Vaktin nakit olduğunu kanıtlayan uptime ve downtime hakkında bilinmesi gerekenler

IS 191216 uptime downtime 700

Uptime ve downtime birbirinin zıttı olan bilişim dünyasına ait olan 2 terim. Belki de gözden kaçan, gerektiği kadar önemsenmeyen uptime ve downtime konuları, aslında e-ticaret firmalarının kazancını etkileyen önemli faktörlerden.

Zaman kavramının tüm sektörler için kritik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak birkaç dakikada ne gibi kayıplar yaşanabileceğini gözler önüne serek uptime ve downtime hakkında bilgi sahibi olmak ve gereken tüm önlemleri almakta büyük fayda var. Peki söz konusu kavramlar e-ticaret firmaları açısından ne anlama geliyor?

Uptime ve downtime nedir?

“Uptime”, sistemlerin ve cihazların kullanıcıya sorun çıkarmadan tüm elemanlarıyla kusursuzca çalıştığı zaman dilimini kapsayan bir terim. Yani e-ticaret kullanıcısının, online mağazanızda herhangi bir aksama yaşamadan alışveriş deneyimini tamamlayabilmesi için sistemin sorunsuz bir şekilde çalışıyor olması gerekiyor. Bu da uptime kavramının karşılığı oluyor.

“Downtime” ise bir sistemin ya da cihazın kullanılamadığı süreyi tanımlıyor. Yani sistemin çökmesi ve tekrar hayata geçirilene kadar geçen müdahale süresi downtime adını alıyor. Özellikle 7/24 aktif olan internet dünyasında bu süre büyük kayıplara yol açabilir.

E-ticaret sitelerinin ve bankaların özellikle üzerinde durduğu downtime, cirosu çok yüksek firmaların dakikalar, hatta saniyeler içinde çok yüksek oranlarda kayıplar yaşamasına neden olabiliyor. Downtime yaşamamak için ise birtakım önlemler almak yararlı olabilir.

Downtime’a karşı nasıl önlemler alınabilir?

Downtime ile e-ticaret mağazanızın ve müşterilerinizin mağdur olmaması adına sistemin 7 gün 24 saat denetlenmesi gerekiyor. Yani sistem herhangi bir nedenle zarar görür ve çalışmayı durdurursa, denetleyici mekanizmanın bunu fark edip anında müdahale ederek bir anda sistemi tekrar uptime dönemine sokması gerekiyor.

Downtime’ın bir kampanya anında, çok yoğun trafik alınan ve satış yapılan bir zamanda da yaşanması her zaman olası. Bu yüzden sistemi koruyan firmanın özenle seçilmesi downtime’la mücadelede atılacak ilk ve en önemli adım olabilir

Downtime ile karşılaşmamak için yapılabilecek hamlelerden bir diğeri ise sistem güncellemeleri ve bakımı için doğru zaman seçimi. Bu güncellemelerin ve bakımların periyodik olarak yapılması ve bu konuda müşterilerin bilgilendirilmesi, müşteri memnuniyetinin düşmemesi adına da faydalı olabilir.

Yerel e-ticaret siteleri bu güncellemeler için özellikle müşterilerinin daha az aktif olduğu gece saatlerini tercih ediyor. Öte yandan uluslararası firmalar için durum biraz daha farklı. Uluslararası firmalar güncellemeler ve bakım için müşterilerinin aktif olduğu saatleri sürekli takip etmeli ve genel olarak trafiğin ve satışın en düşük olduğu zamanı baz alarak harekete geçmeli. Ayrıca bakım için de olsa sistemin kapanmasının yine downtime anlamına geldiği unutulmamalı ve bu sürenin minimumda tutulmasına da özen gösterilmeli.

E-ticaret sitelerinin satış oranlarını artırmak için uygulanabilecek pek çok yöntem var. Satış gücünü etkileyen downtime süresini bir an önce uptime’a çevirmek de kar marjını etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Eğer siz de kaliteli altyapıya sahip bir e-ticaret sitesine sahip olmak ve müşterilerinizin mağdur olmasını engellemek istiyorsanız IdeaSoft’tan ücretsiz demo talebinde bulunabilir ve e-ticaret dünyasına sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)