Vaktin nakit olduğunu kanıtlayan uptime ve downtime hakkında bilinmesi gerekenler

Uptime ve downtime birbirinin zıttı olan bilişim dünyasına ait olan 2 terim. Belki de gözden kaçan, gerektiği kadar önemsenmeyen uptime ve downtime konuları, aslında e-ticaret firmalarının kazancını etkileyen önemli faktörlerden.

Zaman kavramının tüm sektörler için kritik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak birkaç dakikada ne gibi kayıplar yaşanabileceğini gözler önüne serek uptime ve downtime hakkında bilgi sahibi olmak ve gereken tüm önlemleri almakta büyük fayda var. Peki söz konusu kavramlar e-ticaret firmaları açısından ne anlama geliyor?

Uptime ve downtime nedir?

“Uptime”, sistemlerin ve cihazların kullanıcıya sorun çıkarmadan tüm elemanlarıyla kusursuzca çalıştığı zaman dilimini kapsayan bir terim. Yani e-ticaret kullanıcısının, online mağazanızda herhangi bir aksama yaşamadan alışveriş deneyimini tamamlayabilmesi için sistemin sorunsuz bir şekilde çalışıyor olması gerekiyor. Bu da uptime kavramının karşılığı oluyor.

“Downtime” ise bir sistemin ya da cihazın kullanılamadığı süreyi tanımlıyor. Yani sistemin çökmesi ve tekrar hayata geçirilene kadar geçen müdahale süresi downtime adını alıyor. Özellikle 7/24 aktif olan internet dünyasında bu süre büyük kayıplara yol açabilir.

E-ticaret sitelerinin ve bankaların özellikle üzerinde durduğu downtime, cirosu çok yüksek firmaların dakikalar, hatta saniyeler içinde çok yüksek oranlarda kayıplar yaşamasına neden olabiliyor. Downtime yaşamamak için ise birtakım önlemler almak yararlı olabilir.

Downtime’a karşı nasıl önlemler alınabilir?

Downtime ile e-ticaret mağazanızın ve müşterilerinizin mağdur olmaması adına sistemin 7 gün 24 saat denetlenmesi gerekiyor. Yani sistem herhangi bir nedenle zarar görür ve çalışmayı durdurursa, denetleyici mekanizmanın bunu fark edip anında müdahale ederek bir anda sistemi tekrar uptime dönemine sokması gerekiyor.

Downtime’ın bir kampanya anında, çok yoğun trafik alınan ve satış yapılan bir zamanda da yaşanması her zaman olası. Bu yüzden sistemi koruyan firmanın özenle seçilmesi downtime’la mücadelede atılacak ilk ve en önemli adım olabilir

Downtime ile karşılaşmamak için yapılabilecek hamlelerden bir diğeri ise sistem güncellemeleri ve bakımı için doğru zaman seçimi. Bu güncellemelerin ve bakımların periyodik olarak yapılması ve bu konuda müşterilerin bilgilendirilmesi, müşteri memnuniyetinin düşmemesi adına da faydalı olabilir.

Yerel e-ticaret siteleri bu güncellemeler için özellikle müşterilerinin daha az aktif olduğu gece saatlerini tercih ediyor. Öte yandan uluslararası firmalar için durum biraz daha farklı. Uluslararası firmalar güncellemeler ve bakım için müşterilerinin aktif olduğu saatleri sürekli takip etmeli ve genel olarak trafiğin ve satışın en düşük olduğu zamanı baz alarak harekete geçmeli. Ayrıca bakım için de olsa sistemin kapanmasının yine downtime anlamına geldiği unutulmamalı ve bu sürenin minimumda tutulmasına da özen gösterilmeli.

E-ticaret sitelerinin satış oranlarını artırmak için uygulanabilecek pek çok yöntem var. Satış gücünü etkileyen downtime süresini bir an önce uptime’a çevirmek de kar marjını etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Eğer siz de kaliteli altyapıya sahip bir e-ticaret sitesine sahip olmak ve müşterilerinizin mağdur olmasını engellemek istiyorsanız IdeaSoft’tan ücretsiz demo talebinde bulunabilir ve e-ticaret dünyasına sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)