DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ürün önerileriyle satışlarınızı artırabilmek için bilmeniz gereken 4 nokta

Ürün önerileriyle satışlarınızı artırabilmek için bilmeniz gereken 4 nokta

E-ticaret sitelerinde binlerce ürün yer alır. Herhangi bir ihtiyacına yönelik araştırma yapan ziyaretçiler çoğu zaman bu araştırma sırasında ihtiyacının dışında, o sırada görüp beğendiği bir ürünü de satın alma eğilimi gösterir. Bu da e-ticaret sitelerinin doğru ürün tanıtımı ve önerileriyle müşterilerine daha fazla satış yapabileceklerini gösterir.

Araştırmalar da e-ticaret sitelerine ait kazancın önemli bir bölümünün ürün önerilerinden geldiğini gösteriyor. Bu oran bazı sitelerde yüzde 10 ile 30 arasında değişebiliyor. Bazılarında ise sağlanan gelir bu oranın da üzerine çıkabiliyor. Bu geliri daha da artırmak mümkün. IdeaSoft olarak sizler için, ürün önerilerini geliştirerek gelirlerinizi artırmanızı sağlayacak öneriler derledik…

1. Ürün önerilerini sunacağınız yer çok önemli

E-ticaret sitenizde ürün önerilerini konumlandırdığınız yer, genellikle sayfanın sağ kısmında, “fold”un üzerindedir. Türkçe’de “kıvrım” anlamına gelen “fold” kelimesi, internet alanında bir kullanıcının sitenize girdiğinde sayfayı kaydırmadan görebildiği alan olarak tanımlanır. Bu kısmın üstünde kalan alana “above the fold”, altta kalan alana ise “below the fold” denir.

Müşterilerinizin ürün sayfanıza girdiğinde, kaydırma yapmaksızın ürün önerilerini görebilmesi bu anlamda son derece önemli. Yapılan analizler bu şekilde konumlandırılan ürün önerilerinin, satışlar üzerinde diğer yerleşim yerlerine göre yüzde 70 daha etkili olduğunu gösteriyor.

2. Müşteri sadakatini artırmanın vazgeçilmez öğesi: Kişiselleştirme

Günümüzde her alanda daha da önemli hale gelen kişiselleştirme, ürün önerileri için de kilit bir nokta. Özellikle müşteri sadakatini artırmaya yönelik olarak etkili bir araç olan kişiselleştirmeyi ürün önerileri için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bazı e-ticaret sitelerinde “beğenebileceğiniz ürünler” başlığı ile gösterilen ürünler bulunur. Ancak siz birkaç sayfayı inceleyip siteyi kapatıp tekrar açtığınızda, bu başlık altında sizin bir önceki incelemelerinize uygun olan farklı ürünler yer alır. İşte bu tarz kişiselleştirilen ürün önerileri, müşterilerin sitenize daha sadık olmasını ve ürün satın alma olasılığının artmasını sağlar.

3. Karar vermeyi kolaylaştırma

Birçok e-ticaret sitesinin uyguladığı bir diğer yöntem, ürün sayfasında o ürünü inceleyen müşterilerin, incelediği diğer ürünleri listelemek. Henüz satın alma aşamasında olan bir kullanıcı, bu alternatifleri görerek hangi ürünü satın almak istediğine daha rahat karar verebilir.

4. Ağızdan ağza pazarlama

Nielsen’in Global Trust in Advertising raporunda da belirtildiği üzere, aile ve arkadaş çevresinden gelen ürün önerileri hala en etkili pazarlama aracı. Ağızdan ağıza pazarlama yöntemini denilen bu durum ürünlerinizin tanımı için de faydalı olabilir. Ürün sayfanızda “bu ürünü alanlar şunları da aldı” benzeri bir başlık altında sunacağınız ürün öneriler, müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve satış potansiyelini artırabilir. Bir arkadaş önerisi olmasa da kendisiyle benzer bir ihtiyacını karşılayan müşterilerin seçimleri diğer müşterileri de etkileyebilir.

Paylaştığımız bu bilgileri göz önüne alarak, sitenizde yer alan ürün önerilerinin etkinliğini artırabilirsiniz. IdeaSoft, yalnız bu konuda değil; tüm soru ve sorunlarınızla ilgili size çözümler sunuyor. Gelin hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun; IdeaSoft’un sunduğu tüm gelişmiş özelliklerden 15 gün boyunca ücretsiz olarak yararlanın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!