DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yerel SEO’yu ve mobili etkili kullanmanın yolları

Yerel SEO’yu ve mobili etkili kullanmanın yolları

Mobil cihazların yaygınlşması, konum bildirimi gibi özelliklerinin kullanıcılar tarafından çok sık kullanılmasıyla yerel işletmeler de birçok açıdan avantaj kazanmaya başladı. Araştırmalara göre mobil cihaz kullanıcıları yoğun bir şekilde, akıllı telefonları aracılığıyla bulundukları çevreyle ilgili aramalar yapıyorlar. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, yerel e-ticaret işletmelerinin SEO planlamalarında lokasyon bilgilerine büyük özen göstermeleri oldukça önemli bir hale geldi.

Kullanıcılar; arama motorlarından yerel işletmeleri ararken, kendi bulundukları konuma göre en yakın bölgelerdeki arama sonuçlarına ulaşmayı hedefliyorlar. İşletmeler açısından değerlendirildiğinde, yerel SEO, kullanıcıların bu ihtiyaçlarını karşılamayı kolaylaştırıyor. Örneğin, fiziksel mağazası da olan bir e-ticaret işletmesi konum bilgileri aracılığıyla; organik arama sonuçlarının yanı sıra Google Maps gibi yerel listelerde de gösterilerek, ‘online varlığını’ optimize edilebiliyor.

Peki tüm bunlar dikkate alındığında e-ticaret işletmeleri, yerel SEO ve mobilin gücünden en etkili şekilde nasıl yararlanabilir?

İşyeri konumunuzu optimize edin

Sitenizde, işyerinizin ve varsa fiziksel mağazanızın bulunduğu şehir ve ilçe gibi coğrafi bölgeyle ilgili bölümlerin yer alması son derece önemli. Bu bilgilere, “hakkımızda” veya fiziksel mağaza konumu sayfasının yanı sıra; açıklamalarda, sayfa üstünde, altında veya metninizde yer verebilirsiniz. Çünkü Google’a başvurduğunuzda o, tutarlılık için, diğer listelerle birlikte bildirdiğiniz bu bilgileri de denetliyor.

‘Google My Business’te listenizi oluşturun

“Google My Business” tek bir konumdan; Google Plus’ta, Google Search ve Maps’te profil oluşturmanıza ve güncellemenize izin verir. Profilinizde; bir fotoğrafa, çalışma saat ve hizmetlerinize dair bir açıklama cümlesine yer verebilirsiniz. Ayrıca adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı doğru yazmanızı; fiziksel bir mağazanız yoksa faaliyet gösterdiğiniz bütün yer bilgilerinizi vermenizi ve çok sayıda anahtar kelime ile manipülatif SEO taktikleri kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.

Olumlu yorumların yayılmasını sağlayın

Yerel SEO; müşterilerinizden işinizle ilgili çok sayıda övgü almanızı sağlayarak, arama motoru sıralamalarını lehinize dönüştürmeniz için son derece önemli. Ayrıca, yerel e-ticaret işinizle ilgili internette aldığınız övgü ve olumlu değerlendirmeler; sitenizin arama motorlarında daha üst sıralara görünmesini sağlayacağı için, müşterilerinizi Google işletme listesinde değerlendirmeler yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Fakat müşterilerinizin olumlu yorumlarının ve değerlendirmelerinin dürüst ve yasal olması çok önemli. Çünkü potansiyel müşterileriniz ve arama motorları işiniz hakkında parlak değerlendirmeler yapılmasına şüpheyle yaklaşabilir, ki bu da optimizasyon çabalarınızı değiştirebilir ve işletmenize olan güveni sarsabilir.

Sitenizin mobil uyumluluğunu gerçekleştirin

2015 yılının Nisan ayından itibaren “mobil dostu” web siteleri, Google’ın mobil arama sonuçları içinde yer almaya başladı. Ayrıca uzmanlar, çok yakında mobil aramaların masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramaları aşacağını da öngörüyor. Yani, iyi bir mobil deneyim sunmayan herhangi bir işletmenin; mobil arama görünürlüğünde alt sıralara düşmesi kaçınılmaz görünüyor.

Bu nedenle, mobil e-ticaret pazarında sitenizi konumlandırmak ve sitenizin mobil uyumluluğunu sağlayarak satışlarınızı artırmak için; vakit kaybetmeden, sitenizle tamamen senkronize çalışan IdeaSoft mobil site ile tanışmanızı öneririz.

Sitenizi mobil kullanıcılara uygun hale dönüştürün

Öncelikle site tasarımınızın, mobil kullanıcılara en iyi hizmeti nasıl verebileceğini inceleyebilirsiniz. Bu anlamda; varsa fiziksel mağazanızın konumu, telefon numaralarınız ve iş saatleriniz gibi bilgilerin açıkça görülmesi önemli. Bazı durumlarda, mobil kullanıcıların bilgi ihtiyaçları; uyumlu bir tasarımdan ziyade, masaüstünden farklı bir mobil site tasarımını gerektirebilir. Bu gibi durumlarda, mobil cihaza özel içerik sunmanızda ve sunduğunuz deneyimin kusursuzluğundan emin olmak için mobil sitenizi test etmenizde yarar var.

Sitenizin mobil dostu olduğunu doğrulayın

Google; sitenizin puanlarının ne kadar iyi olduğunu ölçmeniz için, size bir test aracı ve mobil dostu yönergeler sunuyor. Böylece, siteniz yönergelere uygunsa; Google arama sonuçlarında “mobil dostu” etiketi elde edebiliyor.

Sitenizi yerel aramalar için optimize edin

Mobil aramanın yükselişi, yerel SEO’yu her zamankinden daha önemli kıldı. Bu nedenle; arama motorlarından gelebilecek yerel arama trafiğini kaçırmak istemiyorsanız, siteniz ve işinizle ilgili tüm bilgilerin, bulunduğunuz yere aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Dönüşümlerinizi ölçün

Google Analytics’te, masaüstü ile mobil dönüşümleri karşılaştırabilir ve kullanıcıların mobil tasarımınıza nasıl yanıt verdiklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, verileri izleyerek; gerektiği gibi içerik, tasarım ve işlevsellik ayarlamaları yapmanızda da büyük yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de yerel SEO ve mobil ile dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaretSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!