DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni trendler e-ticaret ve perakende sektörünü nasıl etkiliyor?

Yeni trendler e-ticaret ve perakende sektörünü nasıl etkiliyor?

Yaşadığımız dijital çağda, teknolojik gelişmeler tüketici davranışlarını, tüketici davranışlarındaki değişiklikler de teknolojiyi hızla etkiliyor. Bu çerçevede en hızlı şekilde gelişme gösteren sektörlerin başında e-ticaret geliyor. Çünkü bugünün tüketicileri artık tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılayabiliyorlar. Özellikle mobilleşmenin de yaygınlaşmasıyla e-ticaret sektörü bile kısa zamanda yeni bir alana doğru evrimleşmeye başladı. Kısa zaman içinde mobil e-ticaret sitelerinin büyük bir hızla yaygınlaştığı istatistikler ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir gerçek.

Peki, gelinen bu noktada yeni araştırmalar e-ticaretin ve perakendeciliğin geleceği hakkında nasıl veriler ortaya koyuyor, bu hızlı gelişmeler hangi trendleri tetikliyor? İşte, cevaplar…

Son beş yılda e-ticaret hacmi hızlı bir yükselişte

Araştırmalar sonucu 2010 yılından itibaren tüketicilerin birçok ihtiyaçlarını karşılayabilmek için büyük ölçüde online alışverişe yöneldiklerini söyleyebiliriz. Perakende sektörünün en büyük büyümeyi e-ticaret alanında göstermesi özellikle 2015 yılında net olarak öne çıkan gelişmeler arasında.

Türkiye’nin önemli markalarından Defacto’nun e-ticaret direktörünün açıklamasına göre markanın e-ticaret cirosu bu yıl en çok satış yaptıkları 5 mağazanın toplam satışlarının da üzerine çıktı. Eğilimlerin bu yönde gelişme gösterdiği günümüzde, perakende sektöründe hizmet gösteren işletmelerin en kısa zamanda e-ticaret sektörüne de geçiş yapmaları büyük bir gereklilik olarak değerlendirilebilir.

Sosyal medyanın satışlar üzerindeki etkisi e-postaları geçti

Çağımızın bir diğer önemli gelişmesi de akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde internet kullanıcılarının her an her yerde sorunsuz bir şekilde internete bağlanabilmeleri ve internette geçirdikleri zamanın büyük bir kısmını da sosyal medya platformlarında değerlendirmeleri.

Araştırmalar, bir zamanlar e-postalar yoluyla e-ticaret sitesine gelen trafik oranlarının bugün sosyal medyanın gölgesinde kaldığını ortaya koyuyor. İnternet kullanım alışkanlıklarındaki değişmelerin bir sonucu olarak bugün e-ticaret siteleri için en büyük trafik kaynakları olarak sosyal medya platformları gösterilebilir. Sizin de e-ticaret sitenizin trafiğini artırmak için sosyal medya paylaşımlarına ağırlık vermenizde fayda var.

Alışverişte sınırlar ortadan kalktı

Sadece yerel ve ulusal bazda değil, perakende sektörü, e-ticaret siteleri sayesinde artık dünya çapında satışlar gerçekleştirmeye başladı. İnternet üzerinden yapılan satın almalarda bugün ödeme seçeneklerinin çeşitliliği ve teslimat sürecinin kolaylaşması, tüketicileri dünyanın herhangi bir yerindeki işletmeden tereddüt etmeden ürün satın almaya teşvik edebiliyor.

E-ticarette bazı ürünler daha çok satın alınıyor

Araştırmalara göre online satın almalarda medya, teknolojik ürünler, spor ve hobi malzemeleri ilk sıralarda yer alıyor. Yine e-ticarette en çok satılan ürünler arasında kıyafet, aksesuarlar, mobilya, dekorasyon, kişisel bakım ve güzellik ürünleri öne çıkarken yiyecek ve içecek ürünleri en son sırada yer alıyor.

Siz de perakende sektöründe hizmet veriyorsanız ve artık çağın gerektirdiği şekilde ve trendlere uygun olarak işinizi büyütmek istiyorsanız, e-ticaret sektörü size de büyük bir kapı açabilir. IdeaSoft, e-ticarete güçlü bir giriş yapmanız ve bu yolda emin adımlarla ilerlemeniz için size ihtiyacınız olan tüm alt yapı desteğini sağlıyor. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, çağı yakalayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!