DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni markanızın lansmanını nasıl yapmalısınız?

Yeni markanızın lansmanını nasıl yapmalısınız?

Yeni bir markanın lansmanını yapmak, marka bilinirliğini artırma ve yeni markayı duyurma açısından oldukça önemlidir. Yeni bir marka lansmanında üstesinden gelinmesi gereken birçok konu bulunuyor ve bu lansmanların doğru yapılması şirketinizin gelecekteki performansını doğrudan etkileyecektir.

Başarılı bir marka lansmanı yapmak için çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Lansmanınızın başarılı olabilmesi için öncelikle, uzun vadeli bir plan yapmanız gerekiyor. Hangi pazarlama yöntemlerinden yararlanacağınız, hangi hedef kitleye ulaşmak istediğiniz gibi detaylara bu planda yer vermelisiniz.

Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri de bu plana dahil ederek, detaylı bir lansman planı hazırlayabilirsiniz.

Markanın duyurusunu yapın

Önceki müşterilerinize yeni markanızın duyurusunu yapmanız oldukça önemli. Firmanıza sadık olan müşterileri bu konuda bilgilendirmek ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek karışıklık ya da yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir.

E-posta, site üzerinde duyurlar yapmak, blog bölümünde çalışmalar yapmak, basın bültenleri hazırlamak markanızın duyurusunu yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler arasında yer alıyor.

Bu yöntemlerle hem eski müşterilerinize ulaşabilir hem de dijital ortamlarda marka değişikliğine dair duyurlar yaparak tüketicileri bilgilendirebilirsiniz.

İnternet siteniz üzerinde değişiklikler yapın

Yeni marka ile beraber yeni bir logoya da ihtiyacınız olacak. İnternet siteniz üzerinde yeni logonuzu kullanmaya başlayabilir, eğer markanızda renk değişiklikleri yaptıysanız, site üzerindeki renk temalarını değiştirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, tasarımda da değişiklikler yapabileceğiniz gibi font ve diğer öğelerde de değişiklikler yaparak, internet sitenizi yeni markanıza uyumlu bir hale getirebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Marka bilinirliğini artırmak için sosyal medyadan yararlanın

Sosyal mecralarda da markanızın tanıtımını yapmaya başlamalısınız. Yeni markanızda isim değişikliği yapmanız durumunda yeni sosyal hesaplara da ihtiyacınız olacak. Tüm platformlarda aktif bir şekilde içerik paylaşamayacak olsanız da, tüm mecralardaki hesaplarınızı alarak, resmi hesap olarak onaylatmanız, tüketicilerin sahte hesaplar karşısında sorun yaşamamasını sağlayacaktır.

Facebook, Twitter, Google+, Youtube, Pinterest, Linkedin ve Instagram üzerindeki hesaplarınızı aktifleştirerek, resmi hesap olarak tanımlatabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra, bu mecralarda da marka tanıtımını yapmaya başlayabilirsiniz.

Gazete, dergi ve/ya broşürlerden yararlanın

E-ticaret yapıyor olmanız, sadece dijital mecraların gücünden yararlanmanız anlamına gelmiyor. Offline mecralardan da yararlanarak marka duyurunuzu yapabilirsiniz.

Basın bültenleri, reklamlar, duyurlar gibi farklı yöntemlerden yararlanarak gazete ve dergilerde yer alabilir ya da broşürler hazırlayarak, bu broşürlerin dağıtımını yapabilirsiniz.

Markayı yansıtan bir slogan yaratın

Yeni marka tanıtımı yaparken, yeni bir slogana da ihtiyacınız olacaktır. Logo ile beraber bu sloganı kullanarak, markanızla ilgili bir duyguyu yansıtabilirsiniz. Tabii ki logo tasarımınızı yaparken, bu sloganın logonun önüne geçmemesine dikkat etmek gerekiyor. İlk etapta duyurmak istediğiniz yeni marka olacaktır. Slogan sadece bu markayı destekleyen bir unsur olarak öne çıkmalı.

Araç giydirme reklamlarını kullanın

Özellikle büyük şehirlerdeki toplu taşıma araçları ya da taksilerin üzerine araç giydirme şeklinde reklamlar verilebiliyor. Bu reklamların ne kadar kişiye ulaştığı ya da bu kişilerden ne kadarının geri dönüş yaptığını ölçümlemek pek mümkün değil; ancak markanın görünürlüğünü artırmak için bu tür yöntemlerden yararlanılabilir.

Özellikle çok fazla insanın bulunduğu güzergahlara sahip araçlara bu tür reklamların verilmesi, trafikteki insanların yeni markanızı görmelerini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlamaReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!