DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yılbaşı öncesi e-ticaret sitenizde yapmanız gereken son kontroller

Yılbaşı öncesi e-ticaret sitenizde yapmanız gereken son kontroller

E-ticaret siteleri için yılın en önemli alışveriş dönemi olan yılbaşı için geri sayım başladı. Sorunsuz ve rahat bir alışveriş için yeni yöntemler kullanan; kampanyalar düzenleyen ve daha fazla alışveriş için fırsatlar oluşturan e-ticaret siteleri, artık hazırlıklarının son aşamasına geldi.

Birçok e-ticaret sitesi için yılbaşı sezonu, en kazançlı ve rekabetin en yoğun olduğu dönem. Dolayısıyla; stratejinizi belirli bir süre öncesinden belirleyip, hazırlıklara vaktinde başlamış olmanız çok önemli. Çünkü bu sayede, hem yapmanız gerekenleri zamanında bitirebilir; hem de eksikliklerinizi tespit edeceğiniz son bir kontrol için yeterince vaktiniz kalır.

IdeaSoft olarak; yılbaşı öncesi, sitenizdeki son kontrollerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için biraraya getirdik…

Yılbaşı hediyelerine özel sayfa

Yılbaşına özgü hediyelik ürünleri aynı sayfada biraraya getirmek yılbaşı alışverişi yapacak müşterilerinizin, sitenizi daha kullanışlı bulmalarını sağlayabilir. Üstelik birarada gördüğü ürünler arasında tercih yaparken birden fazla ürün satın alması da mümkün olabilir. Bu nedenle son kontrolünüzde yılbaşına özel ürünlerin bulunduğu sayfalara göz atmanızda fayda var.

Sitenizde en çok satanları, hediyeleri ve özel teklifleri vurgulayarak müşterilerin en çok ilgi gösterdiği yılbaşı hediyelerini bir araya getirmeniz, onların daha hızlı fark edilmesini kolaylaştırabilir.

Ürün stoklarınız

Müşterilerinizi hayal kırıklığına uğratmamak için; stoklarınızda yeterince ürün bulunduğundan emin olmanız çok önemli. Geçen yılki yılbaşı dönemi satışlarınızı inceleyerek, hangi ürünleri ne kadar stoklayacağınıza dair bir fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca potansiyel müşterilerinize; ürünlerinizin stok durumlarıyla ilgili sürekli güncel bilgiler vererek, onların dönüşüm sürecini hızlandırabilirsiniz.

Sunduğunuz indirimler ve fırsatlar

Müşterilerinize sunduğunuz indirimlerin, hediye çeklerinin ve indirim kuponlarının tarihleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız için; sitenizde geçerli olan indirimlerin güncel olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor.

E-posta kampanyanız

Yılbaşı için müşterilerinize sunduğunuz “kampanyalar”, “özel teklifler” ve “fırsatlar” hakkında; onları bilgilendirme amacıyla kullandığınız e-postalarla ilgili şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor;

– E-posta içeriğinizin göz alıcı ve dikkat çekici olmasına,

– E-postanızdaki teklifinizin/ indiriminizin yeterince anlaşılır olmasına,

– Sitenizin açılış sayfasının e-postanızla uyumuna

– E-postanızın mobil cihazlardaki nasıl görüntülendiğine dikkat etmenizde yarar var.

11 önemli ek kontrol önerisi

Yılbaşı öncesi son kontrol listesi oluştururken, listenizde şu maddelere de yer verebilirsiniz:

1. Yılbaşı hediyesi olabilecek ürünlerinizi bir kez daha gözden geçirerek; gerekirse, onlara yenilerini eklemek

2. Ana sayfanızdaki yılbaşı ürünlerinizin tanıtımlarını kontrol etmek.

3. Ürün açıklamalarınızın ve görsellerinizin içerisine yılbaşı konseptinizi yerleştirmek.

4. Yılbaşı ürünlerinizi ve promosyonlarınızın mobil cihazlardaki görünürlüğünü test etmek.

5. Yılbaşı hediyesi alışverişini kolaylaştırmak için, filtreleri ve menüleri tekrar gözden geçirip gerekli düzeltmeleri yapmak.

6. Sosyal medya hesaplarınızdan son hatırlatmalarınızı yapmak.

7. Ücretsiz teslimat gibi tekliflerinizi açık ve net olarak tanımlayıp, tanımlamadığınızı kontrol etmek.

8. Hediye paketi tekliflerinizi gözden geçirmek.

9. Yılbaşı için nakliye bilgilerinizi açık ve erişilebilir olduğundan emin olmak.

10. Ertesi gün teslim edilmesi gereken ‘son dakika’ alışverişler için, teslimat seçenekleri konusundaki kontrolleri yapmak.

11. Tatil sonrası dönemlerini ve bu dönemlerin teslimat tarihlerini nasıl etkileyeceğini hesaba katarak gereken kontrolleri yapmak.

Sunduğumuz öneriler, yılbaşı öncesi e-ticaret sitenizdeki hazırlıklarınızı son bir kontrolden geçirmeniz konusunda büyük ölçüde işinize yarayabilir ve bu fırsat dolu dönemi kaçırmadan, kazanmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

IdeaSoft, yalnız bu konuyla ilgili değil; dijital pazarlamayla ilgili tüm sorunlarınıza size özel çözümler sunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışarak satışlarınızı artırmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!