Yeni e-ticaret siteleri için dönüşüm oranı optimizasyonu

Yeni kurulan e-ticaret siteleri için aşılması gereken zorlukların başında, site trafiğini hızla artırmak ve ziyaretçileri satın alma yapmaya yönlendirebilmek geliyor. Üyelik kaydı, bir iletişim formunun tamamlanması ya da satın alam gibi hedeflenen davranışı gerçekleştiren kullanıcıların toplam ziyaretçi sayısına oranı olan dönüşüm oranı kavramı, doğru şekilde değerlendirildiğinde iyileştirilebilir. Böylece e-ticaret firmaları da başarı hedeflerini gerçekleştirmek için doğru hamleler yapabilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, analitik veriler ve kullanıcı yorumlarını kullanarak satışları olumlu yönde etkileyebilecek önlemleri almanızı sağlayacak önemli bir süreç. İşte bu süreçte işinize yarayabilecek önemli ipuçları…

Bolca veri toplayın

E-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını test etmeden önce, analiz yapılabilecek ve dönüşümleri artırmanızda yardımcı olabilecek bol miktarda veri elde etmek, dönüşüm oranı optimizasyonu için doğru bir başlangıç olabilir. Yeterince veriniz yoksa pek çok konuda tahmin yapmanız gerekebilir ve bu durum sağlıklı bir optimizasyon yapmanızı zorlaştıracağından bütçenizin ve zamanınızın verimli kullanılmasının önüne geçebilir.

Kullanıcı görüşlerine önem verin

Elde edilen verileri dönüşüm oranlarını artırmak için kullanmak büyük önem taşıyor. Alışveriş yapan kullanıcılar arasında yapacağınız anketler sayesinde, sitenizi ziyaret edip ürün satın alan kullanıcıların olumlu ya da olumsuz düşüncelerine ulaşabilirsiniz. Bunun için sosyal medyadaki kullanıcı görüşlerinden de faydalanabilirsiniz. Elde ettiğiniz verielri kullanarak e-ticaret sitenizde yapacağınız geliştirmeler, dönüşüm oranlarına olumlu yansıyacaktır.

A/B testleri yeni e-ticaret siteleri için uygun olmayabilir

E-ticaret siteleri, dönüşüm oranı optimizasyonu için ürün sayfaları, anasayfa ya da abonelik işlemleri gibi her konuda A/B testleri yaparak kullanıcı tercihlerini gözlemleyebilir, ikili tasarım ve içerik örneklerini karşılaştırma şansı yakalayabilir. Ancak unutmayın ki A/B testlerinin güvenilir sonuçlar verebilmesi için büyük ölçekli gruplar üzerinde uygulanabilmesi gerekiyor. E-ticaret siteniz henüz çok yeniyse ve henüz bunun için yeterli kullanıcı sayısına sahip değilseniz A/B testlerini bir süre erteleyebilirsiniz.

Optimizasyon sonuçlarını banka hesabınızla ölçebilirsiniz

A/B testleri kullanmadan optimizasyon sonuçlarını ölçmek için yaptığınız değişiklikler sonrası banka hesap hareketlerine bakarak değişikliklerin ne yönde etkileri olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntemle, aynı zaman dilimi içerisinde aynı kullanıcı grubu ile ilgili ölçüm yapmanız mümkün olmasa da elde edilen sonuçlar büyüme oranlarını açıklamak için kullanılabilir.

Google Analytics kurulumunu doğru yapın

Satışlarınızın nereden geldiği, hangi online platformlardan ne kadar trafik aldığınız gibi verileri elde etmek açısından Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz verilerle dönüşüm oranı optimizasyonu yapabilmeniz de mümkün. Dolayısıyla Analytics hesabının doğru kurulduğundan ve doğru veriler elde ettiğinizden emin olmanızda fayda var.

Yeni bir e-ticaret sitesi için büyük önem taşıyan dönüşüm oranı optimizasyonu özverili bir çalışma gerektiriyor. Elde edilen verilerin doğru analizi ve atılacak doğru adımlarla, site trafiğini ve satışları daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. IdeaSoft, sektörel deneyimiyle her konuda yanınızda olmaya hazır. Siz de hemen IdeaSoft’tan ücretsiz demo talebinde bulunarak e-ticaret dünyasında daha çok kazanmaya başlayabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)