DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Blogunuza yeni içerik fikirleri nasıl bulunursunuz?

Blogunuza yeni içerik fikirleri nasıl bulunursunuz?

E-ticaret sitenizin blogu için içerik çalışmaları yapıyorsanız belli bir süre yeni fikirler üretmek konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Düzenli olarak markanız, ürününüz ya da sektörle ilgili içerikler çıkartmak zorlu bir süreç ve bu içeriklerin de takipçilerinizin ilgisini çekmesi gerekiyor ki, bu da bu süreci daha da zorlu bir hale sokabiliyor.

Yeni fikirler üretmekte zorlanabilirsiniz; ancak bakış açınızı biraz değiştirerek ve bazı adımları atarak blogunuz için yeni içerik fikirleri bulabilirsiniz. Böylelikle içerik pazarlama çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Eski içerikleriniz üzerinden beyin fırtınası yapın

Bugüne kadarki blog içeriklerinizi bir yerde toplayarak bir listesini çıkartın. Bu içerikleri belli kategorilere göre ayırabilir ve bu işlemleri yaptıktan sonra içerik ekibinizle bir araya gelerek bu konular üzerinde beyin fırtınası yapabilirsiniz.

Eski içeriklerde hangi konulara değindiğinizi görür ve üzerinde durmadığınız konular varsa bu konuları belirleyerek yeni içerik fikirleri çıkartabilirsiniz.

Eski yazılarınızı güncellemek de başka bir yöntem olarak ele alınabilir. Teknolojinin ve trendlerin değişmesiyle beraber eski içeriklerinizde verdiğiniz bilgilerin tarihi geçmiş olabilir. Farklı bir başlık ve metin kullanarak bu konuları tekrar ele alabilirsiniz ve bugünün trendlerine uygun hale getirebilirsiniz.

Satış ve müşteri hizmetlerinizle S.S.S. hakkında toplantı yapın

Sitenizde bulunan Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) bölümü hakkında da içerikler üretebilirsiniz. Satış ekibinizin ya da müşteri hizmetlerindeki çalışanlarınızla bu konu hakkında detaylı bir toplantı yapabilirsiniz.

Tüketiciler en çok hangi konular hakkında sıkıntı yaşıyor? Tüketiciler en çok hangi soruları soruyorlar? Bu bilgiler doğrultusunda SSS bölümünüzdeki sorular hakkında daha kapsamlı ve açıklayıcı yeni içerikler oluşturabilirsiniz.

Sektörle ilgili bilgiler sunun

Siz sektörün içinde olduğunuz için devamlı olarak sektörde olan bitenleri takip ediyor olabilirsiniz; ancak takipçileriniz bu konular hakkında bilgi sahibi olmayabilirler.

Sektördeki yenilikleri haftalık ya da aylık olarak takipçilerinize sunabilirsiniz. Böylelikle uzun soluklu bir yazı dizisi hazırlayabilirsiniz. Sektöre yönelik yeniliklere değindiğiniz için bir süre sonra geriye dönerek sektörün çeyrek, yarı yıl, ya da bir yıllık raporlarını hazırlayabilirsiniz.

Bu tür bilgi verici raporlar, Google’daki aramalarda da görüneceği ve uzun vadede sektörün nabzını tutan bir veri sağladığınız için buradan da sitenize trafik çekme imkanınız olur.

Aynı zamanda sektörü yakından takip etmek, bazı yenilikleri keşfetmenizi sağlar ve öğrendiğiniz bilgiler size yeni içerik fikirleri verebilir. Bu fikirleri de yeni blog yazılarınız için kullanabilirsiniz.

Trendleri ve en çok konuşulan konuları takip edin

Trendleri yakından takip etmek, içerik pazarlamada her zaman yeni fikirler oluşturmak için etkili olur. İnternet üzerinde kullanıcıların hangi konular hakkında konuştuklarını bildiğiniz takdirde sizinle alakalı olabilecek ya da çağırışım yapabilecek konuları yakalarsınız ve yeni fikirleri de ortaya çıkartmış olursunuz.

Sosyal medya üzerinden hashtag takibi yapabilir, Topsy gibi platformlar üzerinden en çok tweet atılan konulara bakabilir ya da Google Alerts üzerinden belli anahtar kelimelere alarm kurabilirsiniz. Böylelikle yazmayı düşündüğünüz konular hakkında size bildirim gelmiş olur. Aynı zamanda trendleri de yakın takip edebilirsiniz.

Konuşulan konular sizinle alakalı olmasa bile başka bir bakış açısıyla yaklaştığınızda farklı bir konu sizde çağırışım yapabilir. İlk başlarda belki içerik fikri oluştururken bu konuda zorlanabilirsiniz; fakat bir süre sonra herhangi bir konuyu kendi sektörünüze nasıl bağlayabileceğinizi kavrayacaksınız.

Sektördeki diğer firmaların çalışmalarını inceleyin

Sektördeki rakiplerinizin neler yaptığını incelemek de size yeni fikirler verebilir. Hangi konular üzerinde durduklarını, içeriklere yaklaşımlarını ve konu seçimlerini ele alabilirsiniz. Böylelikle onların yaptığı ve sizin yapmadığını içerik fikirlerini yakalayabilirsiniz. Rakiplerinizin ele aldığı bir konuyu farklı bir şekilde işleyebilir ve kendi düşüncelerinizi bu içeriğe dahil edebilirsiniz.

Yurtdışındaki örneklere bakın

Yurtdışındaki örnekler de yine size yeni fikirler verebilir. Sizinle benzer sektörde olan yabancı firmaların blog çalışmalarını nasıl yürüttüklerini analiz edebilirsiniz ve böylelikle onların nasıl bir strateji izlediklerini, hangi konulara ağırlık verdiklerini görebilirsiniz.

Tabii ki burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Yurtdışındaki örnekleri ele aldığınızda, bu firmaların kendi hedef kitlelerine yönelik çalışmalar yaptığını ve yine bu hedef kitleye göre bir format kullandığını unutmayın. Bu şirketlerin çalışmalarından örnek aldığınızda, kendi hedef kitlenize uygun bir hale dönüştürmeyi ve uygun bir format hazırlamayı unutmayın

Konuk yazarlardan yazı alın

Blogunuza konuk yazar davet edebilirsiniz. Bu kişiler belli periyotlarda sitenize yazı yazabilirler. Sizin şirketinizin dışındaki kişiler oldukları için sektöre sizden daha farklı bir şekilde bakıyor olabilirler ve böylece konulara daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilirler. Bu nedenle konuk yazarlarla çalışmak da blogunuza yeni bir hava katabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik Pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!