gerekir. Videoların SEO kurgusunun yanı sıra Youtube üzerinde yapılacak bir takım düzenlemeler videolarınızın görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olur.

vidIQ Vision

Bir Chrome tarayıcı eklentisi olarak çalışan vidIQ Vision, videolarınız üzerinde detaylı istatistiklere erişmenize yardımcı oluyor. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan eklentiyi tarayıcınıza kurduğunuzda seçili videolarınızla ilgili ortalama izlenme sayısı, izlenme oranları, videonun kaç farklı abone çekitği gibi konuları takip edebilirsiniz.

Etiketlerin kullanımı

Youtube üzerindeki aramalarda etiketlerin de önemli bir yeri var. Videolarınızda doğru ve içerikle ilgili etiketleri kullanmanız arama sonuçlarında videolarınızın daha üst sıralarda görünmesine katkı sağlar.

Gizli mod

Videolarınızı yüklenme sırasında gizli moda almak, yüklenme sırasında daha rahat düzenlemeler yapmanızı sağlar. Videonuzla ilgili düzenlemeler tam olarak bitmeden videonuzun herkese açık bir şekilde yayınlanması iyi bir izlenim yaratmaz. Bu sebeple de yükleme sayfasındaki düzenlemeleriniz tam anlamıyla bitene kadar videonuzu gizli modda tutabilir ve yayına hazır hale geldiğinde de herkese açık hale getirebilirsiniz.

Başlıkların optimizasyonu

İlgi ve dikkat çekici başlıkların yanı sıra doğru anahtar kelimeleri içeren başlıklar oluşturmanız da bir hayli önemlidir. SEO konusunda Youtube başlıklar üzerinden video arama sorgularına yanıt vermektedir ve içerikle ilgili doğru anahtar kelimelerin kullanımı, videolarınızın gösterilme oranını da önemli bir şekilde artırır.

Video açıklamaları

Birçok video içerik üreticisi video açıklamalarının üzerinde çok fazla vakit harcamayabiliyor ve bu oldukça yanlış bir yaklaşım. Video açıklamalarını detaylı bir şekilde oluşturmak, anahtar kelimeleri kullanarak arama sorgularına hazır hale getirmek, videolarınızın görüntülenme oranlarına önemli bir şekilde etki eder.

Öne çıkan görseller

Kullanıcılar video başlıklarının yanı sıra videonun öne çıkan görseline göre de videoyu açmaya karar verebiliyor. Bu nedenle de öne çıkan görsellerinizi doğru bir şekilde seçmeniz, içeriğin öne çıkan ya da can alıcı bir yerini ekran görüntüsüyle öne çıkan görsel olarak ayarlamanız ve kullanıcılarda bir merak uyandırmanız videolarınızın izlenme oranlarını önemli bir şekilde etkileyecektir.

Kartlar

Youtube ek açıklamaların kullanımını azaltmak için Kartlar özelliğini geçtiğiniz yıllarda yayınladı. Kartların kullanımı farklı videolara ya da e-ticaret sitenize yönlendirme linkleri için kullanılabiliyor. Videolarınızda kartlar aracılığı ile farklı videolara, listelere ya da linklere yönlendirmeler yaparak, izleyicileri belli bir eylem almaya yönlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!