DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanların e-ticaret sitelerinde ölçümlemeleri gereken metrikler

Yeni başlayanların e-ticaret sitelerinde ölçümlemeleri gereken metrikler

E-ticaret sektörüne yeni giriş yapan ve kendi e-ticaret sitesini açan kişlerin başarılarını artırmak ve işlerini büyütmek için bir takım verilerin takiplerini yapmaları gerekir. Bu verilerin analizi, satış ve pazarlama stratejilerini geliştirmek için kullanılabilir. Özellikle e-ticaret sektöründe yeni olan ve çok fazla tecrübesi olmayan kişilerin bu verileri öğrenmeleri oldukça önemlidir.

Site trafiği

Öncelikle takip edilmesi gereken metriklerden biri site trafiğidir. Site trafiğini artırmak için bir takım çalışmalar yapmanız gerekeceği için, haftalık ya da aylık olarak sitenizin ne kadarlık bir trafik aldığını incelemeniz gerekir. Google Analytics ile sitenizi entegre ettiğinizde, sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, hangi sayfaların görüntülendiğini, hangi kanallar üzerinden sitenize trafik çektiğinizi analiz edebilirsiniz.

Bu verinin analizini yaptıktan sonra site trafiğinizi artırmak için ne gibi çalışmalar yapabileceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin ilk etapta sadece sosyal kanallardan trafik çekerken, organik olarak trafik elde etmiyorsanız SEO çalışmalarına yatırım yaparak, Google üzerinden de trafik çekmek için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Ortalama sepet tutarı

Ortalama sepet tutarınız da bir diğer önemli metriktir. Her bir müşterinin site üzerinde ortalama olarak ne kadar harcadığını da takip etmelisiniz. Böylelikle site üzerindeki fiyatlandırma ve satış taktiklerinizi de geliştirebilirsiniz. Ortalama olarak satış oranınızı artırmanız, gelirlerinizi ve geri dönüşüm oranlarınızı da artırmanıza yardımcı olacaktır.

Yatırım getirisi

Özellikle yeni açılan e-ticaret firmaları farklı şekillerde reklam ve tanıtım çalışmaları yapacaklardır. Pazarlama ve satış uygulamalarında takip edilmesi gereken metriklerden biri de yatırım getirisidir. Belli bir çalışma için yatırılan paranın, ne kadarlık bir kar getirdiğini ölçümlemek, bu çalışmaları ne kadar yararlı olduğunu görmenize yardımcı olur. Bu verileri analiz etmek, hangi çalışmalara ne kadarlık yatırım yapmanız gerektiğini veya hangilerini yapmaktan vazgeçmeniz gerektiğini görmenizi sağlayacaktır.

Geri dönüşüm oranları

Geri dönüşüm oranlarınızı da yakından takip etmeniz gerekir. Yaptığınız çalışmalardan ne kadarlık geri dönüş aldığınızı takip etmek, ilerleyen zamanlarda geliştireceğiniz stratejileriniz için önemli olacaktır. Site üzerinde yaptığınız çalışmalardan ne kadarlık geri dönüşüm aldığınızı, sepete ekleme oranlarınızın, pazarlama çalışmalarınızın ve diğer tüm çalışmalarınızın size nasıl geri dönüş yaptığını takip ederek, çalışmalarınızı takip edebilir ve onları geliştirecek planlar oluşturabilirsiniz.

Toplam satış rakamları

En önemli metriklerden biri de toplam satış rakamlarıdır. Yeni açılan e-ticaret firmaları satışlarını yakından takip etmeli. Satışları takip ederken, satış oranlarınızı dönemsel olarak da takip etmelisiniz. Belli dönemlerde satışlarınız artış gösterirken, belli dönemlerde bu satışlar düşüş gösterebilir. Satışlarınızın takibini yaparken, satışlarınızı nelerin tetiklediğini hangi pazarlama ve satış taktiklerinin bu satışlara etkisi olduğunu da takip etmelisiniz. Böylelikle sizin için yararlı olan stratejileri bulabilir ve bular üzerinde yeni iş fikirleri geliştirebilirsiniz.

Yeni ve tekrar gelen ziyaretçi oranları

Google Analytics üzerinde takip edebileceğiniz metriklerden biri de yeni ve tekrar gelen ziyaretçi oranlarıdır. İlk başlarda yeni ziyaretçilerin oranları daha fazla olacaktır; fakat sadece yeni ziyaretçilere bel bağlamak, uzun vadede başarılı olmanızı zorlaştıracaktır. Bu sebeple de tekrar gelen ziyaretçilerinizin de olması gerekir. Sadık müşterileriniz olmadan uzun vadede ayakta durmanız bir hayli zordur. Bu sebeple de müşteri hizmetlerinizi geliştirmeniz, site üzerindeki kullanıcı deneyimini geliştirerek, müşteri memnuniyetini artırmanız gerekir. Böylece uzun vadede sadık müşteri kitleleri oluşturabilirsiniz.

Siz de kendi e-ticaret sitenizi açarak online olarak satışlar yapmak istiyorsanız İdeasoft e-ticaret altyapı paketlerinden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz 15 günlük demo talebi oluşturarak, hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!