DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Videolarınızın izlenmemesine neden olan durumlar ve bunların çözüm yolları

Videolarınızın izlenmemesine neden olan durumlar ve bunların çözüm yolları

İçerik pazarlamanın son göz bebeği video içerikler oldu. Artık markalar bir şekilde video içeriklere yatırım yapmaya çalışıyor. Bunun sebebi ise kullanıcıların artık video içeriklere daha fazla ilgi gösteriyor olmaları.

Düz blog yazıları okumak artık genel internet kullanıcılarının tercih ettiği bir şey değil. Bunun yanı sıra video ile, karşı tarafa yazı ile verebileceğinizden çok daha fazla bilgi ve görsel içerik sunabilirsiniz. Bu görsel içerikler daha fazla akılda kalıcı olduğu için markalar için de yararlıdır.

Youtube üzerinde video yayınları yapıyorsanız ve izlenme sayılarınızı artırmak istiyorsanız bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde izlenme sayılarınız düşük olabilir. Birçok firmanın en çok sıkıntı yaşadıkları durumlardan biri de izleneme sayılarının düşük olması oluyor.

Bu yazıda, Youtube videolarınızda yapılan en sık hatalara ve bunların çözümlerine değineceğiz.

Başlıklarda anahtar kelimeler kullanmamak

Youtube, Google’dan sonraki en büyük ikinci arama motoru. Bunu kullanmanız gerekiyor. Bu nedenle de başlıklarınızda anahtar kelimeleri kullanmadığınızda, arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkamazsınız. Başlıklarınızda video ile ilgili anahtar kelimelere yer verin.

Açıklama bölümlerinin detaylandırılmaması

Videonun açıklama bölümlerine videonun konusu ile ilgili bilgileri de yerleştirmelisiniz. Bu açıklama metinlerini yazarken, yine anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra internet sitenizin ve diğer sosyal hesaplarınızın linklerini de buraya ekleyebilirsiniz.

Video etiketlerinde anahtar kelime kullanmamak

Videolarınızı yüklerken, etiketler bölümünü boş bırakmak ya da ilgili anahtar kelimeleri buraya eklememek de yapılan hatalardan biri. Etiket bölümüne, markanız, ürününüz ve videonun içeriği ile ilgili olabilecek anahtar kelimeleri ekleyerek, Youtube’un bu videoyu indekslemesine ve kategorilendirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Videonun paylaşımının yeterince yapılmaması

Videonuzun tanıtımını yapmaz ve sadece organik olarak izlenmesini beklerseniz, izlenme sayılarınızı artırmanız oldukça zor olacaktır. Bunun için sosyal mecralarda mümkün olduğunca bu paylaşımları yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda Youtube, Facebook, Instagram ve Twitter’ın video reklam seçeneklerini kullanarak da videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Videoyu sadece internet sitenize eklemek

Youtube videonuzu sadece internet sitenize eklemek ve blog sayfanızı ziyaret edenlerin bu videoyu görmelerini beklemek de yanlıştır. Burada tabii ki videonuzu kullanmalısınız; ancak bir önceki maddede de değindiğimi gibi farklı kanallardan da videonuzun tanıtımını yapmalısınız.

Videonun çok fazla reklam amaçlı olması

İnternet kullanıcıları reklamlardan sıkılmış durumdalar. Bir marka olarak onlara kendi ürün ve hizmetlerinizi tanıtırken aynı zamanda onlara bir değer de sunmalısınız. Doğrudan reklam amaçlı olan videolar, tüketicilerin çok fazla ilgisini çekmeyeceği için, izlenme sayıları da düşük olabilir. Reklam amaçlı videolarınızın yanı sıra, tüketicilere değer katacak içeriklere sahip videolar da hazırlamalısınız.

Videoya link yönlendirmesinin yapılmaması

Videonuza, farklı kaynaklardan link yönlendirmesi yapmak da oldukça önemli. Bunu yaparak, farklı kaynak ve içeriklere ilgi gösteren kullanıcıları bu videolara yönlendirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra dışarıdan link yönlendirmesiyle videonuzun SEO’sunu da güçlendirmiş olursunuz. Arama sonuçlarında anahtar kelimelerle ilgili videolar bulunuyorsa, bu sonuçları da görebiliyorsunuz. Dışarıdan videolarınıza link vererek videonuzun görünürlüğünü artırabilirsiniz. Bu çalışmalar videonun otoritesini artıracağı için, Youtube üzerindeki arama motorunda da üst sıralarda gözükmesini sağlayacaktır.

Videonun sonunda başka videolara yönlendirme yapmamak

Son dönemlerde video içerikleri oluşturan kaynaklara baktığınızda, videolarının sonuda konuyla ilgisi olabilecek diğer videoları da burada paylaştıklarını görebilirsiniz.

Bunu yapmak için, videonuzun montaj aşamasında, videonun zaman çizelgesinin sonunda kanalınızdaki diğer videoların 5-10 saniyelik özetlerini gösteren bir bölüm ayırabilir ve Youtube’un video yöneticisi ayarlarından bu videoları linkleyebilirsiniz.

Öne çıkan görselin iyi kullanılmaması

Youtube videolarında merak uyandırmak için, öne çıkan görselleri kullanabilirsiniz. Bu görseller video ile ilgili bir önizleme sunduğu için oldukça önemli. Kullanıcılarda merak uyandırmak için, videonuzun en çarpıcı kısmını bu öne çıkan görsel alanında kullanabilir ya da kendiniz videonun konusuyla ilgili çarpıcı bir görsel hazırlayarak buraya yükleyebilirsiniz.

Videoları çok uzun tutmak

Videolarınızın izlenmeme sebeplerinden biri de çok uzun olması olabilir. Çok ilgi çekici ve iyi kurgulanmış bir video olmadığı sürece, kullanıcılar bu tür videoları izlemek istemeyeceklerdir.

Bunun yerine, konuyu daha özet bir halde anlatarak, gereksiz diyaloglara girmeden, içeriği doğrudan kullanıcılara vermeye özen göstermelisiniz. Videolarınızın uzunluğu konuya göre değişebilir; ancak optimum süre 1-3 dakika arasında değişiklik gösteriyor. Bu süreden uzun videolar için iyi bir konu ve kurgu hazırlamanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!