DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için Upselling ile ortalama sepet tutarını artırmak için ipuçları

Yeni başlayanlar için Upselling ile ortalama sepet tutarını artırmak için ipuçları

Ortalama sepet tutarını artırmak, genel olarak e-ticaret siteniz üzerindeki gelirlerinizi de artırmanızı sağlayacağı için oldukça önemli bir durumdur. Ortalama satış tutarını artırmak için kullanabileceğiniz taktiklerden biri de Upselling’dir. Bu rehberimizde Upselling ilgili bilmeniz gereken tüm detayları ele alıyor olacağız.

Upselling nedir?

Öncelikle Upselling’in ne olduğunu ele alalım. Upselling, mevcut bir ürünün bir üst modelinin önerisini yaparak, tüketicinin satın alma kararını bu üst modeli alacak şekilde etkilemektir. Upselling’in en bilindik örneği, fast food restoranlarında sorulan “Menünüzü 1 lira farkla büyük boy almak ister misiniz?” sorusudur. Burada satıcı, müşteriye mevcut ürünün daha üst bir modelini satmaya çalışarak, ortalama satış tutarını artırmayı hedefler.

Upselling ve çapraz satış arasındaki farklar

Upsell mevcut ürünün bir üst veya daha iyi bir alternatifini satmayı amaçlarken, çapraz satış mevcut ürünle ilgili olabilecek aksesuar ya da diğer ürünleri satmayı hedefler. Çapraz satışa örnek verecek olursak, kullanıcı bir telefon almayı planladığında, bu kullanıcıya bu cihazla ilgili telefon kılıflarını önermek, çapraz satışa bir örnek olarak değerlendirilebilir.

İlgili rehber: Çapraz satış nedir? E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz 8 çapraz satış taktiği

Upselling’in tüketiciler üzerindeki etkisi

Upselling söz konusu olduğunda, tüketiciler mevcut ürünün daha iyisini biraz daha fazla para ödeyerek almayı tercih edebilirler. Arada para farkı olsa dahi, almayı düşündüklerinden daha iyi özelliklere sahip olan ve onlara daha faydalı bir ürün söz konusu olduğunda tüketiciler bu farkı ödemeye daha sıcak bakarlar.

Site üzerinde bu önerileri siz yaptığınızda, tüketiciler bu ürünü aramak için vakit kaybetmemiş olacakları için onların zamandan da tasarruf etmelerini sağladığınız için onlara kolaylık sağlamış olursunuz.

Upselling taktikleri

Yan yana karşılaştırmalar gösterin

karsilastirmali upselling

Upselling’den yararlanmayı düşünüyorsanız, kullanıcıları ikna etmek ve onları daha üst bir modeli almaya ikna etmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri yan yana ürün karşılaştırmaları göstermek olacaktır. Ürünlerin teknik özelliklerini ve sağladıkları yararları gösteren; aynı zamanda ürün görsellerinin de yer aldığı tablolarları yan yana sunmak bu taktiği uygulamak için faydalı olacaktır.

Gerçekçi alternatifler sunun

Upselling’de bir üst modeli göstermek gerekir; ancak bu önerileri yaparken gerçekçi olmak ve çok aşırıya kaçmamak gerekir. Kullanıcının aradığı modelin çok üstünde bir model önerisi yapmak, kullanıcının ilgisini çekmeyecektir. Kullanıcının aradığı ürünün fiyat aralığında yer alabilecek öneriler yapmak, çalışmalarınızın daha verimli olmasını sağlayacaktır.

Mevcut ürünün yeni modellerini gösterin

Mevcut ürünün yeni çıkan modellerini göstermek de yararlı olacaktır. Yeni modellerin farklılıklarını ve eskilerinde olmayan ne gibi yeniliklerini olduğunu belirterek, kullanıcıları yeni modelleri almaya yönlendirebilirsiniz.

Daha çok kullanıcı yorumu ve beğenisi alan ürünleri önerin

Upselling yaparken sosyal kanıttan da yararlanabilirsiniz. Kullanıcılara ürün önerisi yaparken, daha fazla kullanıcı yorumu alan ya da daha fazla olumlu oy almış olan ürünleri de önerebilirsiniz. Sosyal kanıt öğelerini öne çıkartmak, tüketicilerin satın alma kararlarını bu yönde değiştirme de etkili olabilir.

Daha popüler olan seçenekleri önerin

populer urun upselling

Siteniz üzerinden daha fazla satın alınan ve daha fazla popüler olan ürünleri de önermek Upselling çalışmalarınızı etkili hale getirebilir. Bir önceki madde de olduğu gibi fazla satılan ve tüketicilerin tercih ettiği ürünler de sosyal kanıt öğesi olarak öne çıkacağı için, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!