DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yatırımcılar girişimcilerden neleri öğrenmek ister?

Yatırımcılar girişimcilerden neleri öğrenmek ister?

Yeni bir projeyi hayata geçiren ve finansal olarak destek almak isteyen girişimciler, yatırımcıların kapısını sıkça çalıyor. Tabii ki sektörün büyümesi ve birçok kişinin kendi girişimini hayata geçirmesiyle beraber yatırımcıların da başı bir hayli kalabalık olmaya başlıyor.

Yatırımcıları etkileyerek, onları projeye yatırım yapmaya ikna etmekse bir hayli zor oluyor. Yatırımcıların, girişimcilerden bazı beklentileri vardır. Bu beklentileri karşılamak ve onların sorularını tatmin edici bir şekilde cevaplamak oldukça önemli.

Yatırımcılar hem proje ile hem de ekibinizle ilgili size bir takım sorular soracaklardır ve bu soruların yanıtlarını onlara verebilmeniz gerekiyor. Bu rehberde de yatırımcıların en çok dikkat ettikleri unsurlardan birkaçını sizinle paylaşacağız.

Projenize kimler inanıyor ve onlarla nasıl görüşebilirim?

Yatırımcılardan duymaya çok alışık olmadığınız bir soru olduğunu düşünebilirsiniz; fakat yatırımcılar, sizin mentorlarınız ve danışmanlarınızın kim olduğunu öğrenmek isteyebilirler.

Bu projeye inanan ve destek veren başka kişilerin olduğunu görmek ve onların yorumlarını almak yatırımcının fikirlerini değiştirebilir. Bu nedenle görüşümelerinizde bu soruya hazırlıklı olun.

Örnek aldığınız girişimciler kimler?

Girişiminizi kurmadan önce ya da kurduktan sonra bir idolünüz bulunuyor muydu? Bu kişi hangi açılardan sizi etkiledi ve siz bu kişinin hangi özelliklerini beğeniyorsunuz. Bu soru sizin şirketinizle ilgili bilgi vermeyebilir; ancak sizin düşünce yapılarınızı ve ne tür davranışları kendinize örnek aldığınızı ortaya koyacaktır. Bu görüşle de yatırımcılar, sizin düşünceleriniz ve eylemleriniz hakkında bazı fikirler edinebilirler.

Pazardaki trendleri nasıl takip ediyorsunuz?

İnternet sektörü devamlı kendini yenileyen ve değiştiren bir alan. Yatırımcılar bu değişiklikleri ve trendleri nasıl takip ettiğinizi bilmek isteyeceklerdir. Bunun yanı sıra, yatırımcılar pazarda olan bitenden haberiniz olup olmadığını da görmek için size bu soruyu yöneltebilirler.

Gerçek bir müşteri hikayesi anlatabilir misiniz?

Ürünlerinizi satın alan ve kullanan müşterilerinize yönelik bir hikayenizin olması da önemli. Sadece projeyi ya da pazarı anlatmak yeterli olmayabilir. Bunun için yatırımcılar, bir müşterinizle ilgili ilginç bir hikaye dinlemek isteyebilirler.

Bu hikaye, müşterilerinizle olan iletişiminizi, onların sorunlarını nasıl çözdüğünüzü ve sonrasında müşterinin hizmetten memnun kalıp kalmadığını ortaya koyacağı için yatırımcı için oldukça önemli. Çünkü bu tutum, sizin işinizi nasıl yaptığınızın canlı bir örneği olacaktır.

İşinizi büyütmek için ne kadar sermayeye ihtiyacınız var ve bu miktarı ne kadar düşürebilirsiniz?

Girişimizin daha büyük bir hale gelmesi için ne kadarlık bir yatırıma ihtiyacınız olduğunu yatırımcılara açık bir şekilde belirtmelisiniz. Aynı zamanda bu miktarın minimum seviyesini de belirtmelisiniz. Her senaryoyu incelemeli ve aldığınız farklı yatırım miktarlarına göre nasıl bir gelişme sunacağınızı, neleri yapıp neleri yapamayacağınızı karşınızdaki kişiye sunabilmelisiniz.

