DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yılbaşı öncesi son kontrol: Sitenizde bu hataları yapmayın!

Yılbaşı öncesi son kontrol: Sitenizde bu hataları yapmayın!

​E-ticaret sitesinin pazarlaması kadar içeriği ve sunumu da önemli bir konu. Etkin ve iyi pazarlama çalışmaları sonucunda belli bir kullanıcı trafiğini kendinize çekmek önemli bir başarı. Fakat potansiyel müşterinin de siteye girdikten sonra alışveriş yaparak çıkmasını sağlamak da en az onun kadar önemli.

E-ticaret sitenizi hazırlarken ayrıntılara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Dışarıdan önemsiz gibi görünen bir ayrıntı aslında sorunun ana kaynağı olabilir. Potansiyel müşterinizin sattığınız ürünü incelemeye başlamasından siparişi sonlandırmasına kadar olan süre iyi analiz edilmeli. Eğer satın alım sürecinde bir problem varsa kullanıcı siparişi yarım bırakıp gidebilir.

Yılbaşının öncesi ve sonrasında artan satışların önündeki önemli bir engel olabilecek Bu gibi durumların yaşanmaması için bazı tasarım hatalarını sizin için bir araya getirdik…

Yerleri bulunamayan düğmeler

“Satın Al”, “Sepete Ekle” ya da “Siparişi Sonlandır” gibi düğmelerin site tasarımı içinde kaybolmaması için yeterli büyüklükte yapılmaları gerekiyor. Butonların rahat görünecek şekilde kullanılması satışlarda yüzde 33’lük bir artış sağlayabiliyor.

Güvenlik endişesi

E-ticaret sitenizin güvenli olduğunu müşterilerinizin hissetmelerini sağlamak, satışlarınız açısından faydalı olacaktır. Siteniz SSL korumalı olmalı ve bunu potansiyel müşterilerinizin kolaylıkla farkedebileceği şekilde belirtmeniz sergilemeniz müşterilerin sitenize duydukları güven hissini artıracaktır. Örneğin ana sayfanızda sitenizin korumalı olduğunu belirtmek için güvenlik sağlayıcınızın amblemini belirgin bir biçimde yerleştirebilirsiniz.

Alım sürecinin karmaşıklığı

Eğer satın alım süreci gereksiz bağlantılar ve formlarla çok karmaşık bir hale geliyorsa potansiyel müşterileriniz bir süre sonra sıkılıp, satın almaktan vazgeçebilirler. Siparişi karmaşıklıktan uzak ve akıcı hale getirebilirsiniz. Satın alma işlemi bir kaç adımdan daha uzun sürmemeli. Bu konudaki başarılı örnekler için IdeaSoft’u tercih eden firmaların sitelerini inceleyebilrisiniz.

Alternatif ürünlerin gösterilmemesi

Potansiyel müşterilerinizin e-ticaret sitenizi terk etmemesi için kullanabileceğiniz diğer bir yol da alternatif ürünler. Kullanıcılar bir ürünü almak isteyip istemediklerinden tam olarak emin olamadıkları zaman farklı sitelere yönelebiliyorlar. Bunu engelleyebilmek için sayfada o ürünün yerine geçebilecek ya da onu tamamlayabilecek farklı çeşitlerinizi de gösterebilirsiniz.

İade şartları

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bilmek istedikleri önemli bir diğer bilgi de iade şartları. Birçok potansiyel müşteri bu şartları görmeden alışveriş yapmak istemeyebilir. Bunun önüne geçebilmek için site tasarımını yaparken bu gibi bilgileri görünür bir biçimde yerleştirmelisiniz.

E-ticarette başarılı olmak kullanıcılar için satın alımı kolaylaştırmaktan geçiyor. Bu tip ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece e-ticaret sizin için kârlı bir yatırım olmaya devam edecektir. Eğer siz de bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız IdeaSoft tam size göre. Sade ve şık tasarım seçenekleri ve bu konuda verdiği destekle web sitenizi en etkili biçimde yönetebileceksiniz. Siz de 15 gün boyunca IdeaSoft akıllı e-ticaret altyapısını ücretsiz kullanmak için hesabınızı oluşturarak bu kolaylıklar dünyasına adımınızı atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İpuçlarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!