DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Viral içerik üretmenin sırları

Viral içerik üretmenin sırları

Viral içerik oluşturmak son yıllarda dijital pazarlamanın en fazla konuşulan konuları arasında yer alıyor. E-ticaret sitenizde, e-ticaret sitenizin blog’unda ya da sosyal medya hesaplarınızda yazı, fotoğraf ya da video içerikler, yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra birçok internet kullanıcısı tarafından paylaşılarak viral olarak yayılabilir. Çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşan viral içerikler e-ticaret sitenizin trafiğini ve dolasıyla satışlarınızı artırabilir.

 

Bir marka olarak büyümek ve hedef kitleniz ile aranızda rakiplerinizden farklı, daha etkili bir iletişim kurmak için siz de viral içerikler üretilebilirsiniz. Ancak bu tarzda içerik üretebilmenin bir formülü yok, ama potansiyel müşterilerinizin ilgi alanlarını ve örnek viral içerikleri inceleyerek kendinize bir strateji oluşturabilirsiniz.

 

Biz de IdeaSoft olarak sizler için içeriklerinizin viral olarak yayılmasına yardımcı olacak bazı önemli ipuçları derledik…

 

Duygulara seslenen hikayeler

Viral içeriklerin en önemli ortak özellikleri arasında, okuyucunun ya da izleyicinin duygularına hitap etmesi; örneğin onu şaşırtması veya güldürmesi yer alıyor. Yapılan araştırmalar da negatif özellikler yerine pozitif duyguları ön plana çıkaran viral içeriklerin daha kolay yayıldığını ve etkileşim oluşturduğunu gösteriyor. Ayrıca daha çok kişiye ulaşmasını istediğiniz içerikleri mizah ve komedi unsurlarıyla desteklemeniz faydalı olabilir.

 

Yazar ve yayıncılarla iş birliği

Markanız ya da ürünleriniz için oluşturduğunuz içeriklerin hızla yayılması için birçok firma sektördeki önemli yayıncılar ve yazarlarla iş birliği yapmayı uygun görüyor. Çok fazla kullanıcı tarafından takip edilen bu yayınlarda içeriklerinizin paylaşılması, hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

 

Görsel içeriklerin üstünlüğü

500’den fazla dijital yayıncının katıldığı bir araştırmada, katılımcılara yayınlamayı en fazla tercih ettikleri içerik türünü sorduklarında alınan cevaplarda görsel içeriklerin yüzde 65’lik oranla üstünlüğü göze çarpıyor. Araştırma sonucunda tercih edilen  6 farklı görsel içerik türü de kendi arasında şu şekilde sıralanıyor;

 

İnfografik: yüzde 13

Multimedia çalışmaları:  yüzde 12

Grafikler: yüzde 11

Fotoğraf: yüzde 11

Video: yüzde 11

İnteraktif haritalar: yüzde 7

 

Yayıncıların bu tercihinin nedenleri arasında, elbette internet kullanıcılarının da bu tür içeriklere daha fazla ilgi göstermesi yer alıyor.  Eğer oluşturduğunuz içeriklerin internet yayıncıları ve kullanıcılar tarafından paylaşılmasını istiyorsanız siz de görsel içerik üretmeye ağırlık verebilirsiniz.

 

Daha fazla dinamizm

Eğer içeriğinizin hedef kitlesi Y kuşağı olarak adlandırılan ve yaşları 18-30 arasında değişen internet kullanıcılarını kapsıyorsa onları etkilemek için dinamik içerikler oluşturmaya özen gösterebilirsiniz. İnternetteki gelişmeleri yakından takip eden ve içerikleri çok kısa sürede tüketen bu kullanıcıları yönlendirmek için onları sitenizdeki bulunan ürünlerle benzersiz bir deneyim yaşayacağınıza ikna etmeniz gerekiyor.

 

Artık hepimiz biliyoruz ki markamızı büyütmek, potansiyel müşterilere ulaşmak ve talep yaratmak için dijital pazarlama trendlerini yakından takip etmek gerekiyor. Siz de paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek e-ticaret sitenizin viral içerikler sayesinde daha yakından tanınmasını sağlayabilirsiniz.

 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini kullanarak oturabileceğiniz blog, haber/duyuru sayfaları ve gelişmiş sosyal medya entegrasyonu gibi seçenekler ile e-ticaret işinizi güçlendirip, büyütebilirsiniz. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft’un farkını kendiniz deneyimleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİçerik pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!