DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yılın en durgun ayı Ocak’ta da e-ticaret satışlarını yüksek tutmak için ipuçları

Yılın en durgun ayı Ocak’ta da e-ticaret satışlarını yüksek tutmak için ipuçları

Tüketicilerin alışverişlerini yoğunlaştırdıkları; yazın ve tatilin yaklaştığı haftalar, özel günler, bayramlar gibi zamanlar e-ticaret işletmecileri için de en kazançlı dönemler arasında. Yine en çok alışveriş yapılan sezonlarından biri, içinde bulunduğumuz, yeni bir yıl öncesi hazırlıkların ve hediye alışverişlerinin yapıldığı yılın bu son haftaları.

İstatistiklere göre bu dönemde, özellikle aralık ayının birinci ve ikinci haftası yükselen satışlar, giderek düşmeye başlıyor ve ocak ayı en durgun sezonlardan birisi haline geliyor. Peki, Ocak ayında da satışlarınızı yükseltmeye devam edebilir misiniz?

İşte, Ocak ayında satışlarınızı yükseltebilmenizi sağlayacak ipuçları…

Sitenizi görsel olarak yenileyebilirsiniz

En durgun aylardan biri olan Ocak ayında satış grafiğinizi düşürmek istemiyorsanız, öncelikle sitenize biraz daha özen göstermenizde büyük fayda var. Sitenizin tasarımında, ana sayfasında ve vitrinlerinizde bazı yenilikler yapmanız ziyaretçilerinizin ilgisini uyanık tutabilmek ve onları alışveriş için harekete geçirmek açısından önem taşıyor. Örneğin, ürün tanıtımlarınızda metinleri grafik öğelerle destekleyebilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler bu şekilde, metin okumayı sevmeyen ziyaretçilerinizin de ilgisini çekebilir.

En çok satanlar vitrininizi yenileyebilir ve belki de ana sayfanızın görünen bir yerine yılbaşı hediyelerine gönderme yapan bir banner ekleyerek ziyaretçilerinizin alış veriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin “Yeni yılda istediğiniz hediye gelmediyse, siz kendinize alın!” şeklinde bir ifadeyle en popüler ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Sonuçta herkesin kendisi için istediği hediyelerden oluşan bir listesi var.

Yeni yılda yenilik mesajları

Yeni bir yılın herkes için kararlarla ve yeni başlangıçlarla dolu listelerin yapıldığı bir dönem olduğunu göz önünde bulundurarak, yeni yılın ilk ayında pazarlama stratejinizi bunun üzerine kurabilirsiniz.

Örneğin 2016’da nelerin moda olacağını ziyaretçilerinize gösterebilir ve en yeni ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu yeni ürün ve trendlerle ilgili duyurularınızı e-posta ve sosyal medya aracılığıyla da destekleyerek sitenizin ocak ayında durgunlaşan trafiğini biraz canlandırmanız açısından etkili bir adım olabilir.

İndirim ve kampanyaların tam zamanı

Yeni yılda hediye alışverişleriyle gerekli gereksiz birçok harcama yapan tüketici, yılın ilk ayında sadece ihtiyaç duyduğu bir şeyler için para harcayabilir ve unutmayın ki ihtiyaç her zaman için ihtiyaçtır. Siz de ürün çeşitlerinizi değerlendirerek herkesin her an ihtiyaç duyabileceği ürünlerinizi öne çıkararak satın almayı desteklemek için indirimler sunabilir veya 3 al 2 öde gibi kampanyalar geliştirebilirsiniz.

Sitenizin trafiğini artırın

Satışa yönelik bir adım atmak istiyorsanız, sitenizin trafiğini artırmak yapabileceğiniz en doğru hareketlerden biri. Bir ay önce bol bol harcama yapmış, alışveriş kotalarını doldurmuş olsalar da tüketiciler, zaman zaman ilgilerini çeken ürünleri sadece incelemek için bile olsa mağazaları dolaşmayı sürdürebilirler. Bu noktada e-posta kutularına düşen ilgi çekici bir ürün tanıtımı, ya da bir anlık mesaj potansiyel müşterinizi rahatlıkla sitenize çekmeyi başarabilir. Alışveriş amacı olsun ya da olmasın sitenize gelen bir ziyaretçi ise, sitenizin pazarlama araçlarını etkili kullandığınız taktirde hiç aklında yokken bile bir alışveriş gerçekleştirebilir.

Siz de verdiğimiz tüm bu bilgilerle yılın en durgun dönemlerinden biri olan ocak ayında da satışlarınızı ve kazancınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft olarak e-ticaret sitenizin tüm altyapı çözümlerini en profesyonel şekilde sağlıyor ve kazancınız için çalışıyoruz. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve yeni yılda daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!