DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni e-ticaret işiniz için 4 önemli dikey fırsat

Yeni e-ticaret işiniz için 4 önemli dikey fırsat

E-ticarette ne satacağınızı bilmeniz, iş planınızın önemli bir parçası ve e-ticaret işine aslında, satmayı düşündüğünüz ürünleri tanımakla başlıyorsunuz. Zaten e-ticaret girişimcileri genellikle, işin en başında kendilerini yakın hissettikleri veya daha iyi tanıdıkları belirli bir ürüne, ürün kategorisine veya bir hobiye yönelerek internetten ürün satmak için harekete geçiyor ve bu alanları ercih ediyorlar.

Fakat online girişimciler için diğer önemli bir nokta büyüme fırsatları içeren dikey e-ticaret fırsatları. Bu anlamda eğer doğru bir dikey e-ticaret alanı seçebilirseniz, yüksek karlılık elde ederek e-ticaret işinizin ilk adımları daha sağlam atabilir ve uzun soluklu işinizi daha kolay kurabilirsiniz.

İşte IdeaSoft’a göre 2014 yılında gözden kaçırmamanız gereken 4 dikey e-ticaret alanı…

1. Takı ve Aksesuarlar

Zor bulunan veya benzersiz ürünlere ve aksesuarlara ilgi duyan yeni online takı perakendecileri genelde; aynı hatta benzer kolye veya küpeler satarak e-ticarete başlamak istemiyor. Fakat bazen, rekabetin daha az olduğu ‘uzun kuyruk ürünlerine’ odaklanmak daha kârlı olabiliyor.

Yeni online mağazalar, açık artırmalardan elde edilen ‘vintage’ veya özel koleksiyon ürünlerine, yeni tasarımcıların el yapımı ya da benzersiz malzemelerden yapılmış tasarımlarına yer verebilir; özel günler için pahalı mücevher kiralama gibi, yenilikçi iş modelleri geliştirebilir.

2. Giyim ve aksesuarları

Yeni işletmeler için giyim ve aksesuarları, önemli fırsatları barındıran geniş bir kategori. Burada da izlenecek yol; rakiplerin mağazalarında olmayan, benzersiz veya nispeten nâdir ürünlerle bu pazar segmentine hitap etmek olabilir.

E-ticaret sahipleri için özellikle giyim alanındaki bazı dikeylerin düşük rekabet ortamları çok ilgi çekici olabilir. Örneğin ‘takım giysi tedarikçisi’ şirketlerin çoğunun birçok lisenin yılda veya iki yılda bir, yeni üniformaya ihtiyaç duymasından dolayı birikmiş siparişleri olabiliyor. Hızlı dönüş yapabilen, iyi yönetilen bir online mağaza bu alanı doldurup başarılı olabilir. Geçtiğimiz yıl içinde internetten eşarp satmak, internetten çeyiz ürünleri satmak, tesettür giyim ürünleri satmak ve böylece giyim alanında farklılaşmak adına birçok yeni sanal mağaza pazarda yerini aldı.

3. Tüketici elektronikleri ve aksesuarları

Tüketici elektronikleri, tüm online alışverişler içerisindeki popüler kategorilerden birisi. ComScore’un raporuna göre; tüketici elektroniği satışları, tatil sezonunda yüzde 13 oranında arttı.

Amazon ve Best Buy gibi aynı tabletleri ve iPhone kılıflarını satan, çoklu kanalı olan perakendicelerle birlikte kitlesel pazarda olmaya çalışmak iyi bir fikir değil. Yeni e-ticaret işletmeleri, büyük perakendecilerde bulunmayan ya da zor bulunan elektronik ürünlere, aksesuarlara ya da benzersiz parçalara odaklanarak başarıyı yakalayabilir. Bu parçaların müşterileri diğerleri kadar çok sayıda olmasa da, kar marjının yüksek olması en önemli avantajı.

4. Oto parça ve aksesuarları

Bu segment, bir e-ticaret işi için önemli fırsatlar ve yüksek karlılık vaat eden birçok küçük dikey alt kategorilerden oluşuyor. Bu segmente yönelen e-ticaret girişimcileri; belirli bir marka, model ve zor bulunan ya da benzersiz parçalar (Chevrolet Korvet ve Pinzgauer 712 gibi) veya aksesuar (deri direksiyon kapakları satan Wheelskins) konusunda öne çıkabiliyorlar. İnternetten yedek parça satmak geniş bir ürün yelpazesi sebebiyle doğru tedarikçiler ile mantıklı hale geliyor ve bu sebeple öne çıkıyor.

Son olarak, BigCommerce geçenlerde e-ticaret platformlarını kullanan oto parçaları ve aksesuarları işletmelerinin, online mağazalarının herbirinin cirosunu yüzde 89 artırdığını bildirerek bu kategoriyi, yeni ya da büyümekte olan online perakendiciler için ne kadar cazip olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu.

Yeni bir e-ticaret işi için ihtiyacınız olan tüm altyapı ve çözümler IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde. Hemen web sitemizi ziyaret ederek ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilir, size özel fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!