Ürünlerinizi satın alan 5 kişiyle nasıl görüşebilirim?

Yatırımcılar projenize ilgi göstermeye başlarsa, artık bir sonraki aşamaya geçeceklerdir. Bu da ürünlerinizi ve hizmetlerinizi incelemek olacaktır. Satış ve satış sonrası hizmeti nasıl yürüttüğünüze dair bilgiler almak için müşterilerinizle temasa geçmek isteyeceklerdir.

Onlara nasıl ulaştınız? Ne tür reklam ve pazarlama çalışmaları yaptınız? Müşterileriniz ürünlerinizden ve satış sonrası destekten memnunlar mı? Onlarla nasıl etkileşime giriyorsunuz? Hangi kanallar üzerinden müşterilerinize ulaşıyorsunuz? Bu soruların yanıtlarını alabilmek için yatırımcılar doğrudan müşterilerinizle görüşmek isteyebilirler.

5 yıl sonra ürünlerinizin kullanımı pazarı nasıl etkileyecek?

Yatırımcılar, bir proje üzerine ciddi düşünmeden önce uzun vadeli planları da görmek isteyeceklerdir. Uzun vadede tüketicilere neler sunabileceğinizi ve bunun sonucunda da bu çalışmaların pazarı nasıl etkileyeceğini onlara sunabilmelisiniz.

Sektörün 5 yıl sonraki halini ve sizin bu sektörü nasıl etkileyeceğini onlara detaylı bir şekilde sunmanız bu açıdan önemli. Siz sektörü ve müşterilerin hayatlarını değiştirmek için neler yapabilirsiniz? Bu süreç içerisinden bu hedefleri gerçekleştirmek için hangi adımları atacaksınız?

Bugüne kadar iş hayatında yaptığınız en büyük hata ne ve ondan ne dersler çıkardınız?

Hatalarınızdan ders alıp almadığınızda bu görüşmelerde size sunulabilir. Yaptığınız en büyük hatanın ne olduğunu bilmek, yatırımcıların sizin iş hayatında ne kadar tecrübeli olduğunuzu anlamalarına yardımcı olacaktır. Yaptığınız hataların yanı sıra bu hatalardan ne gibi dersler çıkardığınızı görmek isteyeceklerdir.

Bu dersler ise, sizin sorunlarla nasıl baş ettiğinizi ve aynı hataları yapmamak için ne gibi tedbirler aldığınızı yatırımcılara gösterecektir.

Birkaç yıl içinde sizin bu şirket için doğru insan olmadığınıza karar verirsek, nasıl bir tepki verirdiniz?

Yatırım alan ve hızlı bir şekilde büyüyen girişimlerde, CEO’ların değişmesi olağan bir durumdur. Birçok girişimci bunu önceden düşünmüyor; fakat işlerin gidişatı ve yatırımcıların beklentileri değişebiliyor. Bazen girişimin kurucusu olmanız, işin iyiye gideceğini garantilemeyebiliyor.

Aldığınız kararlar, şirketin uzun vadede yararına olmayabiliyor ve yatırımcılar bu durumdan şikayetçi olabiliyor. Bu nedenle de hızlı büyüyen girişimlerde CEO’ların değişme durumuna sıkça rastlanıyor.

Bu durum şirketin kurucusu için oldukça zor olabiliyor; çünkü girişimi sıfırdan kurarken verilen emekler nedeniyle bir işten çok hayatlarının bir parçası olabiliyor ve bu işten vazgeçmek kurucu kişi için zor olabiliyor. Ancak işin devamlılığının sağlanabilmek için değişiklikler de yapılması gerekebiliyor.

Yatırım görüşmelerinizde bu tür bir soru ile karşılaşırsanız, nasıl bir tepki vereceğinizi önceden belirlemeniz gerekiyor. Çünkü hazırlıksız yakalanarak duygusal kararlar verebilir ve bu da görüşmelerinizin gidişatını etkileyebilir. Yatırımcılar, bu işe sizin kadar duygusal bakmayacaklardır ve işi mantık çerçevesinde ele alacaklardır. Bu unsuru göz önünde bulundurmak sizin yararınıza olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!