DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yılbaşı tatili sonrasını fırsata dönüştürecek önemli öneriler

Yılbaşı tatili sonrasını fırsata dönüştürecek önemli öneriler

Yılbaşı sezonu ardından gelen tatiliniz sona erdi fakat henüz dinlenmek için erken… Çünkü Aralık ayının son, Ocak ayının ilk birkaç haftası perakendeciler olarak yılbaşı tatili satış sezonunu uzatmak için, önemli fırsatların olduğu günler ile karşı karşıyasınız.

Yılbaşı tatili sonrasındaki dönemde, müşteriler genellikle büyük indirim yapmış ve ağzına kadar ürün stoklanmış e-ticaret sitelerine tekrar yönelirler. Bu dönem aslında, yeni müşterileri kendinize çekmek, etkilemek; onların sadakatlerini artırmak ve ürün sevkiyatı yapmak için fırsat dolu, mükemmel bir periyottur.

Yılbaşı tatili sonrasındaki dönemin getirilerinden en fazla faydalanabilmek için öncelikle, tüm personelinizi bu konuda eğitmeniz gerekiyor. IdeaSoft olarak biz de, yılbaşı tatili sonrasında sıkça yapılan hatalardan kaçınmanız için derlediğimiz diğer çözüm önerilerini sunuyoruz.

Çalışanlarınızın motivasyonlarını kaybetmelerine izin vermeyin

Çalışanlarınız olasılıkla, yılbaşı sezonunda aşırı çalışmadan dolayı kendilerini tükenmiş hissediyor. Bunun için tatil gününe kadar onlara, memnun ve motive edici küçük ödüller verebilir; onlar için bir takım hoşluklar düşünebilirsiniz. Güzel bir restoranda ücretsiz yemek için hediye kartı, çok tercih edilen bir ürününüzü ödül olarak sunma, bedava tatil çekilişi vb. gibi bütçenize uygun bir çok taktikten, kendinize ve çalışanlarınıza en uygun olanını seçebilirsiniz. Bu süreci kendiniz ve çalışanlarınız için eğlenceli ve kazançlı hale getirmek için yaratıcılığınızı kullanın ve elinizden gelenin en iyisini yapın ki; bu sayede, personeliniz de müşterilerinizi memnun etmek için seferber olsun.

Personel sayınızı azaltmak konusunda acele etmeyin

Personel sayısını azaltmayı tercih etmek için henüz çok erken olabilir. Olası yoğunluğu hesaba katarak, müşterilerinize hizmet verecek personelinizin yetersizliği, müşteri memnuniyetini olumsuz yönde etkileyebilir. Personellerinizin müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarına hızla cevap verebilmesi, müşterilerinizin aradıklarını bulmakta hiç zorlanmamaları ve her türlü sorularına cevap vererek onlara yardımcı olabilmeleri için, yeterli sayıda ve eğitilmiş personelinizin olması önem taşıyor.

Müşterilerinizin taleplerinin yığılmasına fırsat vermeden, organize bir şekilde beklentilerini karşılayın. Çünkü nerede kapasitenin üzerinde bir kalabalık varsa, orada talepleri karşılanmadığı için hoşnutsuz ve mutsuz insanların olma ihtimali yüksektir.

Ürün iadelerini bir yük olarak görmeyin

Personelinizin, iade sürecini tatsız bir iş olarak değil; bir öğrenme süreci olarak görmesini sağlayın. Yani aslında iadeler, yeni satışlar için bir fırsat haline dönüştürülebilir. E-ticaret sitenizin ürün bölümü ile ilgilenen personelinize hem bu süreci en sağlıklı şekilde yürütmeleri, hem de özellikle ekibin daha tecrübesiz olan kısmına bu süreci de öğretmeleri konusunda teşvik edin.

Tatil sonrası, ekibinizin eğitimine önem verin

Tatil sonrası personelinizin eğitimi konusunda hemen organize olun. Geri gelen ürünlerin etiketlenerek hızla yerlerine yerleştirilmesi ile ilgili talimat vermek için personelinizle bir toplantı yapın. Onlara, mağazanızın düzenli tutulmasının önemini vurgulayın. Personellerinizin, mağaza yöneticinize ihtiyaç duymadan, müşterilerinizin her türlü sorununu çözebilmeleri için insiyatif kullanmalarına izin verin.

E-ticaret satışlarının artığı yoğun tatil dönemlerinde, bu dönemlerin sonrasında ve yılın geri kalan her bölümünde en büyük destekçiniz olacak IdeaSoft’un sunduğu gelişmiş altyapının dışında, işinizi büyütmeniz için size nasıl destek olabileceğini öğrenmek için siz de demo hesabınızı hemen oluşturun ve farkı kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İpuçlarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!