DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni nesil pazarlama ve tanıtım kanalı ‘Beacon’ teknolojisi

Yeni nesil pazarlama ve tanıtım kanalı ‘Beacon’ teknolojisi

Yaşadığımız dijital çağda her geçen gün hayatımıza yeni bir teknoloji ekleniyor. Mobil telefonlar, tabletler, internet bugün hayatlarımızın birçok alanını büyük ölçüde etkisi altına aldı, sağladıkları kolaylıklarla davranışlarımızı ve alışkanlıklarımızı şekillendirmeye başladı. Beacon da yeni nesil bir teknoloji olarak şimdiden, kısa zamanda yaygınlaşacağının sinyallerini veriyor. Birçok farklı amaç için kullanılabilecek ve fiziksel dünya ile dijital dünyayı birbirine bağlayan bir sistem olan Beacon, fiziksel mağazaya sahip olan işletmelerin pazarlama ve tanıtım alanında da yararlanabilecekleri bir teknoloji olarak değerlendirilebilir.

Beacon sistemi, mobil cihazlar sayesinde hedef kitlenin bulunduğu yerleri tespit ederek onlarla kolayca iletişime geçilebilmesini sağlayabilir. Örneğin beacon sayesinde, bir mağazanın önünden geçerken cep telefonunuzda buranın bir reklamı ya da özel bir indirim kuponu belirebilir. İşte bu yöntem hem tüketicilerin doğru yerde ihtiyacı olabilecek avantajları yakalayabilmesi açısından hem de işletmelerin hedef kitlelerini yakalayabilmesi açısından oldukça önemli. Bluetooth ile akıllı cihazların konumunu belirleme ve 50 metreye kadar takip avantajı sağlayan bu teknoloji, bugün ABD ve Avrupa’da etkili bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Peki, fiziksel ve dijital dünyayı birbirine bağlayan beacon teknolojisi nerelerde nasıl kullanılabilir?

Hedef kitlenizin dikkati çekebilirsiniz

Fiziksel mağazanızın çevresinden geçen tüketicilerin dikkatini çekmek için eskiden tabelalar, vitrinler, vitrinlere yapıştırılan çıkartmalar vardı. Oysa günümüzde, yürürken bile gözleri ve kulakları akıllı telefonlarında olan bir tüketici kitlesi var. Akıllı telefonlar bizlere sağladığı birçok farklı avantaj sayesinde çoktan hayatımızın her alanını etkisi altına aldı. İşte tam da bu noktada fiziksel mağazanız ile ilgili indirimleri, kampanyaları, özel avantajları yakın çevrenizden geçen hedef kitlenize beaconlar yoluyla ulaştırarak çok daha kolay bir şekilde dikkat çekebilirsiniz.

Mağaza içinde kullanabilirsiniz

ABD ve Avrupa’da beacon teknolojisi hızla yaygınlaşarak, havayolu şirketlerinden, otel ve fastfood zincirlerine kadar birçok marka tarafından kullanılmaya başlandı. Bugün sadece iphone modellerinde 700 milyonun üzerinde iBeacon bulunuyor.

Araştırmalara göre, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 82’si mağaza içinde satın alma kararı verirken telefonlarını kullanıyorlar. Kullanıcıların yüzde 40’ı bir restoranda yemeklerle ilgili bilgi almak için de akıllı telefonlarından yararlanıyorlar. Bu yüzden McDonald’s, Tesco, Marriott Hotels, Starwood Hotels gibi büyük markalar vakit kaybetmeden hedef kitlelerine ulaşabilmek için bu teknolojiden yararlanmaya başladılar.

Fiziksel mağazanızı ziyaret eden bir müşteriniz, beacon yardımıyla mağaza içi yönlendirmelerinizi takip edebilir, ilgilendiği ürünlerle ilgili bilgilere kolayca ulaşabilir. Ayrıca bu teknolojiyle müşterilerinize mağazanızdaki yeni ürünleri tanıtabilir, özel teklifler sunabilir ve onları ürüne yönlendirebilirsiniz.

Farklı kullanım alanları

Yakın bir gelecekte hayatın her alanına hızla girmesi beklenen üstün beacon teknolojisiyle mekanlarda yön ve yer bulunabilir, barkod okunabilir, uçak ve otellerde check-in yapılabilir, sipariş verilebilir, şehir rehberi olarak yararlanılabilir, birçok cihaz için uzaktan kumanda olarak kullanılabilir.

Mobil kullanımının yaygınlaşması ve tüketici davranışlarının değişmesiyle ortaya çıkan bu yeni teknolojiler e-ticaretin ve mobil e-ticaretin ne kadar önemli bir yere geldiğini ortaya koyuyor. Eğer siz de henüz fiziksel mağazanızı online dünyaya taşımadıysanız, çağa ayak uydurmak ve hedef kitlenize en doğru şekilde ulaşmak için daha fazla zaman kaybetmeyin. Türkiye’nin en çok tercih edilen altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak size, e-ticaret sitenizi ve mobil e-ticaret sitenizi geliştirirken her türlü profesyonel desteği sağlıyoruz. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, hedef kitlenize ulaşın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: mağazacılıkticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!