Yeni başlayanların e-ticaret sitelerinde ölçümlemeleri gereken metrikler

E-ticaret sektörüne yeni giriş yapan ve kendi e-ticaret sitesini açan kişlerin başarılarını artırmak ve işlerini büyütmek için bir takım verilerin takiplerini yapmaları gerekir. Bu verilerin analizi, satış ve pazarlama stratejilerini geliştirmek için kullanılabilir. Özellikle e-ticaret sektöründe yeni olan ve çok fazla tecrübesi olmayan kişilerin bu verileri öğrenmeleri oldukça önemlidir.

Site trafiği

Öncelikle takip edilmesi gereken metriklerden biri site trafiğidir. Site trafiğini artırmak için bir takım çalışmalar yapmanız gerekeceği için, haftalık ya da aylık olarak sitenizin ne kadarlık bir trafik aldığını incelemeniz gerekir. Google Analytics ile sitenizi entegre ettiğinizde, sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, hangi sayfaların görüntülendiğini, hangi kanallar üzerinden sitenize trafik çektiğinizi analiz edebilirsiniz.

Bu verinin analizini yaptıktan sonra site trafiğinizi artırmak için ne gibi çalışmalar yapabileceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin ilk etapta sadece sosyal kanallardan trafik çekerken, organik olarak trafik elde etmiyorsanız SEO çalışmalarına yatırım yaparak, Google üzerinden de trafik çekmek için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Ortalama sepet tutarı

Ortalama sepet tutarınız da bir diğer önemli metriktir. Her bir müşterinin site üzerinde ortalama olarak ne kadar harcadığını da takip etmelisiniz. Böylelikle site üzerindeki fiyatlandırma ve satış taktiklerinizi de geliştirebilirsiniz. Ortalama olarak satış oranınızı artırmanız, gelirlerinizi ve geri dönüşüm oranlarınızı da artırmanıza yardımcı olacaktır.

Yatırım getirisi

Özellikle yeni açılan e-ticaret firmaları farklı şekillerde reklam ve tanıtım çalışmaları yapacaklardır. Pazarlama ve satış uygulamalarında takip edilmesi gereken metriklerden biri de yatırım getirisidir. Belli bir çalışma için yatırılan paranın, ne kadarlık bir kar getirdiğini ölçümlemek, bu çalışmaları ne kadar yararlı olduğunu görmenize yardımcı olur. Bu verileri analiz etmek, hangi çalışmalara ne kadarlık yatırım yapmanız gerektiğini veya hangilerini yapmaktan vazgeçmeniz gerektiğini görmenizi sağlayacaktır.

Geri dönüşüm oranları

Geri dönüşüm oranlarınızı da yakından takip etmeniz gerekir. Yaptığınız çalışmalardan ne kadarlık geri dönüş aldığınızı takip etmek, ilerleyen zamanlarda geliştireceğiniz stratejileriniz için önemli olacaktır. Site üzerinde yaptığınız çalışmalardan ne kadarlık geri dönüşüm aldığınızı, sepete ekleme oranlarınızın, pazarlama çalışmalarınızın ve diğer tüm çalışmalarınızın size nasıl geri dönüş yaptığını takip ederek, çalışmalarınızı takip edebilir ve onları geliştirecek planlar oluşturabilirsiniz.

Toplam satış rakamları

En önemli metriklerden biri de toplam satış rakamlarıdır. Yeni açılan e-ticaret firmaları satışlarını yakından takip etmeli. Satışları takip ederken, satış oranlarınızı dönemsel olarak da takip etmelisiniz. Belli dönemlerde satışlarınız artış gösterirken, belli dönemlerde bu satışlar düşüş gösterebilir. Satışlarınızın takibini yaparken, satışlarınızı nelerin tetiklediğini hangi pazarlama ve satış taktiklerinin bu satışlara etkisi olduğunu da takip etmelisiniz. Böylelikle sizin için yararlı olan stratejileri bulabilir ve bular üzerinde yeni iş fikirleri geliştirebilirsiniz.

Yeni ve tekrar gelen ziyaretçi oranları

Google Analytics üzerinde takip edebileceğiniz metriklerden biri de yeni ve tekrar gelen ziyaretçi oranlarıdır. İlk başlarda yeni ziyaretçilerin oranları daha fazla olacaktır; fakat sadece yeni ziyaretçilere bel bağlamak, uzun vadede başarılı olmanızı zorlaştıracaktır. Bu sebeple de tekrar gelen ziyaretçilerinizin de olması gerekir. Sadık müşterileriniz olmadan uzun vadede ayakta durmanız bir hayli zordur. Bu sebeple de müşteri hizmetlerinizi geliştirmeniz, site üzerindeki kullanıcı deneyimini geliştirerek, müşteri memnuniyetini artırmanız gerekir. Böylece uzun vadede sadık müşteri kitleleri oluşturabilirsiniz.

Siz de kendi e-ticaret sitenizi açarak online olarak satışlar yapmak istiyorsanız İdeasoft e-ticaret altyapı paketlerinden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz 15 günlük demo talebi oluşturarak, hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)