DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni e-ticaret sitelerinde sık görülen 6 hata

Yeni e-ticaret sitelerinde sık görülen 6 hata

Yeni bir e-ticaret sitesi kurmak ve online satış yapmak için tüm enerjinizi harcadığınızı; ama ilk satışınızı da yaptınızı varsayalım. Enerjiniz artar ve bu sizi daha çok çalışmaya yöneltir, değil mi?

Birkaç ay sonra, bir ‘terslik’ olduğunu düşünebilirsiniz. Örneğin, site trafiğiniz belirli bir seviyenin ötesine geçemiyordur ya da beklediğiniz kadar satış yapamamışsınızdır. Çoğu e-ticaret girişimcisi, bu noktada vazgeçmeye yakındır. Hatta içlerinden, e-ticareti tamamen bırakmaya karar verenler bile çıkabilir.

Bu noktada sorun, e-ticaret sitelerinin sıkça yaptığı hatalardan birisini yapmış olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. IdeaSoft sizin için, bu hataların neler olabileceğini araştırdı.

1. İş planı yapmamak

Planlama herhangi bir işin tartışmasız, en önemli bölümlerinden birisi. Bir işletmenin (mümkünse kuruluşundan önce) finans, pazarlama, iletişim alanlarındaki hedeflerini, amaçlarını, stratejilerini kapsayan bir iş planının olması, onu bir çok hatadan uzaklaştırabilir.

2. Yanlış ürünler seçmek

Çok verimli bir e-ticaret dikeyi seçmiş olsanız bile, yanlış ürün seçme hatasını yapma ihtimaliniz var. Her dikeyde farklı üreticiler var ve size hepsi ‘profesyonel’ geliyor olabilir. Fakat her birinin ürünü, pazarda eşit algılanmıyor. Bu duruma, konusunda uzmanlaşmış endüstrilerin dikeylerinde, özellikle dikkat etmek gerekiyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

3. Yanlış trafik kaynaklarına odaklanma

E-ticaret sitelerinin, ilk önce arama motorlarından gelen organik trafiğe odaklanması doğal. Eğer sitenizi kendiniz optimize edebilirsiniz bu trafik, her şeyden önce ücretsiz olduğu için, doğal ve bazı inanılmaz dönüşüm fırsatları sunuyor. Fakat SEO’nun ‘sadece bir trafik kaynağı’ ve sitenizin ‘ilk odaklanması gereken kanal’ olmadığını da vurgulayalım.

Örneğin arama hacimleri düşük olan ürünler satan bir e-ticaret sitesi SEO’dan pek randıman alamayabilir. Marka imajının güçlü olması durumunda ise daha fazla trafiği arama motorlarından değil, doğrudan trafikten sağlayabilir. Bu nedenle, arama hacmi düşük olsa da konuyla ilgili tüketicilerin fikir alışveriş yaptıkları sosyal mecralara yatırım daha doğru bir karar olabilir.

4. Marka olamama

Günümüzde marka olabilmek son derece önemli. Bu nedenle bütçenizi, işinizde marka olmanıza katkısı olacak her türlü reklam, SEO ya da pazarlamanın elemanlarına harcayabilirsiniz. Çünkü ancak güçlü bir markaysanız, rakiplerinizden farklılaşabilir; potansiyel müşterilerinizi satın almaya ikna edebilirsiniz. Ve sitenizi markalaştırmak için yatırım yapmıyorsanız, başarınızı şansa bırakıyorsunuz demektir.

5. Çıkan haberleri yönetememe

Çoğu işletmeci, işi ve şirketi hakkındaki haberlerin medyada sürekli yer almasına bayılır. Fakat bu konuda çok dikkatli olmanız gerekebilir; çünkü hakkınızda çıkan herhangi olumsuz bir haber de, aynı ölçüde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Yani “duyurum” (publicity), bir işi hayal edemeyeceğiniz kadar güzel noktalara taşıyabileceği gibi; herhangi bir şekilde, bir işe zarar verebilecek potansiyele de sahiptir.

6. Kâr üzerine odaklanamama

Bir e-ticaret sitesi sahibi olmak çok eğlenceli olabilir. Fakat bunun bir iş olduğunu ve sitenin ömrünü sürdürebilmesi için kâr etmenizin elzem olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani; eğleniyor da olsanız, para kazanamıyorsanız bu, başarılı olmadığınız anlamına gelir.

E-ticaret sitelerinin yapabileceği önemli hatalardan kaçınabilmeniz ve satışlarınızı artırarak işinizde kâr edebilmeniz için, ihtiyacınız olan tüm çözümleri IdeaSoft’ta bulabilirsiniz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil destekli, benzersiz IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle hemen tanışın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!