DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İleri derece Youtube kanalı optimizasyon ipuçları – 1. Bölüm

İleri derece Youtube kanalı optimizasyon ipuçları – 1. Bölüm

Video içerik üreticilerinin gözde platformu Youtube, e-ticaret firmalarının da son yıllarda ağırlık vermeye başladığı sosyal mecralardan biri haline gelmeye başladı. Youtube üzerindeki görünürlüğü artırmak ve video izlenme sayılarını artırmak da tabii ki rekabetten dolayı zor bir süreç haline gelmeye başladı.

Ancak doğru adımların atılması ve Youtube hesabı üzerinde bir takım çalışmaların yapılması, kanalın görünürlüğünün artmasına önemli bir şekilde katkı sağlıyor. Bu rehber serimizde de Youtube kanal ve video optimizasyonu üzerinde ileri derecede ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Serinin ilk bölümünde Youtube kanal optimizasyonu üzerinde duracağız. Bir sonraki yazımız ise videoların optimizasyonu üzerine olacak.

Youtube kanalı optimizasyonu

Facebook ve Instagram video konusunda hızlı bir şekilde büyüse de Youtube halen video içerikler dendiğinde ilk akla gelen platform olarak öne çıkıyor. Bu sebeple de Youtube kanalınızı iyi bir şekilde optimize etmek, kanalınızın görünürlüğünü de artıracaktır.

Çarpıcı bir banner hazırlayın

Kanal sayfanızın giriş kısmında çarpıcı bir banner hazırlamak, kanalınızı ziyaret eden kişileri etkileyecektir. Youtube’un birçok platform üzerinden (mobil cihazlar, akıllı televizyonlar, bilgisayalar vb.) kullanılabildiğini unutmamanız gerekiyor. Bu sebeple de hazırladığınız banner’ın tüm bu cihazlar üzerinden düzgün görünüyor olması gerekmektedir.

Alan adınızı Youtube hesabınıza bağlayın

Videolarınız üzerinden internet sitenize link verebilmek için, e-ticaret sitenizin alan adını Youtube hesabınıza bağlamanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de Google Search Console üzerinden alan adınızı onaylamanız gerekiyor. Google Search Console üzerinden alan adınızı onaylatmak için, Google sitenize yerleştirmek üzere size bir kod veriyor. Bu kodu sitenize yerleştirdikten sonra, Youtube hesabınızı alan adınızla eşleştirmiş oluyorsunuz. Böylelikle videolarınızda sitenize link vermeye başlayabilirsiniz.

Telifsiz müzikler kullanın

Youtube telif haklarına önem vermekte ve bu sebeple de videolarınızda kullandığınız müzikler nedeniyle telif hakkı konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sorunun önüne geçmek için telifsiz müzikler kullanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Youtube üzerinde telifsiz müzikler bulunuyor. Kendi videolarınızda kullanmak çin bu müzikleri indirebilir, telif sorunu yaşamadan videolarınıza yerleştirebilirsiniz.

Kanal ayarları

Youtube hesabınız üzerinde “Kanal Ayaları” bölümüne giriş yaptıktan sonra, hesabınızla ilgili bazı ayarları yapmanız faydalı olacaktır.

 • “Ülke” seçeneğinin altında bulunduğunuz ülkenin ayarını yapın.
 • “Kanal anahtar kelimeleri” seçeneği üzerinde kanalınızı en iyi şekilde yansıtan anahtar kelimelerin girişini yapın.
 • “Adwords hesap bağlantısı” seçeneği üzerinden Adwords hesabınızı Youtube kanalınıza bağlayabilirsiniz ve böylelikle videolarınızın reklamlarını verebilirsiniz.
 • “Google Analytics mülk takip ID” seçeneğini aktif ederek Youtube kanalınız üzerinde detaylı istatistik verilere ulaşabilirsiniz.

Video yükleme ayarları

Video yükleme ayarlarınızda standart ayarları oluşturmak, videolarınız için her seferinde bu ayarları yapmanızı engelleyerek, vakit kazanmanızı sağlayacaktır. “Yükeleme Varsayılanları” bölümüne giriş yaptıktan sonra ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 • “Gizlilik” bölümünün altında, videolarınızı “Genel” olarak seçin. Yükleme tamamlandığında videolarınız tüm kullanıcılara açık bir şekilde yayınlanır.
 • “Kategori” bölümünden videolarınızın hangi kategoriye ait olduğunu seçin. (Farklı kategorilerde içerikler üretiyorsanız, bu seçeneği her video yüklemesinde değiştirmeniz gerekebilir.)
 • “Standart Youtube Lisansı” seçeneğini seçin.
 • “Başlık” bölümünü boş bırakın; çünkü her bir videonuzun başlığı farklı olacaktır.
 • “Açıklama” bölümünde herbir videonuzda farklı bir metin yazabilirsiniz; ancak standart olarak kullanmayı düşündüğünüz metinler veya linkler bulunuyorsa, birkaç satır boşluk bıraktıktan sonra bu metinleri girerek kaydedebilirsiniz.
 • “Etiket” seçeneğinde tüm videolarınız ve markanızla ilgili olabilecek bir etiketi kaydedin. Herbir videoda farklı etiketleriniz de olacaktır; ancak sizinle özdeşleşen bir etiketi burada kaydedebilirsiniz.
 • “Yorum ve derecelendirme” seçeneğinde videolarınızı yoruma açık bırakın. Youtube ve Google yorumlara önem vermektedir.
 • “Video dili” bölümünde videolarınızın hangi dilde olduğunu seçin.
 • “Video lokasyonu” bölümünde ise videolarınızın konumunu seçebilirsiniz.

Youtube kanal optimizasyonu ipuçlarının burada sonuna geliyoruz. Bir sonraki rehberimizde ise video optimizasyonu için kullanabileceğiniz ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!