DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Uzmanlardan online mağazanızı büyütmenizi sağlayacak 4 öneri

Uzmanlardan online mağazanızı büyütmenizi sağlayacak 4 öneri

Her işte olduğu gibi e-ticarette de işler her zaman iyi gitmeyebilir. Karlılığınızı ve marka bilinirliğini artırdığınız bir dönem sonrasında, çeşitli nedenlerle satışlarınız beklentilerinizin altına düşebilir. E-ticaretin rekabet yoğun bir sektör olması nedeniyle de elde ettiğiniz başarıyı sürdürmeniz her zaman mümkün olmayabilir.

Bu dönemlerde nasıl davranmanız gerektiğini öncesinden belirlemeniz, site trafiğinizin ve satışlarınızın düştüğü zamanlarda uygulamak üzere stratejiler oluşturmanız size yardımcı olabilir. Bu stratejileri oluştururken başarılı e-ticaret sitelerinden ilham almak ve sektördeki uzmanların görüşlerini değerlendirmek işe yarayabilir. Biz de IdeaSoft olarak sizlere e-ticaret sektörü uzmanlarının, işinizi büyütmenize ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak tavsiyelerini derledik.

1. Sitenizi ziyaret etmek için bir neden sunmak

Özellikle e-ticaret sektörüne yeni başlayan firmaların çeşitli promosyonlarla sitelerine ziyaretçi çekmesi son derece önemli. New York Times’ın en çok satanlar listesine giren “Call To Action” kitabının yazarı Bryan Eisenberg’ e göre e-ticaret sitelerinin tanıtım yapmak amacıyla müşterilere özel ürünler sunması, online indirim kuponları hazırlaması ve bu aktiviteleri varsa öncelikle fiziksel mağazalarında gerçekleştirmesi önem taşıyor. Bu faaliyetleri gerçekleştirerek müşterilerinize online mağazanızı ziyaret etmek için bir neden sunmuş olursunuz.

2. Ne satacağınıza değil nasıl satacağınıza odaklanmak

E-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünler muhtemelen birçok kişinin ihtiyacı. Bu nedenle ürünleriniz satın alınır mı korkusu yaşamak yerine ürünleri nasıl satacağınıza odaklanmanızda fayda var. “The Retail Revival” (Perakendenin Uyanışı) adlı kitabın yazarı Doug Stephens’e göre satış konusunda firmaları birbirinden ayıran en önemli özellik müşteri tecrübesi. Stephens konuya ilişkin görüşünü şu şekilde belirtiyor: “Ürünler gelir ve gider ancak etkileyici bir satın alma deneyimi her zaman kalıcıdır.”

3. Müşteri etkileşimi sağlamak

Markanıza hayat vermek ve bilinirliğini artırmak için müşteri etkileşimi oluşturmak dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. E-ticaret sitenize ilişkin farklı ve ilgi çekici ayrıntıları paylaşmanız bu konuda size düşündüğünüzden çok daha fazla yardımcı olabilir. Çalışanlarınız, ürünleriniz, site tasarımınız gibi birçok ayrıntı e-ticaret sitenizi farklılaştırarak öne çıkarma konusunda işinize yarayabilir. Bu anlamda “What Great Brands Do” (Büyük Markalar Ne Yapar?) kitabının yazarı Denise Lee Yohn, mükemmel bir müşteri deneyimi oluşturmanın da müşteri etkileşimi sağlamak açısından önem taşıdığını belirtiyor.

4. Potansiyel müşterileri harekete geçirmek

Özellikli yılbaşı, bayram ve özel günlerde alışveriş yapmak ve hediye satın almak için müşterilerin kısıtlı zamanı olur. Bu dönemlere özgü ve limitli özel ürünler tasarlamak e-ticaret sitelerini rakiplerinin önüne geçirebilir.

Bu tür zamanlarda gerçekleştirdiğiniz kampanyalarda zaman ve limit algısını vurgulamak site ziyaretçilerinizi ya da sosyal medya takipçilerinizi harekete geçirmek için yararlı olabilir. “The Pop-Up Paradigm” (Pop-up Paradigması) kitabının yazarı Melissa Gonzalez’e göre müşterilere bu fırsatı bir daha yakalayamayacakları vurgusuyla yaklaşmak satın alma kararı vermelerini kolaylaştırıyor.

Paylaştığımız uzman görüşlerinden faydalanarak siz de e-ticaret sitenizin başarısını artırabilir ve daha çok kazanabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!