E-ticaret sitelerinde ürün iadesine neden olan 7 durum

urun iadesi

E-ticaret şirketlerinin en çok başını ağrıtan durumlardan biri de şüphesiz, tüketicilerin yaptıkları ürün iadeleri. Ürün iadelerinin sebeplerine baktığımızda ya kullanıcı odaklı sorunları ya da şirketlerin ürün gönderimi yaparken yaptıkları yanlışları görüyoruz.

Ürün iadelerine neden olan, tüketicilerin ve e-ticaret şirketlerinin sıkça yaptığı ürün iadesine neden olan durumları burada ele alarak, dikkat edilmesi gereken hususları ortaya koyacağız.

Hasarlı ürün gönderimi

Hasarlı ya da bozuk ürün gönderimi yapmak, ürün iadelerine neden olan en başlıca sorunlardan biridir. Tüketiciler internet siteniz üzerinden alışveriş yaptıklarında, kendilerine teslim edilen ürünün sorunsuz bir şekilde çalışmasını isterler ya da ürünün hiçbir şekilde zarar görmemiş olması gerekir.

Aksi takdirde ürünlerin iadesini yapma hakları bulunmaktadır. Kusurlu ve hasarlı ürün satışı yapılması nedeniyle ürünün aynısı ile değişimi ya da para iadesi yapılması gerekir.

Yanlış beden gönderimi

Kıyafet ve ayakkabı alışverişlerinde sıkça yaşanan sorunlardan biri de tüketicinin tercih ettiği bedenin dışında bir beden gönderimi yapılmasıdır. Depoda ya da stoktaki ürünlerde yaşanan karışıklıklar bu tür yanlışlara neden olabiliyor.

Kimi zaman yaşanan sıkıntılardan biri ise ayakkabı gönderiminde ayakkabı çiftinin her birinin farklı bir numarada gönderiliyor oluşu. Örnek olarak sağ ayak için 40, sol ayak için 41 numara gönderimi yapılabiliyor. Tüketiciler bu tür sorunlar yaşamak istemeyeceklerdir. Böyle bir durum yaşandığında da ürün iadesine başvurmak isteyeceklerdir.

Ürün tanımına uymayan ürün gönderimi

Bir e-ticaret firması olarak, ürün açıklamasında belirtilen özelliklere sahip olan ürünleri tüketicilere vermek zorundasınız. Bu özelliklere sahip olmayan ya da bu tanımlarla uymayan ürünlerin iadesi tüketiciler tarafından yapılacaktır.

Sadece ürün açıklamaları da yeterli değildir. Ürün görselleri de burada önemli bir faktördür. Tüketiciler ürünlerin görsellerine bakarak sipariş vermekteler ve sizin de bu talebi karşılayabilmeniz gerekiyor. Ürün görselindekiyle eşleşmeyen ürünler de iadelere neden olur.

Yanlış ürünün sipariş verilmesi

Bu sorun e-ticaret firması tarafından yapılan bir yanlış olmasa da alışveriş sırasında kafası karışan tüketicilerin ara sıra yaptıkları hatalardan biridir. Tüketiciler site üzerinde gezinirken dikkat dağınıklığı yaşayarak istemedikleri bir ürünün siparişini verebilirler. Tabii ki bunun sonucunda da tüketici ürünün iadesini talep edebilir.

E-ticaret firması olarak, ödeme sayfalarında ürünle ilgili detayları mümkün olduğunca vermeniz gerekiyor. Sepet kontrol sayfasında ürünün görseli ve açıklamalarına yer vererek, alışverişin tamamlanmadan önce hangi ürünün satın alındığını detaylı bir şekilde vermelisiniz.

Yanlış ürünün gönderilmesi

Tüketiciler yanlış sipariş verebildiği gibi, e-ticaret firmaları da kimi zaman yanlış ürün gönderimi yapabiliyor. E-ticaret sitesileri depo ve stok yönetimini çok iyi bir şekilde yapmalılar. Bu kontrollerin tam yapılmasının yanı sıra, bu bölümlerde çalışanların da gerekli bilgiye ve dikkate sahip olmaları gerekiyor.

Dikkatsizlik ve ürünler hakkında bilgi sahibi olmamak, yanlış ürünlerin tüketicilere gönderilmesine ve ürün iadelerine neden olacaktır.

Ürünün beklentileri karşılamaması

Ürün tanımına uymayan ürünlerle benzerlik gösterse de aslında biraz daha farklı bir konudur. Ürün görselleri, açıklaması ve ürünün fiyatı, tüketiciler de bir beklenti oluşturur ve bu ürünün bu beklentileri karşılaması gerekmektedir.

Özellikle ürünün fiyatı bu konuda birçok tüketiciyi etkilemektedir. Ürünün fiyatı ne kadar yüksek olursa, tüketicilerin beklentileri de bir o kadar artacaktır. Bu nedenle de ürün fiyatlarını belirlerken, aşırıya kaçmamalı ve karşılayamayacağınız beklentileri tüketicilere sunmamalısınız.

Kullanıp, iade edenler

E-ticaret şirketlerinin iade politikalarını kötüye kullanmaya çalışan bir takım tüketici grubunun yaptığı bir durumdur. Özellikle giyim markalarının sıkça yaşadığı problemlerden biri olsa da kimi zaman elektronik ürünlerde de bu sorun yaşanabiliyor.

Bazı tüketiciler, ürünleri satın alıp birkaç gün kullandıktan sonra ürün iadesi yapmak istediklerini belirtiyorlar. Özellikle kıyafet konusunda bir kez giydikten sonra ürünü iade etmek isteyen tüketiciler bu yola başvuruyorlar. Pahalı elbiselerde yaşanan bu durum elektronik ürünlerde de söz konusu olabiliyor.

E-ticaret firmaları burada ürün iadeleri koşulları konusunda bazı önlemler almalılar. Özellikle ürün etiketinin halen üstünde olması ya da orijinal kutusunun bozulmamış bir şekilde teslim alınacağına dair bazı maddelerin iade koşullarında açık bir şekilde tüketicilere belirtilmesi gerekiyor.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)