DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yaz aylarında satışlarınızı artırmak için neler yapabilirsiniz?

Yaz aylarında satışlarınızı artırmak için neler yapabilirsiniz?

Yaz ayları tüketicilerin aklına tatil zamanını getirmektedir. Tüketicilerin tatil moduna girmesinin yanı sıra, ticarette de belli bir durgunluk yaşanmaya başlar. Tüketicilerin daha az alışveriş yapmaları ve tatile odaklanmaları da birçok sektörde durgunlukların meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Birçok e-ticaret şirketi de bu durgunluktan olumsuz bir şekilde etkilenmekte. Fakat yaz dönemi satışlarınızı ve geri dönüşümlerinizi artırmak için uygulayabileceğiniz bazı pazarlama ve satış taktikleri bulunuyor.

Doğru adımları atıp, tüketicilere doğru bir şekilde yaklaşarak yaz dönemini iyi bir şekilde kapatabilirsiniz. Şimdi de yaz döneminde uygulayabileceğiniz bu taktiklerin üzerinden geçelim.

Sosyal medya yarışmaları düzenleyin

Sosyal mecralar üzerinden tüketicilere ulaşarak, yaz aylarında onlarla etkileşim halinde kalabilirsiniz. Onları satışa ve siteye yönlendirmek için sosyal mecralar üzerinde yarışmalar düzenleyebilirsiniz.

Bu yarışmalarda takipçilerinize bazı fırsat ve indirimler sunabilirsiniz. Bu tür teşvikler, katılımcıların sitenizi ziyaret etmelerini ve alışveriş yapmalarını sağlayabilir.

Kendi sektörünüze göre, takipçilerinizden fotoğraf paylaşmalarını ya da soru yanıtlamalarını isteyebilirsiniz. Onları dahil etmeniz, hem etkileşimi artırarak marka bilinirliğinizi artıracak hem de takipçilerinizin sitenizi ziyaret etmelerini sağlayacaktır.

Tüketiciler tatile gitmiş olsalar dahi sosyal mecralarda aktif olarak yer alacaklardır ve bu dönemde onlara bu tür fırsatlar sunmak onların alışveriş kararlarını etkileyebilir.

Fiyatları düşürmektense değer katın

Birçok firma yaz sezonunda ürün fiyatlarını düşürmeye başlıyor. Satışların az olmasından dolayı kar marjını düşük tutarak, böyle bir yol izliyorlar; ancak bu da şirketin kimi zaman zarar etmesine neden olabiliyor.

Fiyatları düşürmek yerine, müşterilerinize verdiğiniz hizmetin kalitesini artırmaya özen gösterin. Site üzerindeki alışveriş deneyimini iyileştirmek ve satış sonrası hizmet kalitenizi artırmak, tüketicilere bir değer katmanızı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra ücretsiz kargo ve hızlı gönderi gibi hizmetler de sunmak işinize yarayacaktır. Özellikle kargo söz konusu olduğunda tüketiciler, bu ücreti ödemek istemiyorlar. Yaz dönemlerinde kargo ücretlerinizi düşürerek, tüketicilere bir değer sunabilirsiniz.

Sezona özel yeni ürünler deneyin

E-ticaret siteniz üzerinde yaz sezonuna uygun olabilecek yeni ürün gamlarına yer verebilirsiniz. Özellikle okulların kapandığı döneme özel ürünlere yer verebilirsiniz. Bunun yanı sıra tüketicilerin tatilde kullanabilecekleri ürünlere de yer vererek yaz dönemi boyunca bu ürünlerin reklam ve tanıtımlarını da yapabilirsiniz.

Sezonu olmayan ürünlerin reklamlarını yapmayın

Yaz sezonunda kullanılmayan ürünlerin reklam ve pazarlama çalışmalarını durdurabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu sezonda ilgi görmeyen ürünler için harcayacağınız reklam bütçesi boşa gidebilir. Bunun yerine sezonluk ürünlerinizi öne çıkartabilirsiniz.

İnternet sitenizde sezonluk ürünleri öne çıkartın

Yaz sezonunda ilgi gören ürünlerinizi yaz sezonunda ana sayfanıza taşımalısınız. Böylelikle sitenizi ziyaret edenler, yaz sezonuna ait ürünleri doğrudan görebilirler.

Bunların yanı sıra yaza özel yeni kampanyalarınız veya fırsatlarınız varsa bunları da ana sayfa üzerinde ziyaretçilerinize sunmalısınız. Sitenizi ziyaret eden kişiler, bu kampanya ve fırsatlara doğrudan ulaşabilmeli ya da bunlar hakkında bilgi edinebilmeliler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!