DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yelp ile daha fazla müşteri memnuniyeti sağlayarak e-ticaret sitenizi büyütün

Yelp ile daha fazla müşteri memnuniyeti sağlayarak e-ticaret sitenizi büyütün

E-ticaret’e yeni atılmış, küçük şirketlerin ilk hedefi kısa zaman içinde, mümkün olan en kolay şekilde büyümektir. Şirketlerin büyüyebilmesi için en önemli unsur ise müşteri memnuniyeti. Müşterilerinizin ürünleriniz ve hizmetlerinizden memnun olması, dolaylı yoldan satışlara da yansıyacak, bu da doğal olarak şirketin büyümesini sağlayacaktır. Müşterileri memnun etmenin birinci yolu kaliteli ürün ve hizmet sunmak.

Bunun dışında soru, öneri ve şikayetlere her an cevap verebilecek 7/24 hizmet veren bir destek ekibinin kurulması gerekiyor. Ancak ikinci maddenin gerçekleşmesi için hem tecrübe sahibi olmak hem de ayrı bir bütçe ayırmak gerek. Müşteri beslemelerini izlemek, müşterilerinize destek olmak ilk başlarda zor bir süreç olabilir. Bu yüzden kimi firma, bu hizmetleri vermekten kaçınıyor, bu durum da firmanın büyümesine engel oluyor.

Yelp nedir? Neye yarar?

Tam da burada devreye Yelp.com.tr giriyor. Kitle kaynaklı bir yerel işletme inceleme, oylama sitesi ve sosyal ağ sistemi olan Yelp, özellikle hizmet sektöründe olan işletmeler için oldukça başarılı bir çözüm. Yelp kullanıcıları, firmaların hizmetleriyle ilgili beş yıldızlı bir sistem üzerinden puanlama yapabiliyor. İşletmeler ise ürün ve hizmetlerinin bilgilerini Yelp üzerinden paylaşarak, daha fazla kitleye ulaşma imkanı bulabiliyor.

Yelp ile müşterileriniz size puan versin

Diğer taraftan Yelp, online müşterilerinizle ilişkilerinizi kolay bir şekilde idare edebilmeniz için de kullanabileceğiniz bir platform. Yelp sayesinde, müşterilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkında yorum yazmalarını sağlayabilir, onların yönelttikleri soruları yanıtlayabilirsiniz. Böylelikle, hiçbir ücret ödemeye gerek kalmadan müşteri ilişkileri yönetiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha fazla müşteriye ulaşma şansı

Yelp işletme sayfanızı oluşturmanız halinde işletmenize ait bir telefon numarası, adres bilgisi ve mesaj formu sunuluyor. Bu form sayesinde müşterleriniz size doğrudan mesaj gönderebiliyorlar. Siz de dilediğiniz vakitte bu mesajları yanıtlayabiliyorsunuz. Sistem, bu anlamda aslında bir nevi ticket oluşturmak ve daha sonra bu ticket’ın cevaplanması şeklinde ilerliyor. Yelp geliştiricileri, yakın bir zamanda siteye anında mesajlaşma özelliği de eklemeyi planlıyor. Bir başka deyişle, müşterileriniz size anında ulaşabilecek, onların soru ve şikayetlerine anında çözüm bulabileceksiniz.

Müşterilerinizi bekletmeyin

Müşterileriniz oldukça basit bir arayüz üzerinden size mesaj gönderebiliyor. Aynı pencere üzerinde, sizin ortalama cevap sürenize göre bir zaman miktarı görüntüleniyor. Bu sürenin mümkün olduğunca az olması, müşterileriniz için olumlu bir netice doğuracaktır. Dolayısıyla vakit buldukça müşterilerinizin mesajlarını cevaplamaya gayret etmelisiniz.

Yelp işletme hesabınızı oluşturun

Yelp’in doğru ve etkin bir şekilde kullanılabilmesi, yukarıda da belirttiğimiz üzere müşteri memnuniyetinin artmasını sağlayacaktır. Siz de bir an önce Yelp.com üzerinden İşletme Hesabınızı açın ve daha fazla müşteriye ulaşıp, onlarla etkileşime geçin.

Yelp’e kaydolmadan önce, öncelikle bir e-ticaret sitenizin olması gerektiğinin de altını çizmek gerek. Eğer hali hazırda bir e-ticaret siteniz yoksa, hepsi bir arada çözümler sunan IdeaSoft Akıllı E-ticaret Paketleri’ni kullanabilirsiniz. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlara sahip olmak ve e-ticaret işinizin karlılığını artırabilmek için hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!