DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 2. Bölüm

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 2. Bölüm

Dün yeni başlayanlar için Google Analytics rehberimizin ilk bölümünü yayınlamıştık. Yazının giriş kısmını buradan okuyabilirsiniz. Bugünkü yazımızda ise Analytics’in diğer özelliklerinin ne işe yaradığının üzerinde duracağız.

Edinme

Google Analytics’in “Edinme” bölümünde sitenize gelen trafiğin hangi kanallardan geldiğini inceleyebilirsiniz. İlk olarak “Genel Bakış” kısmını ele alalım:

  • En popüler kanallar: Bu kısımda organik, reklam, yönlendirme, doğrudan gelen ve e-posta ile gelen trafiklerinizin oranlarını görebilirsiniz.
  • Sayfanın alt kısmında ise bu arama sonuçlarının detaylı sonuçları yer almaktadır. Hangi arama sonrasında kaç oturum açıldığı ve yeni açılan oturumları görebilirsiniz.
  • Bunlara ek olarak, Davranış bölümünde hemen çıkma oranını, sayfa/oturum ve ortalama sayfada kalma süresini de görebiliyorsunuz.
  • Oluşturduğunuz dönüşümleri de burada görebilirsiniz. Bu oturumlardan ve gelen trafik kaynaklarından ne kadarlık bir dönüşüm olduğu bu ekranda genel olarak verilmektedir.

Tüm Trafik

Edinme bölümünün altında Genel Bakış’tan sonra Tüm Trafik gelmektedir. Burada tüm trafiklerinizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman dilimlerini belirleyerek aldığınız trafiklerin analizini yapabilirsiniz.

  • Kanallar: Bu kısmın altında trafik kaynaklarınız detaylı bir şekilde verilmektedir.
  • Treemap: Bu bölümün altında en çok trafik aldığınız anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
  • Kaynak/Araç: Bu bölümde de hangi mecralardan ne kadar trafik aldığınızı ve CPC ile gelen trafiklerinizi ölçümleyebilirsiniz.
  • Yönlendirmeler: Bu kısımda ise size farklı kaynaklardan gelen ve sitenize yönlendirilen trafikleri görebilir ve analiz edebilirsiniz.

AdWords

Adwords sekmesinin altında, adwords üzerindeki kampanyalarınızın trafiklerini görebilirsiniz. Adwords üzerindeki oluşturduğunuz kampanyaların trafiklerini, anahtar kelimelerinize gelen trafikleri, arama sorgularını, reklamların yayın saatine göre gelen trafikleri ve hedef URL’lerinizin sonuçlarını bu sekmenin altındaki kısımlardan ölçümleyebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu kısmında sitenize gelen kişilerin en çok aradıkları kelimeleri ve hangi kelimeleri arayarak geldiklerini görebilirsiniz.

  • Açılış sayfaları: Bu kısımda, aranan kelimeler sonrasında hangi açılış sayfalarının geldiğini görebilirsiniz.
  • Coğrafi özet: Bu anahtar kelimelere göre hangi bölgelerden ne kadar trafik aldığınızı ve tıklanma sayılarını bu bölümde inceleyebilirsiniz.

Sosyal

Sosyal sekmesi adından da anlaşılacağı gibi, sosyal medya kanalları üzerinden aldığınız trafikleri size göstermekte. Genel Bakış’ın altında genel olarak hangi kanallardan ne kadar trafik aldığınızı görebilirsiniz. Bunun yanı sıra yine bu sayfada yer alan “Sayfalar” bölümünde sosyal medyada paylaşılan URL’lerden ne kadar trafik aldığınızı ve en çok trafik alan linkleri görebilirsiniz.

Kampanyalar

Edinme’nin altında yer alan son sekme de “Kampanyalar”. Buradan oluşturduğunuz kampanyaların dönüşümlerini inceleyebilirsiniz. Burada ücretli ve organik kampanyalarınızın sonuçlarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Analytics üzerinde henüz incelemediğimiz iki bölüm daha kaldı. Bunlar “Davranış ve Yönlendirme” Bu bölümleri de yarın ki yazı da toparlayarak, Analytics rehberimizin sonuna geleceğiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!