DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 3. bölüm

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 3. bölüm

Bu haftaya Google Analytics rehberi serimizle başladık. Önceki iki gün, Analytics’in farklı özelliklerine giriş yapmıştık. Bugünkü yazımızda ise geriye kalan 2 özelliğin üzerinde durarak, bu araçlardan nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

Serinin diğer yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 1. bölüm

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 2. bölüm

Davranış

Google Analytics üzerinde “Gerçek Zamanlı, Kitle ve Edinme” özelliklerinin üzerinde durmuştuk. Şimdi de sıradaki araç olan “Davranışı” ele alalım.

Davranış sekmesinin altındaki Genel Bakış’ı seçerseniz, siteniz üzerindeki sayfaların trafik analizini görebilirsiniz. Genel bakışın altında yer alan unsurlara tek tek bakalım:

  • Sayfa görüntülenme sayısı belli bir periyot içindeki toplam sayfa görüntülenmelerini gösterir.
  • Farklı sayfa görüntülenme ise site üzerindeki tekil sayfa gösterimini sunar. Bu değer bir öncekinden farklıdır çünkü bazı sayfalarda birden çok kez açılmış olabilir. Bu nedenle de tekil sayfa gösterimi olarak da değerlendirilebilir.
  • Sayfada geçirilen ortalama süre bir sayfada bir kullanıcının ortalama olarak geçirdiği süreyi gösterir.
  • Hemen çıkma oranı ziyaretçilerin sayfaları terk etme oranını gösterir. Bu oranın yüksek olması, ziyaretçileri sitenizde tutamadığınız gösterir.

Site içeriği

Siteniz üzerindeki sayfaların detaylı olarak incelemesini yapabileceğiniz kısım burasıdır. Burada hangi sayfalarınızın ne kadar trafik aldığını tek tek inceleyebilirsiniz. Arama kısmı üzerinden belli sayfaların URL’lerini girerek özel olarak da o sayfaları arayabilirsiniz. Bu sekmenin altındaki özellikleri ele alalım:

  • Tüm sayfalar & Ayrıntılı içerik incelemesi: Bu bölümden, site üzerindeki tüm sayfaların trafiklerini inceleyebilirsiniz.
  • Açılış ve Çıkış sayfaları: Sitenizin açılış ve çıkış sayfalarının trafik detaylarını görebilirsiniz.

Site Hızı

Sitenizin açılma hızıyla ilgili değerleri bu sekmede görebilirsiniz. Genel bakış kısmının altında, sitenin açılma hızları ve sunucu yanıt süreleri hakkında genel bir değerlendirme bulabilirsiniz. Site hızı sayfa zamanlamaları site içindeki sayfaların hangilerinin ortalamanın üstünde hangilerinin altında kaldığını gösterir.

Site Arama

Bu sekmede site içinde yapılan aramalar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Site içinde hangi kelimelerin daha çok arandığını ve kullanıcıların kaçının sitede arama yapıp kaçının yapmadığını bu bölümde görebilirsiniz.

Etkinlikler

Site üzerinde belirlediğiniz etkinlikleri bu bölümde ölçümleyebilirisiniz. Bu etkinlikler site üzerindeki butonlar ya da satışlar olabilir.

Dönüşümler

Hedefler

Site üzerinde belirlediğiniz etkinlerin ve diğer değerlerin dönüşüm oranlarını bu kısımdan ölçümleyebilirsiniz. Analytics üzerinde belirlediğiniz hedeflerinizin ne kadarının tamamlanıp ne kadarının tamamlanmadığını bu kısım üzerinde ölçebilirsiniz.

Hedef belirleme ve e-ticaret özelliğinin açılmasını ileri seviye Google Analytics rehberi yazımızda detaylı bir şekilde ele alacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!