Yeni e-ticaret siteleri için dönüşüm oranı optimizasyonu

Yeni kurulan e-ticaret siteleri için aşılması gereken zorlukların başında, site trafiğini hızla artırmak ve ziyaretçileri satın alma yapmaya yönlendirebilmek geliyor. Üyelik kaydı, bir iletişim formunun tamamlanması ya da satın alam gibi hedeflenen davranışı gerçekleştiren kullanıcıların toplam ziyaretçi sayısına oranı olan dönüşüm oranı kavramı, doğru şekilde değerlendirildiğinde iyileştirilebilir. Böylece e-ticaret firmaları da başarı hedeflerini gerçekleştirmek için doğru hamleler yapabilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, analitik veriler ve kullanıcı yorumlarını kullanarak satışları olumlu yönde etkileyebilecek önlemleri almanızı sağlayacak önemli bir süreç. İşte bu süreçte işinize yarayabilecek önemli ipuçları…

Bolca veri toplayın

E-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını test etmeden önce, analiz yapılabilecek ve dönüşümleri artırmanızda yardımcı olabilecek bol miktarda veri elde etmek, dönüşüm oranı optimizasyonu için doğru bir başlangıç olabilir. Yeterince veriniz yoksa pek çok konuda tahmin yapmanız gerekebilir ve bu durum sağlıklı bir optimizasyon yapmanızı zorlaştıracağından bütçenizin ve zamanınızın verimli kullanılmasının önüne geçebilir.

Kullanıcı görüşlerine önem verin

Elde edilen verileri dönüşüm oranlarını artırmak için kullanmak büyük önem taşıyor. Alışveriş yapan kullanıcılar arasında yapacağınız anketler sayesinde, sitenizi ziyaret edip ürün satın alan kullanıcıların olumlu ya da olumsuz düşüncelerine ulaşabilirsiniz. Bunun için sosyal medyadaki kullanıcı görüşlerinden de faydalanabilirsiniz. Elde ettiğiniz verielri kullanarak e-ticaret sitenizde yapacağınız geliştirmeler, dönüşüm oranlarına olumlu yansıyacaktır.

A/B testleri yeni e-ticaret siteleri için uygun olmayabilir

E-ticaret siteleri, dönüşüm oranı optimizasyonu için ürün sayfaları, anasayfa ya da abonelik işlemleri gibi her konuda A/B testleri yaparak kullanıcı tercihlerini gözlemleyebilir, ikili tasarım ve içerik örneklerini karşılaştırma şansı yakalayabilir. Ancak unutmayın ki A/B testlerinin güvenilir sonuçlar verebilmesi için büyük ölçekli gruplar üzerinde uygulanabilmesi gerekiyor. E-ticaret siteniz henüz çok yeniyse ve henüz bunun için yeterli kullanıcı sayısına sahip değilseniz A/B testlerini bir süre erteleyebilirsiniz.

Optimizasyon sonuçlarını banka hesabınızla ölçebilirsiniz

A/B testleri kullanmadan optimizasyon sonuçlarını ölçmek için yaptığınız değişiklikler sonrası banka hesap hareketlerine bakarak değişikliklerin ne yönde etkileri olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntemle, aynı zaman dilimi içerisinde aynı kullanıcı grubu ile ilgili ölçüm yapmanız mümkün olmasa da elde edilen sonuçlar büyüme oranlarını açıklamak için kullanılabilir.

Google Analytics kurulumunu doğru yapın

Satışlarınızın nereden geldiği, hangi online platformlardan ne kadar trafik aldığınız gibi verileri elde etmek açısından Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz verilerle dönüşüm oranı optimizasyonu yapabilmeniz de mümkün. Dolayısıyla Analytics hesabının doğru kurulduğundan ve doğru veriler elde ettiğinizden emin olmanızda fayda var.

Yeni bir e-ticaret sitesi için büyük önem taşıyan dönüşüm oranı optimizasyonu özverili bir çalışma gerektiriyor. Elde edilen verilerin doğru analizi ve atılacak doğru adımlarla, site trafiğini ve satışları daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. IdeaSoft, sektörel deneyimiyle her konuda yanınızda olmaya hazır. Siz de hemen IdeaSoft’tan ücretsiz demo talebinde bulunarak e-ticaret dünyasında daha çok kazanmaya başlayabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)