DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni e-ticaret siteleri için dönüşüm oranı optimizasyonu

Yeni e-ticaret siteleri için dönüşüm oranı optimizasyonu

Yeni kurulan e-ticaret siteleri için aşılması gereken zorlukların başında, site trafiğini hızla artırmak ve ziyaretçileri satın alma yapmaya yönlendirebilmek geliyor. Üyelik kaydı, bir iletişim formunun tamamlanması ya da satın alam gibi hedeflenen davranışı gerçekleştiren kullanıcıların toplam ziyaretçi sayısına oranı olan dönüşüm oranı kavramı, doğru şekilde değerlendirildiğinde iyileştirilebilir. Böylece e-ticaret firmaları da başarı hedeflerini gerçekleştirmek için doğru hamleler yapabilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, analitik veriler ve kullanıcı yorumlarını kullanarak satışları olumlu yönde etkileyebilecek önlemleri almanızı sağlayacak önemli bir süreç. İşte bu süreçte işinize yarayabilecek önemli ipuçları…

Bolca veri toplayın

E-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını test etmeden önce, analiz yapılabilecek ve dönüşümleri artırmanızda yardımcı olabilecek bol miktarda veri elde etmek, dönüşüm oranı optimizasyonu için doğru bir başlangıç olabilir. Yeterince veriniz yoksa pek çok konuda tahmin yapmanız gerekebilir ve bu durum sağlıklı bir optimizasyon yapmanızı zorlaştıracağından bütçenizin ve zamanınızın verimli kullanılmasının önüne geçebilir.

Kullanıcı görüşlerine önem verin

Elde edilen verileri dönüşüm oranlarını artırmak için kullanmak büyük önem taşıyor. Alışveriş yapan kullanıcılar arasında yapacağınız anketler sayesinde, sitenizi ziyaret edip ürün satın alan kullanıcıların olumlu ya da olumsuz düşüncelerine ulaşabilirsiniz. Bunun için sosyal medyadaki kullanıcı görüşlerinden de faydalanabilirsiniz. Elde ettiğiniz verielri kullanarak e-ticaret sitenizde yapacağınız geliştirmeler, dönüşüm oranlarına olumlu yansıyacaktır.

A/B testleri yeni e-ticaret siteleri için uygun olmayabilir

E-ticaret siteleri, dönüşüm oranı optimizasyonu için ürün sayfaları, anasayfa ya da abonelik işlemleri gibi her konuda A/B testleri yaparak kullanıcı tercihlerini gözlemleyebilir, ikili tasarım ve içerik örneklerini karşılaştırma şansı yakalayabilir. Ancak unutmayın ki A/B testlerinin güvenilir sonuçlar verebilmesi için büyük ölçekli gruplar üzerinde uygulanabilmesi gerekiyor. E-ticaret siteniz henüz çok yeniyse ve henüz bunun için yeterli kullanıcı sayısına sahip değilseniz A/B testlerini bir süre erteleyebilirsiniz.

Optimizasyon sonuçlarını banka hesabınızla ölçebilirsiniz

A/B testleri kullanmadan optimizasyon sonuçlarını ölçmek için yaptığınız değişiklikler sonrası banka hesap hareketlerine bakarak değişikliklerin ne yönde etkileri olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntemle, aynı zaman dilimi içerisinde aynı kullanıcı grubu ile ilgili ölçüm yapmanız mümkün olmasa da elde edilen sonuçlar büyüme oranlarını açıklamak için kullanılabilir.

Google Analytics kurulumunu doğru yapın

Satışlarınızın nereden geldiği, hangi online platformlardan ne kadar trafik aldığınız gibi verileri elde etmek açısından Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz verilerle dönüşüm oranı optimizasyonu yapabilmeniz de mümkün. Dolayısıyla Analytics hesabının doğru kurulduğundan ve doğru veriler elde ettiğinizden emin olmanızda fayda var.

Yeni bir e-ticaret sitesi için büyük önem taşıyan dönüşüm oranı optimizasyonu özverili bir çalışma gerektiriyor. Elde edilen verilerin doğru analizi ve atılacak doğru adımlarla, site trafiğini ve satışları daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. IdeaSoft, sektörel deneyimiyle her konuda yanınızda olmaya hazır. Siz de hemen IdeaSoft’tan ücretsiz demo talebinde bulunarak e-ticaret dünyasında daha çok kazanmaya başlayabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: A/B testianketlerdönüşüm oranı optimizasyonue-ticarete-ticaret kullanıcılare-ticaret mağazasıE-ticaret Sektörüe-ticaret sitesiGoogle Analyticsiletişim formukullanıcı yorumlarısatış oranlarısite trafiğiüye kaydıveri analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!