DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için link inşası – 2: Stratejik adımlar

Yeni başlayanlar için link inşası – 2: Stratejik adımlar

Bir e-ticaret sitesinin SEO çalışmalarına, SEO çalışmalarının ise link inşası adındaki planlamaya mutlaka ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçek. Link inşası (aynı zamanda link building ve backlink isimleriyle de bilinir) site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmalarının en önemli ayağını oluşturuyor. Ve Google Penguin güncellemesi ile artık çok daha hassas link building çalışmaları yapmak gerekiyor.

Peki e-ticaret siteleri en verimli sonuçlar için link inşası yaparken nasıl bir yol izlemeliler? Yeni başlayanlar için link inşası yazı dizisinin ikinci ayağında anchor text ve linkbaiting kavramları hakkında açıklamalar ile önemli stratejik noktaları bulabilirsiniz.

Link inşası dendiğinde akla gelen ilk uygulama: Anchor text

Anchor text, Türkiçe’ye “çapa metin” şeklinde çevirebileceğimiz bağlantı metinlerini tanımlıyor. Bir sayfa için belirlenen anahtar kelimenin üzerine eklenen sayfa bağlantısı ile anchor text oluşturulabilir. Link inşası yapmanın en basit ve yaygın yolu olan anchor text’ler gerçek oldukları sürece yüksek performans sağlıyor.

Peki nasıl gerçek anchor text oluşturulabilir? Öncelikle backlink yapılan sayfa için seçilen anahtar kelimenin farklı versiyonlarından geniş bir yelpaze oluşturulup her bir anahtar kelime için nitelikli ve özgün içerikler yazılabilir. Bu makalelerin yayınlandığı sitelerin otoritesi de bağlantının kalitesini belirliyor. Aynı anahtar kelimenin yönlendiği birbirine benzer çok sayıda içerik; bu çalışmanın gerçek olmadığı, manipülatif olduğu algısı yaratabilir. Bu yüzden çeşitliliğe ve içeriklerin niteliğine, arama motoru optimizasyonu için uygun olup olmadığına önem verilmesini tavsiye ederiz.

Anchor text oluşturmak için < a href="İlgili Site Adresi">İlgili Anahtar Kelime < /a> kodu kullanılabilir.

Linkbaiting nedir, şey yarar bir yöntem midir?

Linkbaiting için bir çeşit avlanma türü de denebilir. Çok ses getirecek bir içeriğin binlerce tıklamaya ulaşması ve bu içeriğe gömülü anchor text’ler ile sayfanın yükselmesi linkbaiting çalışmalarının temelini oluşturuyor. Bu ses getirecek içerikler genelder Reddit, StumbleUpon, Twitter gibi sosyal mecralar yoluyla çok sayıda kişiye ulaşabilir.

Bir zamanlar işe yarayan bu link building çalışması artık siteler için arama motorları gözünde yalnızca kötü şöhret doğuruyor. Yine de e-ticaret siteleri, gerçekten ürünlerini ilgilendiren ve ses getireceğine inandıkları bir yenilik haberini yaymak için linkbaiting yönteminden faydalanabilirler. Bu noktada önemli olan içeriğin gerçek olması, konunun yönlendirilen sayfayla ilgili olması ve içeriğe erişimin organik kaynaklardan sağlanması…

E-ticaret sitelerinin arama motorlarının gözünde güvenilir bir kaynak olarak algılanması için SEO çalışmalarına önem vermek gerekiyor. Etkili bir SEO için ise stratejik adımlar atmakta fayda var. Bunun yanı sıra e-ticaret mağazanısın kaliteli bir altyapıya sahip olması da SEO çalışmalarını destekliyor. Eğer siz de kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret mağazası oluşturmak istiyorsanız, IdeaSoft size bu konuda yardımcı olabilir. Gelin, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin ve online alışveriş dünyasına ilk adımınızı atın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: anahtar kelimeanchor textArama Motoru Optimizasyonubağlantı inşasıe-ticaret kullanıcısıe-ticaret mağazasıi içerik oluşturmake-ticaret sitesie-ticaret sitesi görünürlüğülink baitinglink buildinglink inşasıonline alışverişSEO çalışmalarıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!